OnePlus 9 su geçirmez mi?


Giriş Koruması (IP) derecesi, bir cihazda su geçirmezliği ölçmek için şu anda mevcut olan en yakın şeydir.


OnePlus 9 serisi, teknik özellikler sayfasında maksimize edilmiş sayılara sahiptir. Qualcomm Snapdragon 888 SoC’den 1 Hz’e kadar inebilen uyarlanabilir 120 Hz ekrana kadar hepsi burada. Hatta şirket, bu yıl Hasselblad ortaklığıyla kamera oyununu bir üst seviyeye çıkardı. OnePlus 9 serisinde sunulan birinci sınıf özellikler arasında su geçirmezlik de bunlardan biri. OnePlus 9 Pro su geçirmez olsa da, tek bir cümle yanıtına sahip olmadığımız vanilya OnePlus 9 için işler biraz zorlaşıyor. İşte nedeni

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

OnePlus 9 su geçirmezdir ancak…

OnePlus 9’da IP derecesinden bahsettiğimizde biraz zorlaşıyor. T-Mobile aracılığıyla satılan OnePlus 9, IP68 derecesine sahip olduğu için su geçirmezdir. Ancak cihazı Amazon, Best Buy, B&H veya OnePlus web sitesinden satın alırsanız IP68 derecesini alamazsınız.

Ancak, tüm OnePlus 9 birimlerinin aynı şekilde inşa edilmiş olması muhtemeldir. Sadece OnePlus 9’un kilidi açılmış sürümü bir IP derecelendirmesi taşımıyor. OnePlus bile, OnePlus 9’un tüm varyantlarının aynı dayanıklılık testinden geçtiğini söylüyor. Ayrıca, kilidi açılmış OnePlus 9’un SIM tepsisinde hava geçirmez contalar vardır; bu, cihazın en azından bir miktar sıvıya dayanabileceğini, ancak resmi olarak buna dayanmadığını gösterir.

Bir masada su geçirmez OnePlus 9'lar

Bu, kilidi açılmış OnePlus 9’un gerçek IP68 derecesine sahip olmamasına rağmen dünya çapında gönderilen her OnePlus 9 ve OnePlus 9 Pro’nun toza ve suya dayanıklı olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni, akıllı telefon üreticilerinin resmi bir IP derecesine sahip bir telefon göndermesinin maliyetli olması olabilir. Ve OnePlus, son fiyatı mümkün olduğu kadar düşük tutmak için sertifikasyon maliyetlerini düşürebilir.

Öte yandan, OnePlus 9 Pro – nereden satın aldığınız veya hangi varyantı aldığınız önemli değil – IP68 olarak derecelendirilmiştir. Ancak bir cihazın “IP” açısından derecelendirilmesi tam olarak ne anlama geliyor? Hadi bulalım.

IP68 derecesi nedir?

Giriş Koruması (IP) derecesi, bir cihazda su geçirmezliği ölçmek için şu anda mevcut olan en yakın şeydir. “IP68”de, ‘6’ partikül derecesi, ‘8’ ise sıvı derecesidir. Partikül, vakumda bile telefona giremeyen kum gibi katı partikülleri ifade eder. IP temel olarak, bir cihazın içeri girmesini engellemek için ne kadar iyi derecelendirildiği anlamına gelir.

Uluslararası standart IP68 derecesi ile desteklenen bu cihazların toza, kire ve kuma dayanacak kadar uygun olduğu kabul edilir. Ek olarak, 30 dakikaya kadar maksimum altı metre derinliğe kadar suya daldırılabilirler.

IP68 derecesi olsun ya da olmasın, cihazınızı korumak için her zaman iyi bir seçimdir. Bu nedenle, şu anda satın alabileceğiniz en iyi OnePlus 9 kasalarının bir listesini derledik. Üstelik OnePlus 9 veya 9 Pro almayı planlıyorsanız işte size en iyi fırsatlar!

OnePlus 9’u görüntüleyin

OnePlus 9 Pro’yu görüntüleyin