NVIDIA ve MediaTek, RTX grafiklerini Chromebook’lara getirmek için el ele veriyor


NVIDIA, MediaTek ortaklığının, RTX GPU’nun yanı sıra ARM tabanlı bir CPU tarafından desteklenen yeni bir dizüstü bilgisayar sınıfı yaratmayı amaçladığını söylüyor.


NVIDIA bugün çok sayıda duyuru yaptı ve bunlardan en dikkate değer olanı, AI veri merkezleri için NVIDIA Grace ile başlayan ARM tabanlı işlemciler yapmaya geri dönüş oldu. Bununla birlikte, ARM ile ilgili, radarın altından geçen, ancak tüm ürün ekosistemi ve özellikle Chromebook’lar üzerinde önemli bir etkisi olabilecek başka bir duyuru daha vardı. NVIDIA, SDK’lar oluşturmak için MediaTek ile el ele verdi. sonunda GeForce RTX grafiklerinin gücünü Chromebook’lara getirebilir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

“PC’lerde NVIDIA, Chromium, Linux ve NVIDIA SDK’ları destekleyen bir referans platformu oluşturmak için dünyanın en büyük Arm tabanlı SoC tedarikçilerinden biri olan MediaTek ile ortaklık yapıyor. NVIDIA RTX GPU’ların yüksek performanslı, enerji tasarruflu Arm Cortex işlemcilerle birleşimi, gerçekçi ışın izlemeli grafikler ve en yeni yapay zekayı yeni bir dizüstü bilgisayar sınıfına getirecek.”MediaTek CEO’su Rick Tsai, NVIDIA ile ortaklığın ARM PC ekosistemine GPU hızlandırmasını getireceğini belirterek, bu tür makinelerin oyun oynama ve içerik oluşturma becerisine destek vermek. İlginç bir şekilde, SDK’lerin ortak geliştirmesi yalnızca Chrome OS, Linux ve NVIDIA’yı kapsıyor, ancak özel yongalarla desteklenen Surface Pro X serisi gibi ARM tabanlı makinelerde çalışan bir sürümüne rağmen Windows resimde yok. rakip Qualcomm tarafından.

MediaTek destekli Chromebook’lar, Stadia oyun deneyimini bir sonraki seviyeye taşımaya hazır mı?

Şimdi, MediaTek’in çiplerinin, son zamanlarda popülaritesi patlayan sağlıklı sayıda düşük kaliteli Chromebook’lara güç sağladığı görülüyor. Chrome OS destekli makineler, eğitim segmenti ve tarayıcı tabanlı çalışma için uygun görülse de, Stadia’nın gelişiyle bu makineler geçerli oyun makinelerine dönüştü. NVIDIA’nın grafiklerine sahip bir MediaTek yonga seti, Chromebook’ların oyun performansına kesinlikle büyük bir destek sağlayacaktır. ve Windows on ARM’e karşılaştırılabilir fiyat dilimlerinde sıkı bir rekabet sağlayın.

NVIDIA, basın açıklamasında MediaTek ile ortaklığın şunları amaçladığını açıkça belirtiyor: “NVIDIA RTX GPU’nun yanı sıra Arm tabanlı bir CPU tarafından desteklenen yeni bir dizüstü bilgisayar sınıfı oluşturun.” Ancak, burada yine de biraz rekabet olacak. Samsung’un yaklaşmakta olan birkaç dizüstü bilgisayarını yerleşik bir AMD GPU’ya sahip şirket içi bir Exynos SoC ile donatacağı bildiriliyor. Bir AMD GPU ile donanmış bir Exynos SoC’nin sızdırılmış bir kıyaslaması, grafik işleme söz konusu olduğunda Apple’ın canavarca A14 Bionic’ini çok geride bıraktı.

Google Pixelbook Go’yu Amazon’da görüntüleyin