Nedir, nasıl çalışır, uyumlu cihazlar ve daha fazlası


Fitbit, sınıfının en iyisi fitness ve uyku takibi ile zaten biliniyor, ancak şirket bunları geliştirmek için sürekli çalışıyor. Google’ın sahibi olduğu Fitbit, şimdi akıllı saatler ve fitness bantlarını seçme yolunda ilerleyecek olan yeni bir premium Uyku Profili özelliğini duyurdu. Bu yazımızda Fitbit uyku profili özelliğinin ne olduğuna, nasıl çalıştığına, uyumlu cihazlara ve Fitbit cihazınızda nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Fitbit’in Uyku Profili Özelliği Nedir?

Fitbit Uyku Profili

Kaynak: Google

Uyku insanoğlu için çok önemlidir. Kaliteli uyku almak, genel sağlık ve esenlik için kritik bir rol oynar. Düşük kaliteli uyku, diyabet, kardiyovasküler problemler, obezite, zayıf bilişsel işlev ve daha fazlası dahil olmak üzere artan sağlık risklerine yol açabilir. Google, içgörü sağlamak ve kullanıcıların uykularını nasıl iyileştirebileceklerini (bu da genel olarak daha iyi bir sağlığa yol açar) sağlamak için Fitbit cihazları için yeni bir Uyku Profili özelliğini kullanıma sundu.

Uyku Profili, kullanıcılara uykuları ve uykularını nasıl daha iyi hale getirebilecekleri hakkında içgörü sağlamayı amaçlar. Uykunuzu 10 temel ölçümde analiz eder, uyku eğilimlerinizi hesaplar ve ardından bunları yaşınız ve cinsiyetiniz için tipik olanlarla karşılaştırır. Sonuçları karşılaştırdıktan sonra, size bir atayacaktır. ‘ Uyuyan Hayvan’ (aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi) ve size uykunuzu iyileştirebileceğiniz yerleri söyleyin. Bu özellik, Samsung Galaxy Watch 4’teki uyku koçluğunun çalışma şekline benzer.

Google, 10 temel ölçüme indirmeden önce 1.000’den fazla farklı özelliği, 22 milyar saatlik uyku verisini ve 1.87 milyon uyku kaydını incelediğini söylüyor. Size uyku programı değişkenliği, derin uykudan önceki süre, uyku süresi ve diğer konular hakkında fikir verir. Fitbit uygulaması, uykunuzu iyileştirmek için çaba gösterebilmeniz için size her bir ölçüm için ideal aralıkları ve her bir aralığın neresinde bulunduğunuzu sağlar.

O nasıl çalışır?

Fitbit Uyku Profili

Kaynak: Google

Uyku Profili özelliğini çalışır duruma getirmek için, uyumlu Fitbit cihazınızı her takvim ayında en az 14 gece uyumak üzere takmanız gerekir. Fitbit’inizi uyku sırasında ne kadar çok takarsanız, analiz o kadar doğru ve kesin olacaktır. Ayda 14 kez (veya daha fazla) uyku sırasında taktıktan sonra Google, gelecek ayın ilk günü size uyku profilinizi sağlayacaktır.

Sizin için daha kolay (ve eğlenceli) hale getirmek için Google, uyku düzeninizi bir hayvanınkiyle ilişkilendirir. Bu sevimli hayvan simgesi, hangi tip uyuyan olduğunuzu ve kalıplarınızın neyi ima ettiğini gösterir. Örneğin, bir zürafa alırsanız, nispeten iyi miktarda derin uyku alırken daha geç yatıp daha erken uyanma eğilimindesiniz demektir. Benzer şekilde, size bir yunus atanırsa, çoğu kişiden daha geç uykuya dalma ve daha az uyuma eğilimindesiniz demektir.

Uyuyan Hayvanınızı ve bunun ne anlama geldiğini her ayın ilk günü görebileceksiniz. Google, aldığınız hayvanların aydan aya değişebileceğini ve “ideal” bir hayvan olmadığını söylüyor – her biri uyku düzeninizi daha iyi anlamak ve uyku kalitenizi nasıl artırabileceğinizi anlamak için kullanılabilir.

Google’ın yaklaşmakta olan akıllı saati Google Pixel Watch’ın Fitbit sağlık izleme özelliklerine sahip olacağını belirtmekte fayda var. Bu, yeni Uyku Profilleri özelliğinin şirketin ilk akıllı saatinde yer alabileceği anlamına geliyor. Ve bu sadece Google değil; Apple gibi diğer şirketler de uyku izleme özelliklerini iyileştirmek için çalışıyor. Cupertino devi, bu yılın sonlarında watchOS 9 ile desteklenen tüm Apple Watch modellerine gelecek olan yenilenmiş uyku izleme özelliğinin duyurusunu yaptı.

Uyumlu cihazlar

Fitbit Sense Tüm Renkler

Kaynak: Fitbit

Google, Uyku Profili özelliğinin zaten Premium kullanıcılara sunulduğunu söylüyor. Farkında olmayanlar için Fitbit, ücretli üyelere bu durumda Uyku Profilleri gibi bazı özel özellikler sunduğu bir Premium üyelik sunar. Amerika Birleşik Devletleri’nde aylık 9,99 ABD dolarıdır. Uyku Profili özelliğiyle uyumlu tüm cihazlar şunlardır:

 • Algı
 • Versa 3
 • Versa 2
 • Şarj 5
 • lüks
 • ilham 2

Şirket, kullanıcıların ilk uyku profilini 4 Temmuz haftasında alacağını söylüyor. Sonraki profiller her ayın 1’inde teslim edilecek.

 • Gri renkte Fitbit Sense

  Fitbit Algısı

  Şık ve modern görünümlü bir akıllı saatte sağlam bir çok yönlü deneyim ve sağlık ve fitness ile ilgili tüm özellikleri istiyorsanız, Fitbit Sense harika bir seçimdir. Aşağıda verilen bağlantıları kullanarak cihazdaki tüm fırsatlara göz atın.

 • Fitbit Charge 5 Siyah Ürün Resmi

  Fitbit Ücreti 5

  Fitbit Charge 5, kenarlarında kıvrımlar uygulayan yeni bir tasarım ve Charge serisine renk katan bir ekranla birlikte gelir. Güzel görünümlü, birinci sınıf ve son derece yetenekli bir fitness takipçisi arıyorsanız, bu, göz atmaya değer bir aksesuardır!