Neden bir daha asla QWERTY klavyeli bir BlackBerry almayacağım?


Editörler Masası

Yaşlanmanın avantajlarından biri (eğer varsa, biliyorum: bu biraz zor) yaşlandıkça daha fazla anı ve deneyim biriktirmenizdir. QWERTY klavye donanımlı akıllı telefonların hem doğuşuna hem de yok oluşuna tanık olmak için oradaydım. BlackBerry Bold 9000’den (Pocketnow’dan önceki günlük satış işimde aslında şirket telefonumdu), HTC ChaCha ve sevilen Touch Pro2’den BlackBerry KEYone’a (ve onun nokta yineleme halefleri).


qwerty akıllı telefon

Küçük tuşlara yazmakta o kadar iyiydim ki, tam boyutlu bir klavyede yazdığım gibi, tuşlara veya otomatik düzeltmeye bile bakmadan tüm bir e-postayı alabilirdim. Ama bakın hayattaki her şey gibi o telefonların da bir zamanı ve amacı vardı ve ben şahsen bu zamanın geçtiğine inanıyorum.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Görüyorsunuz, şirketler başlangıçta QWERTY klavyelere sahip akıllı telefonları düşünmeye başladıklarında ve ardından piyasaya sürdüklerinde, tüm akıllı telefon pazarı emekleme dönemindeydi. Dirençli ekranlardan kapasitif ekranlara geçmekle kalmıyor, çözünürlüğü 320×200’den 640×480 VGA’ya çıkarıyorlardı.

qwerty akıllı telefon

Ekran klavyeleri gerçekten kötüydü, küçük tuşlara bir kalemle basılması zor, sonraki, daha büyük tuşlar için korkunç, kabus yaratan otomatik düzeltme hataları (parmaklarınızla tam olarak 3 noktalı bir şeye vuracak kadar büyük) veya en iyi ihtimalle 4 köşegen).

Piyasada bir şeyler yapmaya ve profesyonellerin üretkenliğini artırmaya ihtiyaç vardı (çünkü kabul edelim, o zamanlar sadece onlar veya çalıştıkları şirketler akıllı telefonları karşılayabiliyordu).


QWERTY akıllı telefonların doğuşu ve ölümü

Bir akıllı telefonda QWERTY klavyeyi girin. Elbette, 90’ların sonunda NOKIA, Communicator ile ayak parmaklarını suya daldırdı, ancak Symbian, BBOS ve Windows Mobile (bir süre sonra Android) kullanılabilir/yararlı platformlar olduğundan, BlackBerry ve HTC gerçekten harekete öncülük ediyordu.

qwerty akıllı telefon

Dokunsal geri bildirim ve iyileştirilmiş bir isabet/ıskalama oranı sunan QWERTY klavyeler hızlı bir şekilde yakalandı (ayrıca, T9 klavyelerinde bir mesaj veya e-posta yazmanın hiçbir eğlencesi yoktu: BlackBerry Pearl kullanan var mı?). Sadece daha fazla üretkenlik sunmakla kalmadılar, aynı zamanda “modern” iş profesyonelleri için bir sembol haline geldiler. Bir sorunu çözdü!

Ölüm, Apple’ın iPhone ve gerçekten kullanılabilen bir ekran klavyesi ile sorunu tamamen ortadan kaldırmaya karar vermesinden kısa bir süre sonra başladı. Android gerçekten sürüklenmeyi yakaladı ve ikisi BlackBerry, Microsoft (Windows Mobile destekli akıllı telefonlar) ve Nokia’da yavaş yavaş parçalanmaya başladı.

Ekranlar gittikçe büyüdü, ekran klavyeleri gittikçe daha iyi hale geldi, otomatik düzeltme büyük ölçüde iyileştirildi ve kısa sürede dikte etme standart bir seçenek haline geldi.

Şu anda, altı inçlik bir telefonun boyut olarak oldukça “ortalama” veya “normal” olduğu ve FHD çözünürlüğünün “minimum” olduğu noktadayız. Bu, bir QWERTY klavyenin bir ihtiyaç olduğu veya başlamak için yararlı olduğu günlerde ekranların boyutunun veya çözünürlüğünün iki, bazen üç katı.

QWERTY akıllı telefonlarla ilgili sorun

Hangi yaklaşımı düşünürseniz düşünün (dikey kaydırıcı, yatay kaydırıcı, ekranın altında/bölme) bir QWERTY klavye ya telefona hacim kazandırır ya da ekran boyutunu küçültür. Tek başına bununla, bir sorunu çözmek yerine (artık orada olmayan) bir sorun yaratır.

Bu konuyu bir süredir düşünüyorum ve günümüzün akıllı telefon ortamında bir QWERTY klavyenin yararlı olacağı tek bir kullanım senaryosu bulamıyorum. Bir tane düşünebilirseniz, bize aşağıya bir yorum bırakın. Gerçekten bilmek isterim!

qwerty akıllı telefon

Bu on yılda, akıllı telefon, mümkün olduğu kadar ince olması ve mümkün olduğu kadar çok ekranının önünü kaplaması ile kolayca tanımlanabilir. Arkasında BlackBerry gibi (en son 2021 geri dönüş söylentileriyle) güçlü bir marka olsa bile, bir şirketin alışılmışın dışına çıkıp basit tanımıyla deneyimden uzaklaştıran bir ürün sunması ne kadar mantıklı olur? , bugün bildiğimiz gibi mi?

Yine, bir ürünün varlığını haklı çıkarması için yeterli olmadığına inandığım nostalji faktörü dışında hiçbir şey düşünemiyorum. Belki sadece ben, ama onunla her ne planlıyorsan, BlackBerry, lütfen bana güvenme. Ben almayayım! Ve hayır, kişisel değil: Markası veya modeli ne olursa olsun, akıllı telefonlardaki tüm fiziksel QWERTY klavyeleri devrediyorum. Mısın?

Okuduğunuz için teşekkürler! Hoşgeldiniz Editörün Masası!