Motorola ve Google her zamankinden daha fazla akıllı telefon satıyor


Akıllı telefon pazarı, özellikle Kuzey Amerika’da son derece rekabetçi ve sevkiyatlar, yıllık %3,7 artışla 2022’nin ilk çeyreğinde 39 milyon adede ulaştı. Hem Motorola hem de Google, Google Pixel 6 serisi gibi yeni çıkan ve her zaman popüler olan akıllı telefonları sayesinde pazar paylarını artırmayı başardılar.


Canalys artan enflasyon fiyatları ve çip kıtlığıyla ilgili endişelere rağmen Kuzey Amerika akıllı telefon pazarının %4 büyüdüğünü ortaya koyan yeni bir rapor yayınladı. En büyük büyüme %19 ile Apple tarafından görülebilir ve %51’lik etkileyici bir pazar payına ulaşır. Rapor, bunun iPhone 13 serisine yönelik güçlü talepten kaynaklandığını iddia ediyor. iPhone SE 2022’nin çok iyi gitmediğini iddia eden bazı raporlara rağmen, Apple’ın pazar payını artırmasına ve daha geniş bir fiyat etiketi aralığında daha fazla cihaz satmasına yardımcı oluyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU
Canalys - Kuzey Amerika akıllı telefon tahmini Q1 2019 - Q1 2022

Kuzey Amerika akıllı telefon tahmini Q1 2019 – Q1 2022

Kaynak: Canalys

Samsung, geniş bir fiyat noktası ve hedef kitle yelpazesini kapsayan geliştirilmiş Samsung Galaxy S ve A serisi cihazlar sayesinde %1 büyüdü ve %27 pazar payına sahip oldu. Motorola markalı cihazlarda da %10’luk pazar payı ile ilk çeyreği başarılı olarak nitelendirmeyi başaran Lenovo, %56’lık büyüme bildirdi. Şirket, uygun fiyatlı orta sınıf cihazlarıyla önceki LG kullanıcılarını yavaş yavaş Motorola kullanıcılarına dönüştürdü ve Motorola ayrıca ülke genelinde mükemmel bir operatör varlığına sahip.

Google da %3 pazar payı ve %380 büyüme ile listeye girdi. Yazılım devi, bir süre önce Google Pixel markalı cihazlarıyla donanım alanına girdi ve Google Pixel 6 Serisi, Pixel 7 ve Pixel gibi diğer Pixel markalı ürünler de dahil olmak üzere ekosistemini oluşturmaya yeni başlıyor. 7 Pro, Pixel 6A, Google Pixel Buds kulaklıkları, Pixel Chromebook, Google Pixel Watch ve yakında Google Pixel Tablet.

Akıllı telefon pazar payının geleceği, mevcut yüksek enflasyon fiyatları ve sürekli arz kıtlığı nedeniyle belirsizliğini koruyor. Bazı analistler, yaşam maliyetini yükselterek, pahalı cihazlara olan talebi azaltarak ve fiyatları daha da artırarak yıllarca sürebileceğini iddia ediyor.

Lynch, “Yüksek enflasyon, oran artışları gerekli olacağından Kuzey Amerika’daki taşıyıcılar üzerinde çok büyük bir baskı oluşturuyor” dedi. “Ağır indirimler ve yüksek takas değerleri, bölgenin en büyük telekomünikasyon şirketlerine müşteri çekmek ve elde tutmak için kullanılıyor ve bu da üst düzey akıllı telefon pazarındaki baskıyı hafifletiyor. Tedarik, önümüzdeki çeyrekte en iyi satıcılar için önemli bir darboğaz olmaya devam edecek, ancak Kuzey Amerika bir öncelik olmaya devam edecek ve muhtemelen sağlıklı tedarik seviyelerini koruyacak. Kuzey Amerika pazarı, ekonomisinin belirsiz görünümüne rağmen sevkiyatlarda önemli dalgalanmalardan kaçınmak için iyi bir konumda.”

Google, Kuzey Amerika’da ilk 3 üretici arasına girecek mi?

Google Pixel 7 serisi renkleri
Farklı renklerde Google Pixel 7 serisi

Farklı renklerde Google Pixel 7 serisi

Kaynak: Google

Son büyüme, başarılı Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro akıllı telefonlar sayesinde oldu. Google, pazarlama bütçesini artırmayı ve cihazları her zamankinden daha fazla perakendeci ve operatörde kullanılabilir hale getirmeyi başardı, ancak diğer önemli pazarlarda hala geniş çapta mevcut değil – mevcut kıtlıklar göz önüne alındığında bu durumun değişmesi beklenmiyor.

Google, Apple’ı geçmek istiyorsa, daha iyi ve daha kaliteli hizmetler sunmalıdır. Hizmet açısından, şirket her zaman bir yazılım şirketi olmuştur ve Gmail, Haritalar, Arama, Video (YouTube), Stadia (Bulut Oyun) ve diğer herkesle rekabet edebilecek ve hatta alt edebilecek çok daha fazla ürün sunmaktadır. endüstride. Ancak, donanım ve fiziksel ürünler ekosistemi söz konusu olduğunda, şirket, bozuk akıllı telefonları nedeniyle hala kalite kontrolünden yoksundur.

Google, donanım alanında ciddiye alınmak istiyorsa, mevcut sorunları gidermek için ciddi yatırımlar yapması ve cihazları büyük bir kusur olmadan piyasaya sürmesi gerekiyor. Aylarca yavaş bir parmak izi sensörüne, çeşitli ekran sorunlarına, yavaş Wi-Fi performansına ve daha pek çok şeye sahip olmak, tam olarak birinci sınıf bir deneyim değildir ve oyununu hızlandırması gerekir. Bununla birlikte, Google önceki hatalarından ders aldı ve şimdi her zamankinden daha fazla yatırım yapıyor ve sonuç olarak, ilk akıllı telefon yonga seti olan Google Tensor SoC’yi yarattı.

Çip, sınıfında lider olmaktan uzak olsa da, şirketin gelecekteki yinelemelerde geliştirebileceği iyi ve sağlam bir başlangıç. Pixel 7 serisi 2022 sonbaharında piyasaya sürülecek ve büyük iyileştirmeler, kararlılık ve performans yükseltmeleri sunan Google Tensor 2. nesil çip ile gelmelerini bekliyoruz.

Motorola’nın temellere geri dönmesi gerekiyor

Bu tartışmalı gelebilir; ne de olsa şirket, sürekli olarak büyümeyi rapor etmeyi ve kendi payını artırmak için LG’nin kalan pazar payını tüketmeyi başarıyor. Ne aşk değil?

Motorola geçmişte bazı mükemmel düşük kaliteli ve orta sınıf cihazlar üretiyordu ve hatta Motorola Edge Plus 2022 gibi daha premium cihazlarla amiral gemisi pazarına geri döndü. Ancak, daha uygun fiyatlı olduğu kadar başarılı değil sıralanmak.

Şirket, ucuz fiyatlar ve sağlam donanımla kolayca tavsiye edilebilir bir marka haline gelme konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor, ancak sorunsuz ve hızlı yazılım güncellemelerinin ve telefonların eğlenceli olduğu günler geride kaldı. Moto Maker ve Moto Mods’u hatırladınız mı? Hiçbir zaman gerçekten yükselmediler, ancak eğlenceliydiler ve hepsi aynı görünen sıkıcı telefon pazarında öne çıktılar.

Lenovo, Motorola’yı satın aldığından beri, şirket yazılım yolunda yokuş aşağı gitti ve artık hızlı Android güncellemeleri ve güvenlik yamalarıyla ilişkilendirebileceğimiz bir marka değil. 200-400 $ aralığındaki cihazlar için gerekli olmadığını, ancak güvenliğin her zamankinden daha önemli olduğunu ve yeni özelliklere sahip olmanın hoş bir dokunuş olduğunu iddia edebilirsiniz. Telefonlar stokta Android’e yakınsa, en azından tek bir işletim sistemi güncellemesi ve her ay güvenlik yamalarının sürekli olarak kullanıma sunulmasını bekleriz. Samsung bu departmanda harika bir iş çıkarıyor ve Motorola’nın onu beş ila sekiz yıl önce bu kadar popüler yapan şeye geri döndüğünü görmek isteriz.

 • Kinda Coral'da Google Pixel 6

  Google Piksel 6

  Google Pixel 6, yeni amiral gemisi serisinin daha kompakt ve uygun fiyatlı çeşididir. Aynı özelliklerin çoğuna sahiptir ve Pixel 6 Pro ile aynı birincil ve ultra geniş kamerayla birlikte gelir.

 • Bulutlu Beyaz Pixel 6 Pro

  Google Piksel 6 Pro

  Pixel 6 Pro, daha kaliteli Pixel amiral gemisidir. 50MP ana kamerası, 4x optik yakınlaştırmalı telefoto ve kullanışlı bir ultra geniş sensörü vardır. 120Hz’i destekler ve hem Pixel 6 hem de Pro, Google’ın 5 yıllık desteğiyle gelir.

 • motorola kenar artı 2022 pbi

  Motorola Edge+ (2022)

  Motorola’nın yeni Edge Plus, şirketin üst düzey amiral gemisi akıllı telefonu. Snapdragon 8 Gen 1 işlemci, OLED ekran, 50MP ana ve ultra geniş kameralı üçlü kamera kurulumu ve çok daha fazlasını içerir. Aşağıda verilen bağlantıları kullanarak cihazdaki tüm fırsatlara göz atın.