Metaverse gerçekten gerekli mi?


Kuşkusuz, çoğu insan “metaverse” terimini duyduğunda, muhtemelen bir kişinin istediği herhangi biri veya herhangi bir şey olabileceği bir tür fütüristik dijital dünya tasavvur eder. Bu, elbette, kısmen bilim kurgu sayesinde – özellikle Battlestar Galactica’nın Caprica prequel’i ve Ready Player One gibi filmler veya filmler gibi şovların beğenileri – ancak bir kavram olarak metaverse, bundan çok daha fazlasıdır.

“Metaverse mi” sorusunu soruyorsak (yeni sekmede açılır) gerçekten gerekli mi?” Bir metaverse’nin, insanların sosyalleşmesi için uyumlu bir alanda birleştirilmiş dijital ve gerçek dünya fikirlerinin bir koleksiyonu olduğu fikrini araştırıyorsak, o zaman evet, metaverse insan etkileşiminin geleceğidir.

Efsaneleri ortadan kaldırmak

Sıkılmış Ape Yat Kulübü NFT görseli

(İmaj kredisi: Bored Ape Yat Kulübü)

Bir metaverse kavramının bir parçası ve parseli, dijital mülkiyet fikridir. Fortnite, Minecraft, Roblox ve diğerleri gibi oyunlar, insanların bir şeyler inşa edebildiği ve dijital öğelere “sahip olabileceği” bir dijital dünya yarattı, ancak buradaki “sahiplik” terimi, gerçek dünyada düşündüğümüzden çok farklı bir anlama geliyor.