macOS 13’ün Windows 11’e ayak uydurması gereken tek şey


macOS mükemmel bir işletim sistemidir ve en çok kararlılığı ve akıcı performansıyla tanınır. İki yıldan uzun bir süre önce geçiş yaptığımda, Windows 10’da yaşadığım sürekli sorunlar, sürekli ses sorunları ve neredeyse hiç çalışmayan arama özelliği beni hayal kırıklığına uğratmıştı.


O zamandan beri, Windows pek çok yeni özellik aldı ve Windows 11, arama çubuğu sorununu çözmüş gibi görünüyor. Henüz bir Windows 11 makinesini günlük olarak kullanmama rağmen, dikkatimi çeken tek şey arama özelliği değildi. Windows 11’in tüm farklı pencere düzenlemelerinin hızlı bir açılır penceresini sunmasına ve tüm sanal masaüstü düzenlerini ve uygulama yerleşimlerini daha sonra kullanmak üzere kaydetmesine bayılıyorum. Birden çok çalışma alanını ve uygulama penceresini yönetme söz konusu olduğunda Windows hala üstündür.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

macOS’ta pek çok pencere yönetim aracı ve kısayolu yok, Spectacle gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanmıyorsanız, bunları her zaman yeni bir MacBook gönderisine ilk yüklediğim ilk 5 uygulama arasında ele aldım.

Düzenleri Yapış Windows 11

Windows 11’de mizanpajları tutturun

Yeni bir harici monitör bağladığınızda veya bir makineyi uyku modundan uyandırdığınızda pencereleri her zaman doğru şekilde geri yüklemediği için macOS’un yetersiz kaldığı yer burasıdır. Mac’imi kaç kez açtığımı size söyleyemem, yalnızca düzeni alıştığım ve benim için en iyi olan şeye geri yüklemek için fazladan iki ila üç dakika harcamam gerektiğini fark ettim.

Yaklaşan macOS 13 OS güncellemesinde birçok yeni özellik ve yeniden tasarlanmış birçok uygulama görmeyi bekliyoruz. Sistem tercihinin de hak edilmiş bir yeniden tasarım alacağı söyleniyor ve henüz bilmediğimiz başka şeyler de olabilir. Daha fazlasını özel gönderimizde bulabilirsiniz.

Bundan şikayet etmek aptalca gelebilir, ancak 16 inç MacBook Pro 2021 uyanmak için çok hızlı. Dizüstü bilgisayarı kullanmaya başladığımda, bunu bir sorun olarak görebiliyordum ve bu, cihazı her gün kullandıktan altı ay sonra bugün gerçek bir güçlük haline geldi. Hızdan şikayet eden biri değilim ama günlük görevlerimin çoğunu tamamlamak için bir Dell U2719DC ikincil monitör kullanıyorum. Sabah mac bilgisayarımı açtığımda, önce Dell monitörünü uyandırmalıyım (genellikle Logitech Craft klavyemdeki “boşluk” tuşuna basarak); aksi takdirde, tüm pencerelerim farklı sanal masaüstlerine dağılacak ve varsayılan olarak Mac’imin ekranı olacak.

Kişisel şeyler ve iş arasında geçiş yapmak için beş sanal masaüstü kullanıyorum. Üç sanal masaüstünde, biri görüntüleri düzenlemek, diğeri yayınlamak ve diğeri araştırma için olmak üzere yazmaya açık farklı pencereler bulunur. Benim için çalışan kontrollü ve organize bir karmaşa.

macOS, kullanıcıların yeniden başlatıldığında tüm pencerelerini varsayılan durumlarına geri yüklemelerine izin veren ilk işletim sistemlerinden biriydi. Kusursuz çalışıyor ve makinemi yeniden başlatmam gerektiğinde bana çok zaman kazandırıyor. Mac her başlatıldığında, her şeyi otomatik olarak önceki haline geri yükleyerek bana çok fazla tıklama ve yönetim için zaman kazandırıyor. Ancak sabah dizüstü bilgisayarı uyandırdığımda ve harici ekranı uyandırmadan önce mac’u açtığımda tamamen farklı bir hikaye.


Üçüncü taraf uygulamaları, sanal masaüstlerini yönetmenize yardımcı olmaz

MacBook Pro'nun ekranı
Kaynak: Pocketnow

Kaynak: Pocketnow

Bu sinir bozucu. Düzeni bozduğu için nadiren üçüncü monitörümü (eski bir TV) kullanırım. Düzenleri geri yüklediğini iddia eden üçüncü taraf uygulamaları sanal masaüstlerine aktarılmayacağından, bu bir macOS sınırlamasıdır. Apple, harici monitörlerle nasıl başa çıkılacağını biliyor, ancak pencere yönetimi hala bulunabilecek bir yer değil.

macOS 12 Monterey olgun bir işletim sistemidir ve Apple’ın bugüne kadar onu düzeltmemiş olması çok yazık. En kötüsü, bu sorunla karşılaşan tek kişi ben değilim. Benzer sorunlar yaşayan diğer hüsrana uğramış mac kullanıcılarının yer aldığı birçok forum var ve macOS hiçbir zaman mükemmel pencere yönetimiyle tanınmıyordu. Klavye kısayolları hala eksik ve Microsoft fikrin patentini almış olsa bile, Apple’ın benzer bir şeyi uygulayan bir geçici çözüm bulamamış veya bulamamaya karar vermiş olması garip.

Tam ekran düğmesi bölünmüş görünümler sunar, ancak adından da anlaşılacağı gibi, herhangi bir kesinti istemediğim ve üst çubuğu veya ekranımın alt kısmına yerleştirin.

Apple’ın geri bildirimleri dinlediğini varsayarsak, sonunda birden çok ekranda ve sanal masaüstlerinde pencere yönetimini daha sorunsuz ve kolay hale getirmenin bir yolunu bulması gerekir. Bunun gibi şeyler için, işletim sistemine yıllar önce işlenmiş olması gereken üçüncü taraf yazılımları indirmeye gerek yok. macOS 13’te olmasını umduğum tek bir özellik varsa, o da budur.

Bu sorunla hiç karşılaştınız mı? MacOS’un Windows benzeri bir pencere yönetimi işlevine sahip olmasını ister miydiniz? Masaüstü bilgisayarlarınızı yönetmek için mac’unuzda hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin!

Bu güçlü yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayarlara göz atın

  • MacBook Pro 14 önden görünüm

    14 inç Macbook Pro

    Fotoğraf, video ve sesi düzenlemenizi sağlayan, piyasadaki en kompakt ve güçlü cihazlardan biridir. Hareket halindeyken ihtiyacınız olan tüm güce sahip taşınabilir bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, bu en iyi seçeneklerden biridir.

  • MacBook Pro 14 önden görünüm

    Apple MacBook Pro 16 inç (2021)

    Yeni 16 inç MacBook Pro, içinde yepyeni M1 Pro veya M1 Max yongaları ile donatılmış olarak gelir ve bol miktarda bellek ve saklama alanıyla yapılandırılabilir. Fotoğraf/video düzenleme, ses prodüksiyonları ve daha fazlası gibi grafik açısından yoğun görevler yapmak için piyasadaki en güçlü dizüstü bilgisayarlardan biridir.