LEO uyduları nedir ve iPhone 14’ün düşük Dünya yörüngesi özelliklerini neden önemsemelisiniz?


Bu hikaye, iPhone 14 serisinin yeni özelliklerini yansıtacak şekilde 7 Eylül’de Anton D. Nagy tarafından güncellendi.

Sahne kuruldu. Herşey hazır. yeni bir iphone haftaya geliyor geldi — Apple’ın 2022 iPhone 14 etkinliği bize yeni iPhone 14 serisini ve yeni Apple Watch Series 8’i getirdi. Bununla birlikte, ayrı makalelerimizde ayrı ayrı ele aldığımız, ancak bazı şeyleri yakaladığımız çok sayıda ekstra, bazıları çılgın özellik elde ediyoruz. dikkatimizi çekiyor ve bu cihazların uydularla iletişim kurma şekli bu ve yalnızca GPS amaçlı değil.


LEO’nun anlamı nedir?

aslan uyduları

Uydular, hepimizin bildiği gibi, bir gezegenin etrafında dönen şeylerdir. Bu parçada ileriye dönük olarak, ‘uydu’ terimi yapay uydular için kullanılacak, Ay için değil. Bu uydular çeşitli amaçlarla kullanılır – bazıları ekranlarımıza canlı TV yayınlamak için kullanılır, bazıları harita, navigasyon, arazimizin görüntülenmesi için kullanılırken, bazıları Dünya’yı gözlemlemek için kullanılır – kullanım, uydunun ne amaçla tasarlandığına bağlıdır. için. Ancak, interneti ışınlamak ve Dünya’yı haritalamak için kullanılan bu uydular, 20.000 ila 36.000 km (~ 12.500 – 22.500 mi) aralığında çok yüksek rakımlıdır.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

İlginç Bilgi: Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur.

LEO’nun açılımı Alçak dünya yörüngesi uydular. Bu uydular oldukça küçüktür ve Dünya’nın üzerinde 200-2.000 km aralığında gezinirler. Alçak irtifaları nedeniyle, LEO uydularının sabit bir yörüngesi vardır ve genellikle günde yaklaşık 84 ila 127 dakika arasında bir yörünge periyoduyla 12–16 Dünya dönüşü yaparlar. Şu anda, LEO uyduları farklı amaçlar için kullanılıyor – bazıları uzayı ve Dünya’yı gözlemlemek için kullanılırken, bazıları iletişim için kullanılıyor.

Evet, durağan uydular (büyük olanlar) internet de sağlayabilir. Aslında, şu anda interneti çok uzak bölgelere ışınlamak için kullanılanlar. Ancak, çok yüksek irtifaları nedeniyle, esas olarak gecikme süreleri ve yavaş internet hızları nedeniyle onlara güvenmek zordur. Üstelik kötü hava koşullarından da etkilenirler. LEO uyduları, boşluğu doldurmaya çalışan uydulardır.

Dünya’yı bir okul odası küresinin boyutu olarak alırsanız, LEO uyduları dünyanın sadece 1 inç üzerinde olacaktır.

Alçak irtifaları sayesinde interneti ışınlamak için oldukça uygundurlar. Bu uydular, küçük mesafeler nedeniyle düşük gecikme süresinde internet sağlar ve genel olarak daha güçlü bir bağlantıya sahiptir. Bazı erken testler, LEO uydularının internet gecikmesini GEO hizmetinde 477 milisaniyeden LEO’da 27 milisaniyeye indirebileceğini göstermiştir — bu, görüntülü aramalar ve hatta oyun akışı için yeterlidir!

Ancak, LEO uydularının GEO uydularının gerisinde kaldığı bir alan vardır. Boyutları daha küçük ve Dünya’ya daha yakın oldukları için kaplayabilecekleri alan oldukça küçüktür. Yani dünyanın her yerinde internetin sağlanabilmesi için uzaya çok sayıda LEO uydusunun yerleştirilmesi gerekiyor.

Bugünlerde 5G açısından ele alın – 5G, LTE’den daha hızlı ve daha iyidir, ancak çalışması için daha fazla baz istasyonu gerektirir. Aynı şey LEO uydu interneti için de geçerlidir. Daha hızlı ve güvenilir olmasına rağmen, bu internet ortamının yaygınlaşması için çok sayıda LEO uydusuna ihtiyacınız var.

Orada herhangi bir LEO uydusu var mı? Onları kim ticarileştirdi?

elon misk

Endişeli Bilim Adamları Birliği adlı bir izleme grubuna göre, şimdiden Dünyayı kaplayan 4.000’den fazla LEO uydusu var. Bazıları, uydu iletişim alanında tanınmış oyuncular olan Iridium ve Globalstar’a aittir. Ancak LEO’ya ve uydu iletişimine olan ilgideki son artış, genel olarak Elon Musk’tan kaynaklanıyor.

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın da SpaceX adlı bir şirketi var. Bu, dünyanın ilk LEO uyduları tabanlı internet ağı olan Starlink’i başlatma sürecinde olan NASA düzeyinde özel bir kuruluştur.

Starlink’i 5G ile fiber arasındaki boşlukları dolduran ve dünyanın ulaşılması en zor bölgelerine gerçekten ulaşan bir araç olarak düşünün.

– Elon Musk

Starlink, SpaceX’in uyduları tarafından desteklenen, tüm dünyayı internet aracılığıyla birbirine bağlayan iddialı projesidir. Şirket, bir uydu ağı oluşturmak için uzaya binlerce ve binlerce LEO uydusu yerleştirmeyi planlıyor – yukarıda bahsedildiği gibi, LEO uyduları düşük bir alan aralığına sahiptir ve bu nedenle interneti her yere getirmek için daha fazla uydu gerektirir – bir uydu ağı oluşturmak için.

Bunu, dünyanın her yerine internet sağlamak için senkronize bir şekilde birlikte çalışan, birbirine bağlı uyduların bir takımyıldızı olarak düşünün.

yıldız bağlantısı logosu

Starlink’in halihazırda 1700 kadar uydusu var ve şirket oraya 40.000 tane daha göndermeyi planlıyor. Amazon ve OneWeb gibi diğer büyük teknoloji şirketleri de LEO internet alanına girmek istiyor. Amazon, LEO uydu internet projesi Project Kuiper’ı duyururken, OneWeb halihazırda LEO uydularını Dünya’nın yörüngesine yerleştirme sürecinde – şu anda yaklaşık 150 tane var.

Ancak bu sistem, günümüzde hücresel ağların çalışma şeklinden farklıdır. Bu şirketler gökyüzünde binlerce ve binlerce uydu bulsa bile, yine de sinyalleri almak için bir çanak ve bu sinyalleri dönüştürecek bir dönüştürücü, en azından internete bağlanmak için özel ekipmana ihtiyacınız olacak. Bu uydular telefonlarımızda gerekli donanıma sahip olmadığı için doğrudan telefonunuza internet ışınlayamazlar.

LEO uydu iletişimiyle ilgili son konuşmalar, Apple (yine) çok farklı bir şey yapmak için yola çıktığı için yeniden tırmandı. Cupertino devi, uydu interneti iPhone’unuza getirmek için çalışmıyor ancak şirket, çok farklı bir amaç için LEO uydularını kullanmak için çalışıyor.

iPhone 14 ve LEO yetenekleri

iPhone 13 serisi lansmanı eylül

Yani evet, iPhone 14’ün LEO uydu iletişim sistemi ile geleceği söyleniyor. Ancak telefonların uydulara bağlanması gerçekten yeni mi? Evet ve hayır. Şu anda bileğinizdeki akıllı saat (en azından modern modeller) veya bunu okuduğunuz cihaz bir Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) çipine sahiptir. Bu çipler, bir navigasyon uygulamasını her çalıştırdığınızda veya konumunuzu birine gönderdiğinizde en yakın uydunuza bağlanır. Akıllı saatiniz, internet yeteneklerinden yoksun olsa bile koşunuzu bu şekilde takip edebilir. Google Haritalar, Apple Haritalar, TomTom, HERE WeGo ve diğerleri gibi uygulamalar, Windows Mobile destekli PDA’ların ortaya çıktığı günden bu yana cihazınızın yerini bu şekilde doğru bir şekilde saptayabiliyor.

Ancak şimdiye kadar telefonlar iletişim için uydulara bağlanamadı.

Elbette uydu telefonları da var – ‘kahramanın’ bir helikopterden atladığı ve cep telefonu sinyalinden endişe duymadan şişman bir telefonla bir telefon numarası çevirdiği bir Hollywood filmi gördük – evet, bu bir uydu. telefon. Ancak, henüz ticari bir telefonda hiç yapılmadı.

iPhone 13 ve leo uyduları

Resim kredisi: GizChina

Ve hayır, Apple sizi operatörünüzden uzaklaştırmaya çalışmıyor – onlar en iyi ortakları – ancak Cupertino devi önümüzdeki yıllarda böyle bir sisteme duyulan ihtiyacı fark ediyor. Mark Gurman’a göre şirket, LEO uyduları aracılığıyla kendi taşıyıcısını kurabilir, ancak şu an için bununla ilgili bir planı yok.

Peki şu anda sistem ne için inşa ediliyor? Mark Gurman, Apple’ın iPhone 13’ün uydu iletişimini acil servisler için test ettiğini söyledi. Bu tam olarak gerçekleşmemiş olsa da, mevcut nesil iPhone 14 serisi ile ortaya çıktığını görebiliriz. Arabanızın lastiği patlamış halde çölde mahsur kaldığınız bir durumu düşünün. Telefonunuzu alırsınız, 911’i aramaya çalışırsınız, ancak cep telefonu sinyali yoktur ve bu nedenle yardım isteyemezsiniz. İşte burada Apple’ın sözde sistemi devreye giriyor. Telefonunuz en yakın uyduya bağlanıyor ve oradaki en uzak yerlerden yardım alıyorsunuz.

Bu özellik de çok ‘Apple tarzında’ uygulanıyor. Gurman’a göre, Mesajlar uygulamasına kişinin adını yazdığınız ‘Acil SOS’ yazabileceksiniz ve iPhone sizi mevcut en yakın uyduya bağlayacak. Hatta sistemin aramaları da cevaplayabileceğini söylüyor.

LEO neden belirli bölgelerle sınırlı olabilir? Eğer öyleyse, LEO uydularının herhangi bir tehlikeli etkisi var mı?

Bu özellik kulağa harika geliyor, değil mi? Peki Gürman neden sadece belirli bölgelerle sınırlı olacağını söyledi? İlk olarak, teknoloji henüz bazı ülkelerde onaylanmamıştır. Ayrıca, burada derin bir entegrasyon yapılması gerekiyor. Apple, yalnızca ülke hükümetiyle değil, aynı zamanda LEO uydularının sahibiyle de ortak olmak zorunda kalacak.

Jeff Bezos

Buna ek olarak, LEO uydularının aklımızda tutmamız gereken epeyce tehlikeli sonuçları var. Her şeyden önce, LEO alanı şu anda örgütlenmemiş bir lobidir – geliştirme gerçekleşirken kurallar ve yasalar çerçevelenmektedir. Bu aynı zamanda projelerin bu kadar uzun süre ertelenmesinin ana nedenlerinden biridir – FCC, LEO alanını ‘özelleştirmeden’ önce bu büyük teknoloji şirketlerinin uygulamalarını dikkatlice inceliyor. Teknoloji devleri alanı kötüye kullanmaya başlamadan önce kurallar konulmalı.

Teknolojideki şirketler uzayda uzay için savaşıyorlar, şey… uzayda. Amazon ve SpaceX ilk günden beri birbirlerinin yaklaşımını eleştiriyor ve FCC’ye diğerinin uydu internetin gelişimini geciktirdiğinden şikayet ediyor. Herhangi bir şirketin üstümüze binlerce LEO uydusu yerleştirmesine izin verilmeden önce ayarlanması gereken normlar olduğundan, bu durum FCC’nin sürecini yavaşlatıyor.

NASA tarafından uzay enkazının görsel temsili

NASA tarafından uzay enkazının görsel temsili

Ayrıca, uzaya herhangi bir şey koymadan önce aklımızda tutmamız gereken bir şey var – uzay çöpü. Uzay enkazı, uzayda kalan herhangi bir makine parçası veya enkazdır. Gezegenimizin etrafında dönen binlerce ve binlerce LEO uydusu olacağından, şirketlerin herhangi bir çarpışmaya karşı dikkatli olması gerekiyor. Ve herhangi bir çarpışma olursa, uzay enkazına ne olacak? Genellikle, uyduların çarpışması, uydunun parçalarının diğer uyduları delmesi vb. İle zincirleme bir reaksiyona dönüşebilir. FCC şu anda büyük teknoloji şirketlerine böyle bir durumun ortaya çıkması durumunda nasıl mücadele etmeyi planladıklarını soruyor.

Önümüzdeki yıllarda LEO uyduları hakkında daha fazla şey duyacağız ve endüstrinin nereye gittiğini görmek bizi heyecanlandırıyor.

Android kullanıcısıysanız endişelenmeyin! T-Mobile’daki 5G telefonlar, Elon Musk’ın StarLink uydularını kullanan benzer işlevler sunacak. Onlar hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.