Kablosuz şarj cihazlarında kablolardan daha yavaş şarj olurken neden soğutuculara ihtiyacınız var?


Kuzey Amerika dışında bir yerde, özellikle Asya’da yaşıyorsanız, 150 W tepe gücüne ulaşan ve cihazları yarım saatten daha kısa sürede %0’dan %100’e şarj edebilen şarj sistemlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yüksek rakamlar genellikle kablolu şarj sistemleriyle ilişkilendirilir, ancak Honor’un yakın zamanda Magic 4 Pro’yu piyasaya sürmesi, 100W kablosuz şarjın eklenmesini pazarladı.


Şimdi, bu sistem dahili bir fana sahip olan HONOR SuperCharge Kablosuz Şarj Cihazına bağlıdır, ancak OEM tarafından paylaşılan ölçümlere göre hala kablolu muadilinden daha yavaş şarj olur. Öyleyse neden bir kablosuz şarj cihazının kablolu karşılığı yokken bir soğutucuya ihtiyacı var? Bu makalede araştırdığımız soru bu.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Soğutucuların/fanların sadece bu 100W’lık sistemde mevcut olmadığını belirtmek isteriz. Yalnızca 27W’lık bir zirveye ulaşan 2. nesil Pixel Stand, ayrıca bir fana sahiptir ve OnePlus’ın çeşitli kablosuz şarj aksesuarları da öyle.


Kablosuz Şarj kullandığınızda ne olur?

HONOR SuperCharge Kablosuz Şarj Standı

HONOR SuperCharge Kablosuz Şarj Standı

Kaynak: Pocketnow

Kablosuz şarj, indüklenen akım kavramı üzerinde çalışır. Böyle bir sistemde, sarılı bir bobinden bir akım geçirilmesi, bir manyetik alan yoluyla ikinci bir bobinde bir elektrik akımı üretir. Mevcut donanımla ilişkilendirecek olursak, şarj cihazının bir prizden gelen akımla birinci bobine sahip olması, telefonunuzun ise alıcı görevi gören ikinci bobine sahip olması şeklinde açıklayabiliriz.

Akıllı telefonlar, etkili şarjı teşvik etmek için iki bileşen arasındaki mesafenin çok az olması gereken sıkı bir şekilde bağlanmış bir endüktif şarj sistemi kullanır.

Böylece, bir düğmeye basmak, manyetik alana dönüşen bir akımın iletimini başlatır ve ardından bu akım tekrar akıma dönüşerek telefonunuzu şarj eder. Bu dönüşümler, verimlilikte ve ısı oluşumunda bir düşüşe yol açar; ikincisi, herhangi bir şarj biçimindeki birçok engelden biridir.

Kablosuz Şarj Cihazları için neden soğutuculara ihtiyacımız var?

Ekranda Şarj İstatistikleri ile Kablosuz Şarj Standında HONOR Magic 4 Pro

HONOR Magic 4 Pro, kablosuz olarak şarj olurken 40 dereceye yakın sıcaklıklara dokundu.

Kaynak: Pocketnow

Bir kablosuz şarj cihazında neden bir soğutucuya ihtiyaç duyulduğuna gelince, sıkı bir şekilde bağlanmış endüktif şarj sistemlerinin iki ana dezavantajı vardır: birincisi, iki bobin arasındaki mesafe ve ikincisi, üretilen ısı.

Ve OEM’lerin bu faktörlerin her ikisiyle de meydana gelebilecek kayıplara karşı koymak için iki yönlü bir yöntemi vardır. Öncelikle, olası kayıplara karşı koymak ve istenen sonucu elde etmek için kablosuz şarj cihazının kendisine daha yüksek bir güç verin ve ardından verimli aktarımı desteklemek için telefon ile kablosuz şarj cihazı arasındaki temas noktasında düşük sıcaklıkları korumak için bir soğutucu kullanın.

HONOR, kablosuz şarj cihazının 100W’lık tepe çıkışını elde etmesi ve Honor Magic 4 Pro için 15 dakikada iddia edilen %50 şarjı sağlaması için 130W’lık bir adaptöre ihtiyacı olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, bu adaptörden gelen yüksek güçlü ısı üreten girişi korumak bir zorunluluk haline gelir.

Dolayısıyla, kablolu şarjdan daha yavaş olmalarına rağmen, kablosuz şarj cihazlarının soğutucuya ihtiyaç duymasının ardındaki nedenler şunlardır:

 • Bir soğutma sisteminin varlığı, daha yüksek vatlı bir şarj adaptörünün kullanılması nedeniyle oluşan ısıya karşı koymaya yardımcı olabilir.
 • Akıllı telefon ile şarj cihazı arasında ısı bulunmasından kaynaklanan verimsizlik miktarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.
 • Son olarak, hücre bozulmasını önlemek için akıllı telefonu olabildiğince soğuk tutabilir.

Dahili Soğutuculu Kablosuz Şarj Aletleri

 • Google Pixel Stand 2 Ürün Resmi

  Google Piksel Standı (2. Nesil)

  İkinci nesil Pixel Stand, cihazlarını kablosuz olarak şarj etmek ve akıllı ev özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için bir aksesuardır.

 • HONOR SuperCharge Kablosuz Şarj Standının Ürün Resmi

  Honor SuperCharge Kablosuz Şarj Standı

  HONOR SuperCharge Kablosuz Şarj Standı, sunulan yüksek watt gücünden yararlanabiliyorsa akıllı telefonunuzla eşleştirilecek aksesuardır! Ünitenin maksimum çıkışına ulaşması için 130 W’lık bir duvar adaptörüne ihtiyacı olacağını unutmayın.