İyi bir MediaTek destekli orta sınıf telefon


Dünyanın çoğunda, sübvansiyonlu telefon satın almak bir şey değil. Bir mağazaya girersiniz, istediğiniz telefonu bulursunuz ve perakende fiyatı üzerinden veya ortak bankalar (veya üreticinin kendisi) tarafından sunulan aylık taksitlerle alırsınız. Kuzey Amerika’da, operatörler cihazları satın alma dinamiğini tamamen değiştiren fiyatlarla sunma eğiliminde olduğundan, durum oldukça farklıdır. Motorola Edge 2022 böyle bir cihazdır.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

600 $ perakende fiyatı ile cihaz, geçen yılki 700 $ Edge 2021’in mantıklı bir devamı ve onu daha iyi bir teklif haline getiren birkaç yükseltme ile geliyor. Ve bu yazıda, bir Moto etkinliğinde onunla geçirdiğimiz sınırlı süreden bu telefonla ilgili ilk düşüncelerimizi detaylandıracağız.


Tasarım

Motorola Edge 2022'nin düz gri arka yüzünü gösteren bir resim

Kaynak: Pocketnow

Edge 2022, tamamen plastik bir yapıyla gelir – tabii ki ekran çubuğu – ve tek bir gri renk grubunda. Şık, ince ve hafif tasarımı onu hemen profesyoneller listemize soksa da, cihazın bu ağırlık avantajının bir kısmını alüminyum bir orta çerçeve veya belki de daha kaliteli hissi veren bir cam arka kısım için takas etmesini diliyoruz. Görünüşü ne olursa olsun, bu cihazın ergonomisi mükemmel. Arkasında ince bir kıvrım vardır, bu da onu daha ince hissettirir ve tutmayı kolaylaştırır. Cihaz aynı zamanda önceki nesle göre daha küçük ve bu da kullanışlılığını artırıyor.

Arka panele baktığınızda, son birkaç yılda piyasaya sürülen diğer Moto cihazlarına benzeyen bir adada üçlü kamera kurulumunun yanı sıra basit bir Motorola logosu göreceksiniz. Ses düğmesi ve güç düğmesi sağ kenarda bulunurken sol kenarda herhangi bir özellik bulunmaz. Alt kısımda, çoğu telefon için standart kurulumu bulacaksınız — hoparlör ızgarası, mikrofon, USB Type-C bağlantı noktası ve SIM tepsisi (microSD yok). Üst kısım yalnızca ikincil bir mikrofona ev sahipliği yapar, ancak cihazın ön tarafını kontrol ederseniz önemli bir değişiklik fark edeceksiniz.

Görüntülemek

Motorola Edge 2022'nin 6,6 inçlik OLED ekranını gösteren bir görsel

Motorola Edge, 6,6 inç FHD+ 144z 10 bit OLED panele sahiptir.

Kaynak: Pocketnow

Edge 2022’de kullanılan ekran, DCI-P3 renk alanını destekleyen düz bir 6,6 inç FHD+ 144Hz 10 bit OLED paneldir. Bu çok fazla, değil mi? Ama size söyleyelim, bu güzel bir görüntü. Moto, panel seçenekleriyle tutarlı bir şekilde başarılı oldu ve Edge 2022 de bir istisna değil. Bu yıl OLED olduğu için, bir ekran altı optik parmak izi tarayıcı ve alt kenar boyunca daha küçük bir çene var. İyi olsa da, geçen yıl 6,8 inç LCD’nin kalın bir alt çerçevesi vardı.

Genel olarak, bu cihaz hoş görünüyor ve hoş hissettiriyor ve donanım, kullanıcı deneyimini artırmak için yazılımla (Android 12 tabanlı My UX) birleşiyor.

Motorola, Edge 2022’nin iki ayda bir yamalar aracılığıyla dört yıl boyunca üç Android sürümü güncellemesi ve güvenlik yaması alacağını söylüyor.

Kamera

a Motorola Edge 2022'deki üçlü kamera dizisini gösteriyor

Kaynak: Pocketnow

Edge 2022 ile Moto, en azından kağıt üzerinde sağlam kamera donanımı sunar. Birincil atıcı, optik görüntü sabitlemeyi destekleyen ve aşama algılamalı otomatik odaklamaya sahip f/1.8 lensli 50 MP sensördür. İkincil kamera, 120 derecelik görüş alanı ve otomatik odaklama ile 13 MP ultra geniştir. Bu lensteki AF, Moto’nun denemeniz için bir makro modu sunmasını sağlar. Bu kamera dizisini tamamlamak, biraz yedekli bir 2MP derinlik sensörüdür.

Bize göre, derinlik sensörü gerçekten bir telefoto kamera olmalı, çünkü bu cihazın 600 $ perakende fiyatı onu birinci sınıf orta sınıf kategorisine koyuyor.

Kamera performansına gelince, son birkaç yıldır Motorola sürekli olarak iyi kamera özellikleri sunuyor. Yine de, cihazlarından üretilen fotoğraflarla ilgili mükemmel bir sicile sahip değil, bu nedenle Edge 2022 ile ilgili karar hala geçerli değil.

İşlemci ve Pil

Motorola Edge 2022, USB C bağlantı noktasına odaklanan yarı saydam mavi bir kutuya yerleştirildi

Kaynak: Pocketnow

Performans söz konusu olduğunda Edge 2022, MediaTek’in mmWave 5G’yi destekleyen ilk SoC’si olan Dimensity 1050’yi paketler. Cihazla geçirdiğimiz sınırlı süre içinde, günlük performans oldukça sağlam görünüyor. Kıyaslama sonuçlarını sonraya bırakmamız gerekecek, ancak Edge serisi şimdiye kadar hayal kırıklığına uğratmadı ve bu modelin de başarılı olmasını bekliyoruz.

Dayanıklılık, 5000 mAh pil ile birlikte gönderildiği için bu telefonun güçlü yönlerinden biri olacaktır. Ve umursayanlarınız için (kim olduğunuzu biliyorsunuz), bu cihaz aynı zamanda kablosuz şarj özelliğine sahiptir. Kablolu ön tarafta 30W şarj desteği var. Ne yazık ki Edge 2022, kutuda şarj cihazıyla birlikte gelmiyor.

Fiyatlandırma ve Müsaitlik

Moto’ya göre, bu telefon “önümüzdeki haftalarda” T-Mobile’da 498$’a (6/128GB) satışa çıkacak ve yeni bir hat eklediğinizde onu ücretsiz olarak alabileceksiniz. Bunu takiben, AT&T, Verizon (mmWave 5G desteği ile), US Cellular ve diğer taşıyıcılarda istikrarlı bir şekilde kullanıma sunulacaktır.

Ayrıca Edge 2022’nin (8/256GB) kilidi açılmış bir sürümünü Amazon, Best Buy ve Motorola’nın web sitesinden promosyon fiyatı olan 500$’a satın alabileceksiniz, ardından standart fiyatı olan 600$’a geri dönecektir.

Yalnızca Verizon’dan satın alınan birimlerin mmWave 5G’den yararlanabileceğini unutmayın. Diğer modeller 6GHz altı 5G ile sınırlı olacaktır. Kilitlenmemiş satın alırsanız ve bir Verizon SIM kullanırsanız mmWave desteği kullanılamayacaktır.

Düşüncelerimiz

Motorola Edge 2022'nin arka panelini gösteren bir resim

Kaynak: Pocketnow

Motorola Edge 2022 iyi bir telefon, ancak yalnızca indirimli bir fiyata veya bir operatör anlaşması aracılığıyla satın alındığında gerçekten rekabetçi. Aksi takdirde, değer ve özellikler açısından daha ucuz rekabet tarafından geride bırakılır.

600 dolarla, fiyatı mükemmel OnePlus 10T’ye yakın, bu muhtemelen daha iyi bir telefon çünkü amiral gemisi SoC’ye (TSMC tabanlı Snapdragon 8 Plus Gen 1) sahip ve göz alıcı bir cam arka yüze sahip. 150 W hızlı şarj gibi dikkat çekici özellikler ekleyin ve gözbebeklerini ve muhtemelen satışları yakalayan bir telefonunuz olsun. Ve daha ucuz alternatiflere bakıldığında, Google Pixel 6a genel olarak daha iyi bir cihaz çünkü 450 ABD Doları fiyatıyla en yeni Android 13 özelliklerine hızlı erişim sunuyor ve neredeyse tüm rakiplerinden önemli ölçüde daha iyi bir kamera sunuyor.

Ancak, Edge 2022’nin kilidi açılmış sürüm için 500 $ ‘lık “özel lansman fiyatı”nı düşündüğünüzde, cihaz daha iyi bir değer teklifi haline geliyor. 8 GB RAM ve 256 GB dahili depolamaya sahip olmak güzel ve kaliteli 144 Hz ekran, önemli bir satış noktası.

Edge 2022 hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce tam perakende fiyatına düşünebileceğiniz bir cihaz mı yoksa taşıyıcı anlaşmaları telefonu almanızı sağlar mı? Aşağıdaki yorumda bize bildirin.