İşte yeni M1 ve M2 MacBook’ların fiyatının neden mantıklı olduğu


Apple, dün WWDC duyurusunda iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9, macOS Ventura ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok yeni yazılımı tanıttı. WWDC, kesinlikle yeni özelliklere ve geliştiricilere odaklanan bir yazılım etkinliğidir, ancak bu sefer Apple ayrıca iki parça donanımı da tanıttı: yeni M2 destekli MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro dizüstü bilgisayarlar.


Yeni MacBook’lardan bahsetmeden önce, yeni M2 çipinin teknik özelliklerine bir göz atalım. Her zaman olduğu gibi, Apple çizelgeleri ve performans iyileştirmeleri konusunda belirsizdi, ancak M1 çipinin ne kadar akıl almaz derecede hızlı olduğu göz önüne alındığında, M2 destekli cihazları elimize geçene kadar onun sözüne güvenmemiz gerekecek.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU
Apple M2 çip özellikleri

Kaynak: elma

Yeni Apple M2 çip, gelecekteki Mac ürünlerine güç sağlamak için ikinci nesil Apple silikondur. 5nm teknolojisi üzerine inşa edilmiştir ve %18 daha hızlı CPU’ya, %35 daha hızlı GPU’ya ve %40 daha hızlı Neural Engine’e sahiptir. %50 daha fazla bellek bant genişliğine, 24 GB’a kadar birleşik belleğe sahiptir. Marjinal bir gelişme gibi görünüyor, ancak bu tür kompakt ve hafif cihazlardan alabileceğimiz güncellemeleri memnuniyetle karşılıyoruz. M1 destekli MacBook’lar zaten diğer tüm rakip cihazlardan çok daha fazlasını yapabiliyordu ve M2 bu performansı daha da artırıyor.


Apple pazarlama şampiyonu

Yeni yeniden tasarıma sahip MacBook Air 1.199 dolardan ve M2 çipli aynı eski MacBook Pro 13 inç 1.299 dolardan başlıyor. M2 çipli yeni MacBook Air, M1 çipli önceki nesle göre 199 USD daha pahalı ve bu fiyat 999 USD’den satılmaya devam ediyor. Apple’ın önceki nesli elinde tuttuğunu görmek ilginç, ancak düşünürseniz çok mantıklı geliyor.

Apple’ı sevip sevmemeniz önemli değil, onların bir şeyi doğru yaptıklarını kabul etmelisiniz. Bu karlı bir iştir ve daha fazla para harcamaya niyetleri olmasa bile insanların yükseltme yapmak ve daha fazla para harcamak istemelerini sağlamakta en iyisidir. Apple, pazarlamanın kralı ve MacBook Pro 13 inç M2 modelini yeni bir tasarımla yükseltmemek için iyi bir nedeni var.

ikilem

Apple MacBook serisi 2022

Kaynak: Pocketnow

Apple, 13 inç MacBook Pro’yu yeniden tasarlasaydı, daha fazla insanı yenilenmiş MacBook Air yerine onu satın almaya teşvik ederdi. Bir veya iki yapılandırmayı değiştiren kullanıcılar daha fazla para harcıyor olacak; dolayısıyla MacBook Pro 13’ü (2022) düşünmeye teşvik edilecekler. Bu ikilemin bir sonucu olarak, birçok kişi dahili bileşenleri yükseltmeye değmeyeceğine karar verecek ve bunu atlayıp daha güçlü 14 inç MacBook Pro’yu almak için ceplerinin derinliklerine inebilirler.

Aple iPhone serisi 2021

Kaynak: elma

Bu, Apple’ın bu stratejiyi ilk kez kullanışı değil ve aynı şeyin iPhone serisinde de olduğunu görebiliriz. Bütçeniz kısıtlıysa ve başlangıçta iPhone 11’i satın almak isteseniz bile, daha iyi bir ekran ve gösterişli bir tasarım elde etmek için muhtemelen fazladan 100 doları iPhone 12’ye harcamak isteyeceksiniz. Aynı şey, AirPods 3 ile Pro arasındaki fiyat farkı oldukça az olduğu için sizi yeni AirPods Pro için fazladan harcama yapmaya ikna eden AirPods için de söylenebilir.

Apple’ın bu stratejiyi insanların daha çekici ürünü satın almalarını sağlamak için yaptığı açık ki bu genellikle daha pahalıya mal oluyor ve işe yarıyor gibi görünen bir taktik. Varsayılan MacBook’larda yapılandırma değişiklikleri yaptığınızda fiyatlar çok değişir ve istediğiniz, ancak mutlaka ihtiyacınız olmayan bir cihaz için hızlı bir şekilde 200 $ ve 600 $ daha ödeyebilirsiniz.

Cihazları 999$ ile 1.999$ segmenti arasında ayırt etmek, Apple’ın karını ve pazar payını artırması için çok önemlidir. Daha düşük gereksinimlere ve ihtiyaçlara sahip olanlar muhtemelen 999 $ ile 1.399 $ segmenti arasında kalacak, daha fazla güce ihtiyaç duyanlar ise 14 inç ve 16 inç MacBook Pro makinelerine atlayacak. Apple, insanların bir ikilem yaşamasını ve fazladan parayı harcayarak daha yeni görünümlü bir dizüstü bilgisayarla sonuçlanmasını istiyor.

 • PBI Apple M1 MacBook Air

  13 inç Apple MacBook Air

  M1 MacBook Pro ve MacBook Air, hafif işler için mükemmel olan en uygun fiyatlı Apple dizüstü bilgisayarlarından bazılarıdır ve gerektiğinde bazı ağır düzenleme ve araçları bile işleyebilirler.

 • MacBook Air M2 2022

  13,6 inç Apple MacBook Air

  En yeni MacBook Air, M1 serisi yongalardan bile daha iyi performans sunan M2 Apple Silicon tarafından desteklenmektedir. Mükemmel bir pil ömrüne ve hareket halindeyken çoklu görev, düzenleme ve çalışma için ihtiyacınız olan tüm performansa sahiptir.

 • MacBook Pro 14 önden görünüm

  Apple MacBook Pro 14 inç (2021)

  Fotoğraf, video ve sesi düzenlemenizi sağlayan, piyasadaki en kompakt ve güçlü cihazlardan biridir. Hareket halindeyken ihtiyacınız olan tüm güce sahip taşınabilir bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, bu en iyi seçeneklerden biridir.