İşte tam Xbox oyunlarını xCloud ile Linux’ta nasıl oynayacağınız (video)


Microsoft’un web tabanlı oyun akışı hizmeti, başka birçok platformda da çalışıyor. İşte tam Xbox oyunlarını Linux’ta nasıl oynayacağınız!


Microsoft, yakın zamanda web tabanlı xCloud oyun akışı hizmetinin bir beta sürümünü yayınladı. Hizmetin bu sürümü, WebRTC’yi destekleyen herhangi bir web tarayıcısıyla çalışacak gibi görünüyor, bu yüzden bunun nasıl çalıştığını görelim.


Manjaro Linux ve açık kaynaklı Chromium web tarayıcısı çalıştıran Pinebook Pro’mun USB bağlantı noktasına bir Xbox denetleyicisi takmaya karar verdim.

Bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliğiniz varsa, yeni beta web tabanlı akış hizmetini Xbox.com/Play adresinden de deneyebilirsiniz. Sistem gereksinimleri, bir Windows 10 PC’ye veya bir Apple iOS 14+ cihazına ihtiyacınız olduğunu söylüyor, ama… bilin bakalım… Linux da çalışıyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Tabii ki, akış için yüksek hızlı 10 Mbps+ internet bağlantısı ve USB ile takılan veya Bluetooth ile eşleştirilmiş bir Xbox denetleyicisi de isteyeceksiniz. Microsoft, esas olarak bu sürümü oluşturdu çünkü Apple, Apple App Store için bir oyun akışı uygulaması yapmalarına izin vermiyor, bu nedenle web tabanlı yöntem bunun için bir geçici çözüm. Bonus, bu web tabanlı sürümün başka birçok platformla da çalışmasıdır.

Xbox Linux

Bu Pinebook Pro bu arada son derece düşük özelliklere sahip. Yalnızca 4 GB RAM ve 64 GB eMMC depolamaya sahip altı çekirdekli, 1,4 GHz, Pine64 ARM işlemcidir. Bu, Windows 10 çalıştırıyor olsaydı, her şey gecikmeli olurdu!

Manjaro XFCE Linux çalıştıran bu çok ucuz Linux dizüstü bilgisayarda Xbox Game Streaming’in gerçekte nasıl çalıştığını görmek için aşağıya bakın.

Göreceğiniz gibi, basit oyunlar oldukça iyi çalışırken, daha aksiyon odaklı oyunlar muhtemelen istemci tarafında biraz daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyacaktır. Outriders iyi çalıştı, ancak kesinlikle biraz gecikme oldu ve Halo 5 Guardians’ın neredeyse oynanamaz olduğu ortaya çıktı.