İşte bu yüzden şimdi bazı Apple ürünleri satın almak sizin için bir bekleme oyununa dönüşebilir.


Diğer tüm şirketler gibi, Apple da ürünlerini satmak için bir dizi çevrimdışı ve çevrimiçi perakendeciyle iş birliği yapıyor. Bir dizi perakendeci, ürünlerinde büyük indirimler sunsa da, Apple’ın kendi çevrimiçi mağazası hâlâ Cupertino devinin ürünlerini satın almanın güvenilir yollarından biri olmaya devam ediyor. Şirketin çevrimiçi mağazasından ürün satın almanın, diğer mağazaların sunmadığı, ücretsiz gravür ve teknik özellikleri özelleştirme gibi belirli faydaları vardır. Ancak, şu anda Apple’ın çevrimiçi mağazasından ürün satın almak istiyorsanız, bir an önce satın al düğmesine basmanız gerekebilir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Son birkaç gün içinde Apple’ın çevrimiçi mağazasını ziyaret ettiyseniz, çoğu Mac ve iPad modelinin teslimatta gecikmeler yaşadığını fark etmişsinizdir. Bazı ürünler birkaç gün/hafta içinde gönderilebilirken, geçen yılki MacBook Pro gibi bazı Mac modelleri üç aylık bir gecikme olan Ağustos ayına kadar gönderilmeyebilir.

Küresel çip kıtlığının yaşandığı bu gün ve çağda şirketler için nakliye gecikmeleri yaygın olsa da – yeni Google Pixel 6a, duyurulmasından yaklaşık iki ay sonra satın alınabilecek – genellikle Apple için durum böyle değil. Birçok tedarikçi, nakit zengini şirket için tedariklere öncelik verdi. Bununla birlikte, bazı kaçınılmaz koşullar nedeniyle, şirketin ürünlerini sevk ederken sorunlarla karşı karşıya olduğu görülüyor, bu da müşterilerin hüsrana uğramasına neden oldu ve gelecekteki ürün lansmanlarında büyük sonuçlar doğurabilir.

Masada Apple M1 MacBook Air

Bu ayın başlarında, Çin’deki COVID-19 durumu nedeniyle iPhone 14’ün birkaç ay ertelenebileceğini bildirmiştik. Apple’ın fabrikalarını kapatmak zorunda kalması nedeniyle Çin’de COVID-19 vakaları yeniden artıyor. Karantina şimdiye kadar yalnızca Çin’deki iPhone fabrikalarını etkilemişti. Ancak, Apple’ın mevcut Mac ve iPad tedarikini etkilemeye başladığı görülüyor.

Yeni duyurulan Mac Studio da dahil olmak üzere pek çok Apple ürününün sevkiyat tarihi Temmuz/Ağustos’a kaydı ve yakın zamanda daha iyi olacak gibi görünmüyor. Şu anda bazı Apple ürünlerinin sevkiyat tarihleri ​​şu şekilde görünüyor (üzerinden Bloomberg):

  • MacBook Pro 14 inç ve 16 inç modeller: Teslimatlar ve mağazadan teslim alma, Ağustos ayının başlarına kadar ertelendi.
  • Macbook Air: En geç Haziran başı.
  • iMac: Ağustos başı kadar geç.
  • Mac Stüdyosu: Ağustos ayının sonuna kadar.
  • Apple Stüdyo Ekranı: Ağustos ayına kadar.
  • Apple Pro Ekran XDR: Mağazadan teslim alma durumu olmadan Ağustos başına kadar geç teslimatlar.
  • Mac Pro: Haziran ayına kadar.
  • iPad Air: En geç Haziran sonu.
  • iPad Pro: Haziran ayına kadar.

Aksine, Apple’ın çevrimiçi mağazasında karşı karşıya olduğu durum, diğer perakendecilerin de aynı durumla karşı karşıya olduğu anlamına gelmez. Amazon ve Best Buy, yeni MacBook Pro modellerini ertesi gün en kısa sürede gönderiyor. Bu nedenle, yeni bir iPad veya yeni bir Mac almayı düşünüyorsanız, acele etmeli ve hemen sipariş vermelisiniz!


Sonuçları ne olabilir?

Apple M1 MacBook Air ekranı

Kaynak: Pocketnow

Beklendiği gibi, Apple durumu biliyor ve hissedarlarına gecikmeler hakkında beklemekten başka bir şey yapamayacağını zaten bildirdi. Şirket, karantina kısıtlamalarının ve pandemik gecikmelerin mevcut çeyrekte satışlarını 8 milyar dolara kadar azaltabileceğini zaten duyurdu. Şirket için büyük mali kayba ek olarak, gecikmelerin gelecekteki lansmanları üzerinde bazı büyük etkileri olabilir.

Pek çok kişi, Apple’ın yeni bir ürün piyasaya çıkarken ürünlerinin teslim tarihlerini ertelediğine inanırken, bu sefer durum biraz farklı. Apple, bu yılın başlarında M1 çipli yeni iPad Air’i piyasaya sürdü ve çok yakında bir yükseltme beklenmiyor. Ancak ürün, dünyanın bazı yerlerinde Haziran ayının sonuna kadar gönderilmeyecektir.

Bu, şirketin gerçekten de – iPad’lerin çoğunun üretildiği – Çin’de üretim gecikmeleriyle karşı karşıya olduğu anlamına gelebilir ve bu da yeni ürün lansmanları üzerinde zincirleme bir etkiye sahip olabilir. Apple’ın önümüzdeki ay yapılacak WWDC 2022 geliştirici konferansında yeni M2 MacBook Air’i tanıtmayı planladığı bildiriliyor. Ancak gecikmeler devam ederse, şirket birçok müşterinin hüsrana uğraması yerine lansmanı ertelemeye karar verebilir.