İşte Apple iPod’un 21 yılda dünyayı nasıl değiştirdiği


MP3 çalarlar 90’ların ortalarından beri mevcuttu, ancak çok büyüktüler ve kasetlerde ve sonraki CD’lerde yalnızca birkaç şarkı depolayabiliyorlardı. Büyük, hantal ve bazen taşımak için ağırdılar. Apple, o zamanlar MP3 çalarların ve walkman’lerin durumundan memnun değildi ve daha iyisini yapabileceğini düşündü.


Apple, ilk nesil iPod’u 23 Ekim 2001’de piyasaya sürdü. Anında bir hit oldu ve Apple, insanları müzik dinlemenin cebimizde küçük bir cihaz taşımak kadar basit olabileceğine ikna etti. Aslında iPod’u, o zamanlar çığır açan bir rakam olan “cebinizde 1.000 şarkı” saklayabilen bir cihaz olarak pazarladı.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

iPod her şeyi değiştirdi. Apple, Mayıs 2022’ye kadar 450 milyondan fazla cihaz satmayı başardı. Apple’ın geçen yıl yalnızca üç milyon iPod sattığı tahmin ediliyor; bu, satmayı başardığı bildirilen 250 milyon iPhone’un (üzerinden New York TimesLoup Ventures).

Orijinal iPod, ikonik bir tıklama tekerleğine ve o zamanlar kompakt olan 6,5 onsluk bir pakette 10 saatlik pil ömrüne sahipti. 1.000’e kadar şarkı saklayabildiği göz önüne alındığında, o zamanlar ince ve hafifti. iPod Shuffle, iPod Nano ve daha sonra iPod touch başarılı cihazlardı ve iPod touch aynı zamanda birçok insanın onları daha sonra akıllı telefonlar ve iPhone ile tanıştıran ilk akıllı cihazıydı.

Orijinal iPod 2001, iPod mini 2004, iPod nano (2. nesil) 2006, orijinal iPod touch 2007, iPod nano (7. nesil) 2012, iPod shuffle (4. nesil) 2015, iPod touch (7. nesil) 2019

Soldan sağa: Orijinal iPod 2001, iPod mini 2004, iPod nano (2. nesil) 2006, orijinal iPod touch 2007, iPod nano (7. nesil) 2012, iPod shuffle (4. nesil) 2015, iPod touch (7. nesil) 2019

Kaynak: Pocketnow

iPod’un artık olmadığını duymak şaşırtıcı gelebilir, ancak taşınabilir müzik çalarlar on yılı aşkın bir süredir popüler değil. “Dokunmatik kontrollere, devrim niteliğinde bir cep telefonuna ve çığır açan bir İnternet iletişim cihazına sahip geniş ekran iPod” olarak adlandırılan ilk iPhone’un 2007’de duyurulmasından bu yana. Üç şey, bir iPod, bir Telefon ve bir İnternet cihazı. İkonik sahne büyük ilgi gördü. Şarkıları günlük cihazlarda yaygın olarak kullanılabilir hale getirdiği için, müzik endüstrisinin yanı sıra mobil endüstrisini de değiştirdi.

iPod, Apple’ı iPhone’da daha iyisini yapması için motive etti. Google, Samsung, HTC, LG ve özellikle Sony gibi diğer şirketler piyasadan pay almak istediler, bu nedenle 2010 ve öncesinde birbirleriyle rekabet etmeye başladılar. iPod, mobil endüstri için ezber bozan bir şeydi. Akıllı telefon üreticilerini daha önce hiç olmadığı kadar eğlence özelliklerine odaklanmaya ikna etti ve kullanıcıların internet sayesinde yoğun grafikli oyunlar oynamasına, binlerce kitap, müzik, fotoğraf ve video depolamasına ve başka şeyler yapmasına olanak sağladı.

Akıllı telefonların yükselişi nihayetinde iPod’un düşüşüne yol açtı

Akıllı telefonların yükselişi nihayetinde iPod’un düşüşüne yol açtı. Modern akıllı telefonlardaki yeni geliştirmeler sayesinde artık özel bir müzik dinleme cihazına olan talep kalmadı. Bugün, kullanıcılar buluttan her şeyi aktarabilir ve birkaç saniye içinde milyonlarca şarkıya erişebilir veya on binlerce şarkıyı depolayabilir. Telefonlar ve tabletler ayrıca 4K sinema filmlerini tutabilir. Bu gün ve çağda, kitaplığımızın tamamı otomatik olarak birden fazla cihaz arasında senkronize ediliyor ve favori parçalarımızın keyfini her yerde, tüm platformlarda çıkarabiliyoruz.

apple music ses planı iOS 15.2

Kaynak: elma

Apple aynı sayfada görünüyor ve farklı biçimlerde ve farklı cihazlarda olmasına rağmen “iPod’un ruhunun yaşadığını” söyledi. iTunes, kullanıcıların satın aldıkları müzikleri ve diğer içerikleri Apple cihazları arasında eşzamanlamasına izin vermeye devam ediyor ve Apple Music, kullanıcıların en sevdikleri sanatçıları dinleyip kendi çalma listelerini oluşturmalarına olanak tanıyor. İşin eğlenceli yanı, Apple Music’te 90 milyondan fazla şarkı ve 30.000’den fazla çalma listesi var; bu, yalnızca birkaç bin şarkı depolayabilen klasik bir iPod’da yapabileceğiniz bir şey değil.

“Bugün, iPod’un ruhu yaşıyor. iPhone’dan Apple Watch’a, HomePod mini’ye ve Mac, iPad ve Apple TV’ye kadar tüm ürünlerimize inanılmaz bir müzik deneyimi entegre ettik. Ve Apple Music, uzamsal ses desteğiyle sektör lideri ses kalitesi sunuyor; müziğin keyfini çıkarmanın, keşfetmenin ve deneyimlemenin daha iyi bir yolu yok.”

Apple, haklı olarak, gittiğiniz her yerde en sevdiğiniz parçaları dinlemenize izin vermek için ürün yelpazesinde başka mükemmel cihazlar sunduğundan bahseder. iPhone SE 2022 artık şirketin en ucuz ve en uygun fiyatlı cihazı ve Apple Watch bile kullanıcıların müziği kontrol etmesine ve dinlemesine olanak tanıyor. Apple da son yıllarda hizmet odaklı bir şirket haline geldi ve AirPods kablosuz kulaklıkları ve Beats ses ürünleri ile ses pazarını ele geçirdi.

Hareket halindeyken ve evde en sevdiğiniz şarkıları dinlemenizi sağlayan en iyi Apple cihazlarının bir listesine sahibiz. Biraz nostalji istiyorsanız, sizi müzik dünyasıyla tanıştıran iPod’u satın almak için eBay, Craigslist veya Swappa’ya göz atmanın tam zamanı olabilir.

iPod Touch 7. nesil

Apple iPod Dokunma (2019)

iPod touch’ın son nesli ve en son sürümü. Altı renkte ve en sevdiğiniz uygulamaları ve binlerce şarkıyı depolamanıza izin veren 32 GB temel depolama alanıyla sunulur. “Stoklarla sınırlıdır”, yani sonsuza dek tükenmeden bir tane alın.

Apple, en yeni 7. nesil iPod touch’ı web sitesinde ve Amazon’da “stoklar tükenene kadar” satmaya devam ediyor. Bunu tamamlamadan önce, bu klasik iPod reklamlarıyla hafıza şeridinde aşağı inmek isteyebilirsiniz.


Müzik dinlemek için en iyi Apple cihazlarından bazıları

 • Apple AirPods Pro

  Apple AirPods Pro

  AirPods Pro, etrafınızdaki dünyayı duymanız için Aktif Gürültü Önleme, Şeffaflık modu ve kulaklarınıza göre ince ayar yapmak için Uyarlanabilir EQ sunar. Kulaklıklar tere ve suya dayanıklıdır ve tek şarjla 6 saate kadar dayanır.

 • Apple AirPod'lar 3

  Apple AirPod’lar 3

  AirPods 3, Apple’ın en yeni nesil kablosuz kulaklıklarıdır. Uzamsal Sesi, Uyarlanabilir EQ’yu destekler ve müzik dinlerken, film izlerken veya arama yaparken kulaklıkları kolayca kontrol etmenizi sağlayan kuvvet sensörlerine sahiptir. Kulaklık başlıkları tere ve suya dayanıklıdır ve tek bir şarjla 6 saate kadar veya MagSafe şarj kutusu tarafından sağlanan 30 saate kadar dayanabilir.

 • Apple AirPods 2. nesil

  Apple AirPod’lar 2

  Apple AirPods ikinci nesil “Hey Siri” ile geliyor ve şarj kutusu ile birlikte toplam 24 saat dinleme süresi sağlıyor. Apple cihazlarıyla kusursuz bir bağlantı sağlar ve Apple’ın sunduğu en ucuz kablosuz kulaklıktır.

 • Ana SayfaPod mini

  Ana SayfaPod mini

  Apple HomePod mini, Siri ile birlikte gelir ve net ve 360 ​​derecelik bir surround ses sistemi sağlar.

 • Apple Watch Serisi 7

  41 mm ve 45 mm modelleri mevcuttur ve GPS ve hücresel versiyonları vardır. Cep telefonu, dışarıdayken arama yapmak isteyenler ve internete bağlanıp cihazlarından uzaktayken arama yapmak isteyenler için en iyi şekilde önerilir.

 • iPhone 13 mini Kırmızı

  Apple iPhone 13Mini

  iPhone 13 mini, standart iPhone 13’ün daha küçük bir versiyonudur. Aynı güçlü yonga seti, arkada mükemmel çift kamera ile birlikte gelir ve iPhone 12 mini’ye göre çok daha iyi bir pil ömrüne sahiptir.

 • Siyah iPhone 13

  Apple iPhone 13

  iPhone 13, Apple’ın 2021 için varsayılan akıllı telefonudur. Önümüzdeki yıllarda hızlı ve akıcı kalan ve herhangi bir donanım cephesinde eksik olmayan bir deneyim arıyorsanız, almanız gereken cihaz budur.

 • PBI iPhone 13 Pro yeşil

  Apple iPhone 13 Pro

  Tüm özellikleri karşılayan, mükemmel bir pil ömrüne, yüksek yenileme hızına sahip ekrana sahip ve nefes kesici fotoğraflar çekebilen bir cihaz arıyorsanız, bu paranın satın alabileceği en iyi iPhone’dur.

 • Apple iPhone 13 Pro Sierra Blue ön ve arka

  Apple iPhone 13 Pro Maks

  Standart iPhone 13 ve 13 Pro’dan daha da büyük bir ekran arıyorsanız, 13 Pro Max aradığınız her şeye sahiptir ve daha büyük pil sayesinde daha da uzun süre dayanabilir.