iPhone performansı pilin bozulmasından etkilenir mi? Performansı nasıl düzelteceğiniz ve yeniden kazanacağınız aşağıda açıklanmıştır


Apple, pil ömrünü uzatmak için iPhone’u kıstı, ancak performansı çok yavaş ve halsiz hale geldiğinden kötü bir kullanıcı deneyimi ile sonuçlandı.


Apple, kamuoyu şirketi bilerek öğrendiğinde bir dizi dava aldı ve pili yetişemeyecek seviyeye düştüğünde bilerek iPhone’ları yavaşlattı. Sonuç olarak, Apple, pil ömrünü uzatmak için iPhone’u kıstı, ancak bu, performans dalgalı ve yavaş hale geldiğinden kötü bir kullanıcı deneyimi ile sonuçlandı.


Çinli kullanıcılar, iPhone’un coğrafi konumunu Fransa olarak değiştirmenin cihazın performansını iyileştirebileceğini bildiriyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Neden Fransa?

Bölgeyi Fransa olarak değiştirmenin yardımcı olabilmesinin nedeni, pil kapağı fiyaskosu ortaya çıktığında hükümetin Apple’a verdiği ağır para cezasıyla açıklanabilir. Fransa bunu ağzından kaçırmadı ve şirketten sorunları çözmesini istedi. Sonuç olarak, bölge değiştirildiğinde kötü şöhretli “Performans yönetimi” sistemi devre dışı bırakılır ve bu nedenle eski iPhone’larda performans bazen önemli ölçüde artar. Bölgeleri değiştirirken (üzerinden Telefon Arenası).

Daha yeni iPhone’lar benzer bir etkiye sahip görünmüyor ve değişen bölgeler arasında neredeyse hiçbir fark yok. En yeni cihazların pilleri eskidikten sonra bunun değişip değişmeyeceği henüz belli değil, ancak önemli bir değişiklik yapması pek olası değil.

iphone-fransa-bölge-değişim-kıyaslama-skorları

Bölgeyi değiştirmeden önce ve sonra iPhone 7 kıyaslama puanları (İmaj Kredisi: PhoneArena)

Apple’ın yaptığı yanlış olsa da, pillerin tüketilebilir ürünler olduğunu ve düzenli olarak ve nadiren kullanılsalar bile pilleri kullanan hemen hemen tüm ürünlerde eninde sonunda değiştirilmeleri gerekeceğini akılda tutmak önemlidir. Pillerin değiştirilmesi, kullanılması ve yeniden şarj edilmesi amaçlanmıştır. Apple’a göre, yeni satın alınan bir cihazla bir yıl kullanımdan sonra pil sağlığının %80-85 olması normal kabul ediliyor. Sistemde “Performans yönetimi” seçeneğini destekleyen yeni bir cihazınız varsa ve performansınızı artırmak istiyorsanız, Apple bu seçeneği daha yeni ve daha eski cihazlarda dahil etmek zorunda kaldığından, onu kapatabilir veya açabilirsiniz.

iphone 12

Apple iPhone 12

iPhone 12 serisi, en yeni ve en güçlü A14 Bionic yonga seti ve geliştirilmiş kameralarla birlikte gelir.