iPhone 14’te 2022’de SIM Kart yuvası yok. Bu gerçekten ne anlama geliyor?


Apple, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max amiral gemilerinden oluşan yeni iPhone 14 serisini 7 Eylül’de tanıttı. Yeni üst düzey telefonlar, Apple A15 Bionic ve biraz daha güçlü A16 Bionic yonga setleri ile donatılmış olarak geliyor ve Pro modelleri, serinin iPhone’larda yeni Always-on Display özelliğine sahip ilk modelleri.


Tek değişiklik bunlar değil ve Apple, ABD pazarı için yapılan iPhone’larda bazı önemli değişiklikler yapıyor gibi görünüyor. Söz konusu önemli değişiklik, ülkede eSIM ile değiştirilecek olan fiziksel SIM kart tepsisinin kaldırılmasıdır. Bu, çok seyahat edenlerin ya seyahate çıkmadan önce ödevlerini yapmak zorunda kalacakları ya da yeni iPhone’larını Kanada, Meksika ve hatta Avrupa gibi ülkelerden satın almak zorunda kalacakları anlamına geliyor – bu cihazlar fiziksel SIM kart tepsisini saklıyor. , en azından şimdilik.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

SIM kart nedir?

SIM kart (Abone Kimlik Modülünün kısaltması), taşıyıcılar tarafından sizi tanımlamak için kullanılan telefon numarasını ve diğer kimlik doğrulama anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayabilen bir kart işletim sistemi (COS) çalıştıran entegre bir devredir. Fikir, 1960’larda benzer ürünlerle oluşturuldu, ancak SIM kartın kendisi “1991’de, ilk 300 SIM kartı Finlandiyalı kablosuz ağ operatörü Radiolinja’ya satan Münih akıllı kart üreticisi Giesecke & Devrient tarafından geliştirildi” – Vikipedi. SIM kartlar genellikle akıllı telefonlarda, tabletlerde, mobil çiple çalışan bazı dizüstü bilgisayarlarda, kameralarda, bilgisayarlarda, akıllı saatlerde ve çok daha fazlasında kullanılır.

eSIM nedir?

T Mobil Sim Kartlar ve eSIM

SIM kartların evrimi. eSIM sağda.

Kaynak: Telekom

eSIM, bir mobil cihaza gömülü olması dışında, nihai olarak fiziksel bir SIM kartla aynı şeydir. Yine de operatörünüzün ağına bağlanabilir, aramaları yönetebilir, mesaj gönderip alabilir ve internete bağlanabilir. Temel fark, bunun fiziksel bir çözüm değil, bir yazılım çözümü olmasıdır. Veri göndermek ve almak için ağı desteklemek üzere cihazı otomatik olarak yapılandıracak olan eSIM profilinizi yükleyerek desteklenen herhangi bir cihazda herhangi bir eSIM’i etkinleştirebilirsiniz.

eSIM’e geçiş beni nasıl etkileyecek?

eSIM teknolojisine geçmenin pek çok faydası vardır ve bunların çoğu uzun vadede hayatımızı kolaylaştıracaktır, ancak bunun sonucunda ortaya çıkacak birkaç uyarı ve olumsuzluk da vardır.

eSIM’in avantajlarıyla başlayalım:

Apple iPhone eSIM ayarları

Kaynak: elma

Fiziksel bir kart olmadığı için mobil ağlar arasında geçiş yapmak daha kolaydır. Yeni bir SIM kart sipariş edip gelene kadar bir veya iki gün beklemenize gerek yok. Fırlatma aletini tutmanıza gerek yoktur ve seyahat ederken her zaman yanınızda bulundurmayı unutmayın. Yeni bir profil kurmanız ve onu bir gün aramanız gerektiğinden, geçiş yapmayı çok daha kolay hale getirir. Birçok operatör hem fiziksel hem de eSIM sürümleri sunar ve desteklenen bir cihazınız varsa, yerel ağınızın bölgenizde hem sizin cihazınızı hem de eSIM’i destekleyip desteklemediğini kontrol edebilirsiniz.

iPhone Xs ve sonrası, Samsung Galaxy S20 Serisi ve sonrası, Google Pixel 3 ve daha eski nesiller dahil olmak üzere çoğu üst düzey akıllı telefon, fiziksel nano-SIM kart yuvasının yanı sıra eSim’i zaten destekliyor. Yurtdışına seyahat edip internete erişmek için yeni bir SIM kart alırsanız, cihazınızda bulunan mevcut “ev” SIM kartınızı çıkarmadan kartı takabilir veya profili kurabilirsiniz. Pek çok eSIM cihazı birden çok profili desteklediğinden, aynı prensip SIM kart yuvası olmayan cihazlarda da işe yarar, genellikle 5’e kadar. arasında sorunsuzca geçiş yapın. Özel ve iş SIM kartlarınızı aynı telefonda, seyahat ederken sınırsız planlarla ve birkaç aile üyesi için başka bir SIM kartınız olabilir.

SIM kart yuvasının çıkarılmasının en büyük nedenlerinden biri de boşluk. SIM kart yuvası, akıllı saatler gibi daha küçük cihazlarda daha da fazla olması bir yana, akıllı telefonun içinde çok fazla değerli yer kaplıyor. SIM kart yuvasının çıkarılması, daha iyi su ve toz koruması, daha fazla pil kapasitesi, daha iyi vibratör motoru ve daha fazla özellik eklemek için diğer ek sensörler için kullanılabilecek alanı boşaltabilir.

eSIM kullanmanın dezavantajları:

eSIM kullanmanın birkaç önemli dezavantajı vardır; bunlardan bazıları bölgenize ve yerel yasalara bağlıdır ve bu da onu daha az uygun bir seçenek haline getirebilir ve bu, bazı kişilerin cihazlarını kullanma şeklini kısıtlayabilir.

Bir eSIM’i kurmak ve etkinleştirmek hızlı ve zahmetsizdir ve herhangi bir ek araç gerektirmez, ancak ya cihazınız kaybolursa veya akıllı telefon bozulursa – belki de su hasar görürse? Pekala, bu biraz aldatıcı, çünkü tüm bilgiler cihazın kendisinde saklanıyor ve onu bir ejektör aracıyla öylece açamazsınız. Hizmeti kurmak ve sağlamak için operatör ve ağ ayarlarıyla iletişim kuran telefonun işletim sistemine sorunsuz bir şekilde bağlanmak üzere tasarlanmıştır.

Gizliliğe daha fazla önem verenler için, bir eSIM’i öylece çıkaramazsınız ve her zaman cihaza gömülü olur ve bazı durumlarda kullanıcının yapabileceği tek şey cihazı kapatmaktır. İzleme konusunda endişelenenler için tek seçenek Wi-Fi’yi, verileri devre dışı bırakmak ve uçak modunu etkinleştirmek olacaktır. Bir karşı argüman olarak, eSIM’in her zaman cihaza gömülü olması, çalınması durumunda telefonun izini sürmeyi kolaylaştırır, çünkü hırsızlar saklanmak için onu fiziksel olarak çıkaramazlar.

eSIM’in kötü olmasının bir başka nedeni de yerel yasalardır. Örneğin, Birleşik Krallık’ta operatörlerin kilitli cihazları satmasına izin verilmez, bu da şirketlerin eSIM’leri belirli cihazlara kilitleyemeyeceği anlamına gelir, bu da insanların ikinci el pazarında biraz hızlı para karşılığında akıllı telefon satmasını engelleyebilir. Bazı ülkeler bunu önemli bulmayabilir ve bu nedenle operatörler, kişilerin sözleşmeli cihazları satmasını engelleyebilir.

Fiziksel SIM kartlardan eSIM’e geçişi önemsemeli miyim?

Teknolojinin çoğu hali hazırda mevcut olduğundan ve cihazlardan tüm fiziksel SIM desteğinin kaldırılması daha uzun yıllar alacağından, teknik olarak yaklaşan değişiklikler konusunda endişelenmenize gerek yok. Geçiş, 3,5 mm kulaklık jakında olduğu gibi muhtemelen 3-5 yıl sürecek ve bir gecede olmayacak. Düşük kaliteli ve orta sınıf cihazlar muhtemelen önümüzdeki yıllarda nano-SIM kart yuvasını koruyacak ve yavaş yavaş kaybolacak ve geçmişte kalacak.

Etrafta çok sayıda akıllı telefon koleksiyoncusu olduğundan, ancak esas olarak insanlar tarafından her gün arama yapmak ve başkalarıyla bağlantı kurmak için kullanılan yüz milyonlarca mevcut cihazı desteklemek için operatörler muhtemelen daha uzun yıllar SIM kart desteği sağlayacaktır. Araştırmacılar ve mühendisler için daha güvenilir bir çözüm olarak SIM kart yuvasına sahip olmaya devam edecek olan uydu cihazlarından kaldırıldığını da görmemiz pek olası değil.

eSIM anahtarının yakın gelecekte eksilerden çok artıları getireceğine ve olumsuzlukların ve sorunların çoğunun kısa sürede çözüleceğine inanıyorum. Bu yeni standarda geçtiğimizde, operatörler sorunları olabildiğince çabuk çözmek için daha fazla destek sunacak ve özel yardım hatları oluşturacak ve altyapının çoğu, çoğu operatörün ağında zaten mevcut. Bozuk telefon durumu gibi sorunların hızlı bir şekilde düzeltilmesi gerekir. Pek çok şirket, kullanıcıların hesaplarını yönetmelerine ve plan yapmalarına olanak tanıyan bir mobil uygulama veya web aracılığıyla tek durak noktası sunuyor ve eSIM desteğinin mevcut çözümlerden farklı olmaması için hiçbir neden göremiyorum.

 • PBI iPhone 14 Gece Yarısı

  Apple iPhone 14

  iPhone 14, üst düzey bir performans, harika kameralar ve bir günlük kullanımınızı kolaylıkla sürdürecek pil ömrü istiyorsanız, seçeceğiniz akıllı telefon olarak pazara katılıyor.

 • PBI-iPhone-14-Plus-Mavi-1

  Apple iPhone 14 Artı

  iPhone 14 Plus, aynı üst düzey performansı ve harika kameraları, aynı anda daha fazlasını görmenize yardımcı olacak bir ekran ve daha uzun pil ömrü ile birlikte istiyorsanız, iPhone 14’ü seçecek cihaz olarak giriyor.

 • PBI-iPhone-14-Pro-Gold-1

  iPhone 14Pro

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni premium akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.

 • PBI-iPhone-14-Derin-Mor-1

  iPhone 14 Pro Maks

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni geniş ekranlı birinci sınıf akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.