iPhone 14 Pro’daki Dynamic Island, en sevdiğim iOS özelliğini geliştiriyor


iPhone 14 Pro serisi, 7 Eylül 2022’de dün sahneye çıktı ve yenilenen kamera dizilimi ile telefonun sadece ön yüzünde değil, arka yüzünde de önemli değişiklikler getirdi. Duyuruyla birlikte Apple nihayet delgeç ve hapın gizemini çözerek bize kesikleri benimsediği ve onları bir UI/UX masterclass’a uyarladığı bir çözüm sunarak hepsi bir araya getirildiğinde Dinamik Ada olarak adlandırılır.


iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max, sırasıyla 999$ ve 1099$’lık başlangıç ​​fiyatlarını koruduğu için bu yılki değişiklikler fiyat artışını garanti etmedi. İki akıllı telefon hakkında daha fazla bilgi edinmek için Pocketnow’un iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ayrıntılı kılavuzlarını vermenizi öneririz.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Şimdi, Dynamic Island’a geri dönelim, Apple, öğenin iPhone kullanıcıları için yeni bir dizi deneyim sunduğunu belirtiyor. Bu makalede, özelliğin bir süredir iOS’un küçük bir parçası olduğunu nasıl düşündüğümü açıklayarak ve ardından yeni görünümün işlevselliği nasıl genişlettiğini açıklayarak bu ifadeye odaklanacağım. Bunu takiben, olası dezavantajlara ve ortaya çıkan sorulara bakacağız.


iOS ne zaman benzer şekilde davrandı?

iPhone Kabarcık Göstergesi

Belirli durumlarda, çentikli iPhone’unuzdaki zaman göstergesinin etrafını saran kırmızı, yeşil, mor veya mavi hap benzeri bir şekle sahip olduğunu hiç fark ettiniz mi?

Bu etkileşimli öğe, bir aramada, ekranda veya ses kaydında, SharePlay oturumunda, internet paylaşımında veya konum tabanlı bir hizmet (genellikle navigasyon) kullandığınızda devreye girer. Şekle dokunduğunuzda, sizi Arama Ekranına geri götürmek, kaydı duraklatmak için bir istem sağlamak veya navigasyon uygulamasına veya internet paylaşımı ayarlarına geçmek gibi eylemler gerçekleştirilecektir.

Bana göre, Dynamic Island ve kabarcıklı eklemeleri, bu özelliğin Apple’ın kesme tasarımını benimsediği ve onu işlevsel bir kullanıcı arayüzünün parçası haline getirdiği geliştirilmiş bir versiyonu. Açılış konuşmasından, yukarıda bahsettiğim özelliklerden ikisinin zaten yeniden tasarlanmış arayüzlere sahip olduğunu görebildim ve diğerlerinin daha sonra değil, daha önce elden geçirildiğini görmek şok edici olmazdı.

Dynamic Island’ı çalışırken nerede göreceksiniz?

Peki Dynamic Island’ı nerede göreceksiniz? Yayınlanan görüntü, çoğu birinci taraf öğesi için oluşturulmuş yeni arayüzleri sergiliyor. Rahatsız Etmeyin ayarları arasında geçiş yapmak veya bu ayarlarla etkileşim kurmak mı istiyorsunuz? Orada bulacaksınız. Çalan müziği takip etmek ister misiniz? İşte burada. AirPods’unuzun pil ömrüne veya seyahatinizde hangi sıranın yaklaştığına hızlıca göz atmanız mı gerekiyor? Küçük bir pencerede görün veya genişletmek için dokunun. Devam eden bir ses kaydını gösteren bir öğe bile vardı.

Ancak, Canlı Etkinliklerin etkinleştirildiği uygulamaların Dinamik Ada’dan nasıl yararlanabileceğine dair bize bir fikir verdiği için Apple’ın sergilediği tek şey bu değil. Bunu, spor skorlarının ekranın üst kısmında nasıl görüneceğini göstererek, olup bitenlerden haberdar olmanızı sağlayarak yaptı! Apple’ın üçüncü taraf uygulamalarının bu bölüm için özellikler geliştirmesine izin vermesi olumlu bir hareket ve nasıl ilerleyeceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

Dynamic Island’ın dezavantajları nelerdir?

iPhone-14-Pro-Ekran-Ada-1

Ancak, bu makalenin başında da söylediğim gibi, özellikle ilgili bazı geçerli endişeler var. Akla gelen bir düşünce, bu öğe Erişilebilirlik ile nasıl çalışacak? Etkileşimli öğeleri aşağı mı indirecek yoksa yukarıda mı bırakacak? Bu, cevabı biraz beklemeyi gerektirecek bir soru.

Daha belirgin dezavantajlara bakıldığında, iPhone 14 Pro Max’te kesikle etkileşim kurmak muhtemelen zor. Evet, bu nesil, daha büyük iPhone daha az geniş, ancak yalnızca birkaç mm. Küçük değişiklikler bazı şeyleri önemli ölçüde etkileyebilir, ancak bu yılki deneyimi ne kadar değiştirecek? Bu, beklemeniz ve incelememizde yanıtını görmeniz gereken başka bir soru. Ancak test etmek zorunda kalmayacağımız diğer rahatsız edici faktör, ön kameranızı kirletmek.

iPhone 12’mi kullanmaya başlayalı yaklaşık bir yıl oldu ve ekranını cilalı tutma takıntımla ekran koruyuculardan hoşlanmama arasında, oleofobik kaplamadan kurtulduğumdan oldukça eminim. Bu, iPhone 14 Pro’nun başına geldiğinde, sensörünü ve aşağıdaki görüntü çıktısını lekesiz tutmak bir görev olacaktır. Bu nedenle, şansınız varsa, günlük taşımanıza bir mikrofiber bez ekleyebilirsiniz.

Şaka bir yana, hapı benimsemek, tasarıma sahip olmak ve onun etrafında özellikler geliştirmek benim kitabımda Apple için iyiye işaret. iPhone 12’deki etkileşimli baloncuklar artık iPhone 14 Pro’da yeni bir görünüme ve artırılmış işlevselliğe sahip. Bu, artılar ve eksiler listemde bir nokta ve önümüzdeki aylarda bu özelliğe ne olacağını görmek için sabırsızlanıyorum.

  • PBI-iPhone-14-Pro-Gold-1

    iPhone 14Pro

    iPhone 14 Pro, markanın en yeni premium akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.

  • PBI-iPhone-14-Derin-Mor-1

    iPhone 14 Pro Maks

    iPhone 14 Pro, markanın en yeni geniş ekranlı birinci sınıf akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.


Dynamic Island ve getirdiği ek işlevsellik hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıda bir yorum ile bize bildirin.