iPadOS 16 Beta’yı iPad’inize nasıl kurarsınız?


Apple, iPadOS 16’yı bir dizi büyük değişiklikle duyurdu. iOS 16 Beta’yı şu anda iPad’inize nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


Apple, her yıl olduğu gibi bugün erken saatlerde WWDC 2022 etkinliğinde iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve daha fazlasının yeni sürümlerini tanıttı. En son iPadOS 16 güncellemesi bir dizi iyileştirme getiriyor. Etkinlik sona erdikten kısa bir süre sonra Apple, tüm uyumlu iPad’ler için iPadOS 16’nın ilk beta sürümünü de yayınladı. Geliştiriciler artık iPadOS 16’yı iPad’lerinde test etmeye başlayabilir. iPadOS 16 beta’yı iPad’inize nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


İlk iPadOS 16 geliştirici beta sürümünü iPad’inize nasıl kurabileceğinizi açıklamaya geçmeden önce, yeni iPadOS güncellemesinin getirdiği bazı özellikleri gözden geçirelim. Her şeyden önce, Apple nihayet çok ihtiyaç duyulan çoklu görev yeteneklerini iPad işletim sistemine ekledi. Buna ek olarak, Hava Durumu uygulamasını (nihayet!) ve bu yıl içinde çıkacak olan Serbest Biçimli işbirliği uygulamasını da alıyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Okumak: Apple WWDC 2022 Üzerine Düşünceler: Önem Vermeniz Gereken Her Şey


iPadOS 16 Beta: Uyumlu Cihazlar

iPad mini ve iPad Pro Öne Çıkan Görsel

Kaynak: Pocketnow

iPadOS 16’yı denemeden ve iPad’inize yüklemeden önce, tabletinizin onunla uyumlu olduğundan emin olun. İşte iPadOS 16 ile uyumlu tüm iPad modellerinin listesi:

 • iPad Air (3. nesil ve sonrası)
 • iPad (7. nesil ve sonrası)
 • iPad mini (5. nesil ve sonrası)
 • iPad Pro (Tüm modeller)

iPadOS 16 Beta: Yüklemeden önce bilmeniz gerekenler

iPadOS 16 Developer Beta’yı iPad’inize yüklemeden önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

 1. iPadOS 15 çalıştıran iPad’inizin bir yedeğini oluşturun. tavsiye edilmez uyumluluk sorunları nedeniyle iPadOS 16’ya yükseltme yaptığınızda iPad’inizdeki yedeği geri yüklemek için. Birçok üçüncü taraf uygulamasının ilk iPadOS beta sürümüyle uyumluluk sorunları vardır. Ancak, iPadOS 16 beta sürümünü yükledikten sonra iPadOS 15’e geri dönmeniz gerekirse bu yedekleme işinize yarayabilir.

 2. İlk beta genellikle oldukça hatalıdır ve günlük kullanım için yeterince kararlı değildir. Günlük işleriniz için iPad’inize güveniyorsanız, biz tavsiye etmek güncellemeyi atlamanız ve bunun yerine geliştirici beta sürümünden çok daha kararlı olan ilk genel beta sürümünü beklemeniz gerekir.

 3. iPadOS Beta güncellemeleri genellikle dosya boyutunda oldukça ağırdır. Hızlı bir internet bağlantısına erişiminiz olduğundan emin olun.

 4. iPadOS 16’yı yükledikten sonra iPad’inizin verileri bozulmadan kalacaktır. Ancak, işler kötüye giderse diye bir yedek almak takdire şayandır.

Bir Apple Geliştirici Hesabınız yoksa…

Şu anda, iPadOS 16 beta, yalnızca ücretli bir Apple Geliştirici Hesabı olanlar tarafından kullanılabilir. iPadOS 16 beta sürümünü iPad’inize yüklemek istiyorsanız, önümüzdeki ay yayınlanması gereken ilk genel beta sürümünü beklemelisiniz. Ancak, iPadOS 16 beta’yı iPad’inize yüklemeye gerçekten meraklıysanız, beta profilini kullanarak yükleyebilirsiniz. Bunun için iPadOS 16 beta profiline el atmanız ve ardından aşağıda belirtilen adımları takip ederek iOS cihazınıza güncellemeyi yüklemeniz yeterli.

Bir Apple Geliştirici Hesabınız varsa…

iPadOS 16 beta profil yapılandırması

Kaynak: elma

Bir Apple Geliştirici Hesabınız varsa, iPadOS 16 beta’yı iPad’inize yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. iPad’inizdeki Safari’den developer.apple.com adresine gidin.

 2. Apple Geliştirici Kimliğinizle giriş yapın ve ardından İndirilenler bölüm.

 3. Aşağı kaydırın ve seçin iPadOS 16 beta ve ardından öğesine dokunun. Profili Yükle.

 4. iPad’inizde bir açılır pencere görünecektir. Seçme İzin vermek ve ardından öğesine dokunun. Kapalı.

 5. Şimdi git Ayarlar uygulaması ve yenisini görmelisiniz Profil İndirildi seçeneği üstte görünür.

 6. Tıklamak Düzenlemek, iPad’inizin PIN’ini/parolasını girin ve profilin yüklenmesini bekleyin. şimdi seç Tamamlamak ve sonra seçin Tekrar başlat.

 7. iPad’iniz yeniden başladığında şu adrese gidin: Ayarlar → Yazılım Güncelleme → İndir ve Yükle.

iPadOS 16 beta, iPad’inize indirilmeye başlamalıdır. Bunun büyük bir güncelleme olduğunu ve tamamlanmasının biraz zaman alacağını unutmayın. İndirme bittiğinde, seçin Düzenlemekve yazılım Apple tabletinize yüklenmeye başlayacaktır. İşlem sırasında iPad’iniz birkaç kez yeniden başlatılacak ve kurulum tamamlandığında parolasını girmeniz gerekecek.

iPadOS 16 Beta’yı iPad’inize yüklediğinize göre, onunla birlikte gelen tüm yeni özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, ilk geliştirici betaları genellikle hatalıdır ve önemli işler için iPad’inize güveniyorsanız, güncellemeyi atlamanızı öneririz. Apple, önümüzdeki ay iPadOS 16’nın ilk genel beta sürümünü başlatacak ve son (ve kararlı) güncelleme sonbaharda çıkacak. Yeni iPadOS güncellemesi hakkındaki düşünceleriniz neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!