iOS 16.1, bu özellikleri iPhone’unuza getiriyor


Apple bugün iOS 16.1’i halka yayınladı. iOS’un yeni sürümü, Canlı Etkinlikler desteği, Temiz Enerji Şarjı, iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok özellik ve değişiklikle birlikte gelir. Bu yazıda, iOS 16.1’e daha yakından bakalım ve iPhone’unuza getireceği tüm yeni özelliklere göz atalım:


Canlı Aktiviteler

iOS-16-1-canlı-aktiviteler

iOS 16, yepyeni bir özelleştirilebilir Kilit Ekranı ile birlikte gelir. Kullanıcılar artık yazı tipini değiştirebilir, duvar kağıtlarına derinlik efekti ekleyebilir, widget’lar ekleyebilir ve iPhone’larının Kilit Ekranı ile çok daha fazlasını yapabilir. Yeni değişiklikler iyi olsa da, iOS 16’nın ilk sürümünün kaçırdığı özelliklerden biri de Canlı Etkinlikler özelliğiydi.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Bu, Apple’ın iOS’ta uygulamayı planladığı yeni bir bildirim biçimidir. Uygulamalar, birkaç dakikada bir statik bildirimler göndermek yerine, gerçek zamanlı olarak güncellenen kalıcı bir bildirim gösterebilecek. Apple ayrıca teslimat ve spor tabanlı uygulamaların bu özellikten nasıl yararlanabileceğine dair birkaç örnek gösterdi. Bu özelliği iPhone’unuzda çalışırken görmeye başlamadan önce geliştiricilerin uygulamalarını güncellemeleri gerekir.

Dinamik Pil Göstergesi

ios-16-dinamik-pil

Apple, geçen ayki iOS 16 sürümüyle nihayet çentikli iPhone’ların durum çubuğunda pil yüzdesini görüntülemesine izin veren bir özellik ekledi. Bununla birlikte, pil göstergesi, pil yüzdesine bakılmaksızın dolu kaldığı için birçok insanın kafasını karıştırdı. iOS 16.1, pil seviyesine göre değişen yeni bir dinamik pil göstergesi getiriyor. Yeni pil göstergesi, iPhone’unuzun pilinin ne kadar olduğunu öğrenmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Apple ayrıca pil simgesinin yazı tipini biraz büyüttü.

Buna ek olarak Apple, durum çubuğunda pil yüzdesini gösterme özelliğini daha fazla iPhone modeline de genişletti. iOS 16.1 ile iPhone 12 mini, iPhone 13 mini, iPhone XR ve iPhone 11 kullanıcıları, ayarlarda pil yüzdesi geçişini etkinleştirebilecek. Hatırlamak için, durum çubuğunda pil yüzdesini etkinleştirme seçeneğinin şu adreste mevcut olduğunu belirtmekte fayda var: Ayarlar → Pil → Pil Yüzdesi.

Kilit Ekranı Şarj Göstergesi

ios-16-kilit-ekran-pil

iOS 16 ile Apple, iOS’un en sevdiğim özelliklerinden birini kaldırdı. Şirket, iPhone’un şarj edildiğinde pil şarj yüzdesini Kilit Ekranında göstereceği özelliği kaldırdı. iOS 16.1, göstergeyi sisteme geri ekler.

Daha önce olduğu gibi çalışır, yani şarjdayken iPhone’unuzun güç düğmesine bastığınızda, şarj yüzdesini zaman damgasının (yukarıda gösterilen) üzerinde gösterir. Ancak iPhone 14 Pro’nun her zaman açık ekranı bu özelliği desteklemiyor ve pil seviyesini kontrol etmek için ekrana dokunmanız gerekiyor.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı

Bu, iOS 16’nın ilk sürümünün kaçırdığı başka bir özelliktir, ancak iOS 16.1 ile kullanıma sunulacaktır. Apple Kimliği olan herkes, paylaşılan bir iCloud fotoğraf kitaplığına katılabilir ve görüntüleyebilir, katkıda bulunabilir ve görüntüleri favorilere ekleme ve altyazı ekleme dahil olmak üzere düzenleyebilir.

Temiz Enerji Şarjı

Clean-Energy-Charging-iOS-16.1

İlk olarak iOS 16’nın ilk sürümüyle alay edilen iOS 16.1, Temiz Enerji Şarjı özelliğini getiriyor. Apple, Temiz Enerji Şarjı özelliğinin, şebekenin daha temiz enerji kaynakları kullandığı zamanlar için şarj sürelerini optimize ederek iPhone’un karbon ayak izini azaltmayı hedeflediğini söylüyor. Şirket yeni özellikle ilgili herhangi bir ayrıntı yayınlamazken, bir rapor 9to5Mac nasıl çalıştığını detaylandırdı.

Rapora göre iOS 16.1, bölgenizin karbon emisyon tahminini indiren bir arka plan işlemi çalıştırıyor. Verileri cihazın konumuna ve yerel yük dengeleme yetkilisi tarafından sağlanan verilere göre toplar. Sistem, Temiz Enerji Şarjının ne zaman uygulanması gerektiğine karar vermek için tüm verileri kullanır. Algoritmayı kullanarak, bölgenizdeki elektrik şebekelerinin ne zaman daha az kısıtlı olduğunu ve daha fazla temiz enerji kapasitesine sahip olduğunu belirler.

Yalnızca bir iPhone ile Apple Fitness+’a abone olun

Apple-Fitness-Plus-hero-220907_big.jpg.large

iOS 16.1’de Apple Watch’unuz olmasa bile artık Apple Fitness+’a abone olabilirsiniz. Apple Fitness+ abonesiyseniz bir antrenmana başlayabilirsiniz ancak Apple Watch’unuzdan herhangi bir ölçüm görmezsiniz.

Cüzdan Uygulamasını Silme Yeteneği

iOS 16.1 ayrıca Wallet uygulamasını iPhone’unuzdan silme özelliği de ekler. Daha önce, uygulama Ana Ekrandan kaldırılabilirdi, ancak tamamen silinemezdi. Yeni iOS sürümü, kullanıcıların Cüzdan uygulamasını silmesine izin verir. Apple Pay veya diğer Wallet özelliklerini kullanmak istemeyenler için faydalı bir özellik olabilir.

İnce Ayarlı Ekran Görüntüsü Kullanıcı Arayüzü

iOS 16-1 kullanıcı arabirimi

Apple, iOS 16.1 ile ekran görüntüsü kullanıcı arayüzünü de (biraz) değiştirdi. Önceki iOS sürümlerinde “Bitti”ye bastığınızda alttan ekran görüntüsünü kopyalama, silme ve kaydetme seçenekleri çıkıyordu. iOS 16.1, bu düğmelerin sol üst köşede “Bitti” düğmesinin hemen altında göründüğü yeni bir ekran görüntüsü kullanıcı arayüzü getiriyor.

Matter Akıllı Ev Standart Desteği

Apple, WWDC 2022 açılış konuşmasında iOS’un Matter Smart Home Standard desteğini “bu yılın sonlarında” destekleyeceğini duyurdu. iOS 16.1, Ayarlar uygulamasına yeni bir “Madde Aksesuarları” bölümü ekler; bu, yeni iOS sürümünün yeni akıllı ev standardını tamamen desteklediği anlamına gelir.

Uygulama Bazında Yeni Kopyala-Yapıştır İzni

iOS 16-1 Kopyala Yapıştır İyileştirmeleri

Apple, iOS 16 ile üçüncü taraf uygulamalarının iPhone’un panosuna erişmeden önce kullanıcıdan izin istemesini gerektiren bir özellik sundu. Şirket, iOS 16.0.2 sürümüyle hatayı düzeltirken, istem hala bazı kullanıcılar için aşırı görünmeye devam ediyor. iOS 16.1, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamaları için önceden ayarlanmış kopyala ve yapıştır iznine olanak tanıyan yeni bir özellik getiriyor.

Uygulama İçi İçeriği Önceden Yükle

ios-16.1-beta-3-uygulama-içerik-geçiş
Kaynak: MacRumors

iOS 16.1’deki yeni özellikler, sistemin bir uygulamanın uygulama içi içeriğini başlatmadan önce arka planda indirmesine izin veren bir geçiş içerir. Yeni geçiş ile kullanıcılar, uygulama içi içeriklerinin yüklenmesini beklemek zorunda kalmadan uygulamaları indirdikten hemen sonra kullanmaya başlayabilecekler.

Ayarlarda Yeniden Tasarlanan Duvar Kağıdı Bölümü

ios-16-duvar kağıdı-tweaks

iOS 16.1, kullanıcıların doğrudan Ayarlar uygulamasının Duvar Kağıdı bölümünden duvar kağıtları arasında geçiş yapmasına olanak tanır. Tasarım ayrıca, kullanıcıların duvar kağıtları eklemesini ve o anda ayarlamış oldukları duvar kağıtlarını görüntülemelerini kolaylaştırmak için biraz değiştirildi. Buna ek olarak, Apple ayrıca Kilit Ekranı duvar kağıdı seçimi kullanıcı arabiriminde ince ayar yaptı.

Diğer Özellikler/Değişiklikler

 • Apple, silinen konuşmaların Mesajlar’daki konuşmalar listesinde görünebileceği bir hatayı düzeltti.
 • Dynamic Island artık (tamamen) Erişilebilirliği destekliyor.
 • iOS 16.1, CarPlay’in bir VPN uygulaması kullanırken bağlanamamasına neden olan bir hatayı da düzeltir

 • PBI iPhone 14 Gece Yarısı

  Apple iPhone 14

  iPhone 14, üst düzey bir performans, harika kameralar ve bir günlük kullanımınızı kolaylıkla sürdürecek pil ömrü istiyorsanız, seçeceğiniz bir akıllı telefon olarak pazara katılıyor.

 • PBI-iPhone-14-Pro-Gold-1

  iPhone 14Pro

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni premium akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.

 • PBI-iPhone-14-Derin-Mor-1

  iPhone 14 Pro Maks

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni geniş ekranlı birinci sınıf akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.