İlk Snapdragon 8+ Gen 1 süper telefonu zaten kullandık


Qualcomm bugün, Snapdragon 8 platformunun en son revizyonu olan Snapdragon 8+ Gen 1’i resmen duyurdu.

Önümüzdeki aylarda OnePlus, Honor ve Xiaomi gibi büyük isimlerin amiral gemilerinde yer alacak olan yeni platformun, Samsung’un dördüncü nesil katlanabilir cihazlarında da kullanılacağı söyleniyor. Yani bu çip muhtemelen 2022’nin sonlarının en iyi Android telefonlarından bazılarına güç sağlayacak.

ASUS’un ROG (Republic of Gamers) markası sayesinde Android Central, Snapdragon 8+ ile donatılmış yeni nesil bir ASUS ROG Telefon olan ROG SM8475 Mühendislik Cihazı biçimindeki yeni çipe erken bir bakış attı. Gen 1. Adından da anlaşılacağı gibi, cihazın kendisi bir mühendislik örneğidir ve satın alınamaz. Ancak yalnızca görünüşe bakılırsa, bu cihazın ROG Phone 6’nın temelini oluşturacağı oldukça açık.

(İmaj kredisi: Alex Dobie / Android Central)

Bu çok erken bir örnek olduğu için ASUS’un Snapdragon 8+ Gen 1 prototipinden paylaşabileceklerimiz sınırlı. ASUS, telefonun yazılım özelliklerinden herhangi birinin henüz ortaya çıkmasına izin vermiyor, ancak cihazın dışından bahsetmemize izin veriliyor.

Kasanın kendisi, oluklu kenarlar, çift USB-C bağlantı noktaları ve 3,5 mm kulaklık jakı ile geçen yılki ROG estetiğinin devamı gibi hissettiriyor. Arka tarafta, “ROG Lab tarafından tasarlanan” yarı saydam bir panel, bize telefonun iç kısımlarını görmemizi sağlıyor. Bu modele takılı arka kamera yoktur (gerçi buna değer ne olursa olsun bir arka el feneri vardır). Bunun yerine, kamera modülü, size “gizli ekipman” kullandığınızı hatırlatan bir cam parçasıyla değiştirilir.

(İmaj kredisi: Alex Dobie / Android Central)

İlginç bir şekilde, önceki ROG Telefonların aksine, cihaz, telefonun içini açığa çıkaran herhangi bir soğutma ızgarası olmadan kapalı görünüyor. SIM kart tepsisine takılmış bir lastik conta da vardır.