İlgilenmeniz Gereken Her ŞeyEvet, bugün WWDC 2022’ydi ve haftalardır üzerinde durduğumuz tüm söylentilerden beklendiği gibi oldukça kalabalıktı. Bazıları, etkinliğin baskın yazılım güncellemelerine bağlı kalmasını bekliyordu, ancak bazı donanım olması gerektiğini bilen diğerleriyle birlikte eğildik. Dikkat edin biraz diyorum çünkü beklediğimiz bazı şeyleri aldık ama her şeyi değil.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU
M2 MacBook Air

Kaynak: elma


M2 ile Yeni MacBook Air

Bence bugünün en sıcak duyurusunun ne olduğunu vurgulayarak başlayayım ve bu yeni MacBook Air. Apple’ın artık kullanılmayan tek bağlantı noktalı MacBook’u birden fazla renkte yeniden şekillendireceğini düşündüğümüzde, beklentileri aşan eksiksiz bir yeniden tasarımla karşı karşıyayız.

Her nasılsa kama şekli ortadan kalktı ve yine de bu dizüstü bilgisayar yalnızca 2,7 lb ağırlığıyla önceki modele göre %20 daha az hacme sahip. Şimdi, iki Thunderbolt 4 bağlantı noktasıyla size daha fazla özgürlük veren MagSafe’i alıyoruz, ama cidden, neden her iki tarafa da birer tane takmıyorsunuz? Bunun yerine, denklemi dengeleyen tek bir yüksek empedanslı kulaklık jakı elde ediyoruz. Çerçevelerdeki azalma sayesinde ekran artık 13,6 inç ile daha büyük. Ayrıca %25 daha parlaktır ve artık 1 Milyar rengi desteklemektedir.

Ne yazık ki çentik, çözünürlüğü ve düşük ışık performansını iki katına çıkaran 1080p web kamerasını sağlamak için MacBook’larda artık temel bir unsurdur. Ek olarak, hoparlörler ve mikrofonlar artık Dolby Atmos ile Uzamsal Ses sağlayacak şekilde entegre edildi ve tüm bunlar, daha büyük işlev tuşlarından daha havalı Touch ID’ye kadar MacBook Pro DNA’sını izleyen yeni klavyenin altında yaşıyor.

Evet, tıpkı geçen sefer olduğu gibi, bu yeni Air, Apple’ın yeni M2 çipi için iki lansman platformundan biri olarak hizmet ediyor. Söylentilere göre 3nm güncellemesinin aksine, bu daha çok daha fazla güç ve verimliliğe odaklanan ikinci nesil 5nm çip gibidir. 4 yüksek performanslı ve 4 verimli çekirdeğin aynı eşit bölünmesi, artık GPU’da önceki 8 sınırı yerine 10 çekirdeğe kadar karşılanıyor ve şimdi 16 yerine 24 GB’a kadar birleşik belleği destekliyor. MacBook Air’de , bu, sahip olduklarımızın harika bir halefi olacak tüm unsurlara sahip, fansız bir alüminyum yekpare gövdede ek performansla aynı 18 saatlik pil ömrü anlamına gelir.

Amaç ne? Çip ve bu bilgisayarla ilgili kesinlikle her şeyi sevsem de, bu yeni model, yetenekleri için çok az bulduğum aynı temel 256 GB depolama için şimdi 1.199 dolardan başlıyor. Çoğu insan için en iyi dizüstü bilgisayar olma potansiyeline sahiptir, ancak bu, depolama alanını ikiye katlamak için fazladan 300 ABD Doları harcamaya hazırsanız mümkündür. Bir teselli olarak, hala raflarda kalacak ve eğlencenin bir kısmını kaçıracak olan eski M1 varyantına bağlı kalabilirsiniz. Oh, ve 7 yıllık bir tasarım üzerinde M2’ye sahip, MagSafe içermeyen ve aynı fiyata sahip “Yeni” 13 inç MacBook Pro hakkında. Evet, onu da atlardım. Ayrıca, Mac Pro’nun burada duyurulacağını düşünenler için ne yazık ki beklemek gerekecek, ancak en azından bu, M2 platformu üzerine inşa edileceğini açıkça ortaya koyuyor.

macOS Ventura WWDC 2022

Kaynak: elma

macOS Ventura

Ve zaten Mac ile başladığımıza göre, adını artık Kaliforniya’daki en sevdiğim yerlerden birinin adını taşıyan yeni macOS sürümüyle devam etmemiz adil olacaktır. macOS Ventura, daha üretken ve yaratıcı olmanıza yardımcı olacak bir yol olarak sunuluyor ve kısmen katılıyorum diyebilirim. Pencere kullanıcı arayüzü ve Exposé arasındaki bu tür bir karışımda çoklu görev yapabileceğiniz tüm bu Sahne Yöneticisi yaklaşımını seviyorum, ancak daha küçük ekranlar için biraz karmaşık göründüğü için uygulamayı görmemiz gerekecek. Ve bahsetmeye değer başka bir şey de, Continuity’nin artık telefonunuzda bir FaceTime araması başlatmanıza ve bunu Mac’inize veya iPad’inize taşımanıza ve hatta bir stand kullanarak iPhone’unuzu Mac’iniz için daha iyi bir FaceTime kamerası olarak kullanmanıza nasıl izin verdiğidir. geniş açılı kamerayı kullanarak masaüstünüzün tamamını canlandırmanıza bile yardımcı olacak kadar. Yani evet, gerçek olamayacak kadar iyi göründüğüne katılıyorum.

Apple, Metal 3 ve bunun Mac’leri nihayet oyun oynamaya nasıl hazırlayacağı konusunda büyük bir anlaşma yaptı, örneğin Resident Evil Village. Bununla birlikte, bu örnek bir yıldan daha eski ve bu, başlık henüz Mac için hazır olmadığı için Mac kullanıcılarının harika oyunların keyfini çıkarmak için daha uzun süre beklemeleri gerekebileceğini ima ediyor. Açıkçası, özellikle Epic Games fiyaskosundan sonra oyun topluluğunun bunu nasıl karşılayacağını söylemek zor olacak. Spotlight Search, Mail ve Safari gibi diğer şeyler, arama özelliklerini ve PassKey gibi temel güvenlik özelliklerini iyileştirdi, ancak hazır olduğunda sizi bu konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz.

iOS 16 WWDC 2022

Kaynak: elma

iOS 16

İOS 16’ya geçerken, bence bu, gösterinin ikinci önemli noktasıydı. Yeni Kilit Ekranı güncellemeleri bence olağanüstü. Eminim yorumlarda Material You’ya yaptığınız bir ton referansı okuyacağım, ancak bence bu, size renk paletini değiştirmeniz için bir yol vermenin çok ötesine geçiyor. Odak modlarınıza uyan birden çok kilit ekranına sahip olmak dahicedir ve ayrıca galerisiyle görünümü ve hissi özelleştirmek için elde ettiğiniz tüm ayrıntı düzeyi. Şimdi en önemli değişikliğin widget’lar olduğunu düşünüyorum, ancak düşündüğünüz nedenlerle değil. Spor skorlarını, etkinliğinizi ve diğer seçenekleri saatinizin altındaki küçük simgelerde görmek kesinlikle harika. Ancak düşünürseniz, Android Always-on ekranlarının tam olarak bu şekilde çalıştığından, bunu iPhone 14 serisindeki çokça söylentiye sahip bir özellik için bir ipucu olarak kabul edin.

Diğer ince güncellemeler, odak filtrelerine gelir, böylece meşgul olduğunuzda yalnızca uygulamalarınız değil, aynı zamanda Safari sayfaları da gizlenir. Mesajlar nihayet Mesajları Düzenle ve Göndermeyi Geri Al ile diğer tüm mesajlaşma platformlarına katılıyor. SharePlay artık siz mesaj yazarken de çalışıyor ve Dikte ve Canlı Metin için oldukça hoş bazı uyumlu güncellemeler görüyoruz. Son olarak, bir fotoğraftan nesneleri Photoshop’ta kesmeden seçmenize yardımcı olacak tüm Görsel Arama seçeneği oldukça şaşırtıcı.

Temmuz ayında Herkese Açık Beta’yı aldığımızda Cüzdan, Haritalar, Spor, Aile Paylaşımı, Ev ve Gizlilik’teki diğer güncellemelerin detaylarını açıklayacağız. CarPlay’e gelen her şey ve hizmetin artık farklı ekranlara nasıl uyum sağlayacağı ve araç göstergeleriyle nasıl etkileşime gireceği en kısa sürede olmasını isterdim. “En kısa sürede” diyorum çünkü bu açıkça gelecekte otomobil üreticilerinin uygulamasını beklememiz gereken bir şey.

iPadOS 16 WWDC 2022

Kaynak: elma

iPadOS 16

Apple’ın iPadOS hakkında daha büyük haberleri olmasını isterdim, ancak bence bunu görmenin en iyi yolu, sanki iOS 16 ve macOS Ventura’nın kendi başına yürümeyi öğrenen bir bebeği varmış gibi. Millet, nihayet iPad’de bir Hava Durumu uygulamamız var! Evet, iğnelemeyi bağışlayın, ancak Apple’ın daha geniş tuval üzerindeki özel deneyimleri ve geliştiriciler için API’si hakkında büyük bir anlaşma yapmasına rağmen, bunun uygulanması yalnızca 12 yıl sürdü. Ayrıca, bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak olan ve FaceTime aracılığıyla beyaz tahta ortamında işbirliği yapmanıza olanak tanıyan bir FreeForm hizmeti de bulunmaktadır. Buradaki amaç, fikirler, dosyalar, eskizler vb. üzerinde beyin fırtınası yapabileceğiniz tek bir yere sahip olmaktır. İşbirliğinden bahsetmişken, artık bunu, Google Dokümanlar’da her zaman yapabildiğiniz gibi, diğer kullanıcılarla dosyalar üzerinde tam olarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bahsettiğim her şeyin çoğu iPadOS’a özel değil. iCloud ve hatta FreeForm aracılığıyla Fotoğraf İşbirliği, diğer Apple ürünlerinde de çalışır.

Bunun sonunda Apple’ın M1 iPad’ler için masaüstü sınıfı uygulamaları duyuracağı gün olacağını düşünmüştüm, ancak ben buna daha çok mantıklı bir kullanıcı arabirimi geliştirmesi derdim. Bunu söylemenin daha güzel yolu, Dosyalar uygulamasının ve diğerlerinin biraz daha bilgisayar benzeri özelliklere sahip olmasıdır. Örneğin, artık kullanıcı arayüzünü tuval ve piksel yoğunluğundan daha iyi yararlanacak şekilde ölçekleyebilirsiniz. Harici monitör desteği ayrıca, bir bilgisayarda yapabileceğiniz gibi, tüm yansıtılmış sütun kutusunun gerçek bir genişletilmiş mod lehine gittiği çok ihtiyaç duyulan bir düzeltme alır. Ayrıca, Mac için gördüğümüz Stage Manager çoklu görev hizmeti de M1 iPad’lere doğru ilerliyor ve Metal 3 oyunları da Game Center’daki eğlenceye ve diğer iyileştirmelere katılacak.

Yani evet, iPad için Final Cut Pro yok ama bana umut veren ince bir duyuru yapıldı. Bakın, şu anda, M1 iPad’ler çipte yerleşik RAM miktarından zar zor yararlanıyor, bu nedenle Apple’ın RAM’inizi ikiye katlamak için depolamaya dokunan bir Sanal Bellek Değiştirme özelliğini duyurması, bunun üzerinde çalıştığının bir göstergesi olabilir. Güven bana; Bu M1 iPad’leri gerçekten Profesyoneller için üretilmiş cihazlar olarak önermeye ilk ben başlayacağım.

watchOS 9 WWDC 2022

Kaynak: elma

OS 9’u izleyin

Daha fazlasını beklediğim için beni bağışlayın; WatchOS 9’un, Garmin’e geçtikten sonra Apple Watch’a dönmek için ihtiyacım olan yapbozun son parçası olacağını düşündüm. Beni yanlış anlama. Hala çoğundan daha soğuk. Dört yeni saat yüzümüz, yenilenmiş bir Siri kullanıcı arabirimi ve diğer kullanıcı arabirimi iyileştirmelerimiz var, ancak Apple bunları o kadar hızlı bir şekilde gözden geçirdi ki, sizin ve benim onları onlardan daha fazla önemsememiz gerektiğini düşünüyorum.

Kafamı karıştıran nokta, spor güncellemelerinde, çünkü istediğim pek çok özellik geliyor, ancak uygulama, en azından açılış konuşmasının açıkladığı şekilde, eksikmiş gibi geliyor. Örneğin ben bir koşucuyum ve yerleşik Koşu seçeneklerindeki tüm geliştirmeler kulağa neredeyse mükemmel geliyordu. Artık Dikey Salınım, Adım Uzunluğu ve Yerle Temas Süresi gibi harika ölçümler içeriyor. Sonunda kalp atış hızı bölgesi ölçümlerini alıyoruz ve hatta bu yeni ölçümlerden bazıları tarafından tetiklenen özel antrenmanlar planlayabilirsiniz. Uyku takibi, yalnızca ne kadar uyuduğunuzu değil, sahip olduğunuz uykunun kalitesini anlamanız için nihayet Aşamalar alır. Sorun şu ki, bunların hiçbiri Garmin kullanıcıları için yeni olmasa da, Apple’ın zaman içinde genel zindelik durumunuzu ölçmeniz için tutarlı bir yol vermede yetersiz kaldığını düşünüyorum. Garmins’in üstün olmaya devam etmesinin tek nedeni, yalnızca Apple Health uygulaması bunlarla dolu olduğu için bu istatistikleri ölçebilmeniz değil, aynı zamanda Garmin hizmetlerinden hepsini bir araya getirerek size bir kuş vermek için elde ettiğiniz içgörülerdir. -durduğunuz yerin göz görünümü. Çemberleri kapatmak eğlencelidir, ancak herhangi bir profesyonel size bunun gerçekten akıllı bir eğitim olmadığını söyleyecektir.

Nabız durumu ölçümleri ve ayrıca ilaçların başkalarıyla ve hatta alkolle olumsuz etkileşime girdiğini bile ölçebilen bir ilaç takipçisine sahip olması nedeniyle Apple’a teşekkür ederiz. Bu sadece benzersiz değil, aynı zamanda oldukça dahice. Son olarak, Apple’ın artık bu ölçümlerden bazılarını iPhone’unuzda kullanmanıza yardımcı olacağını ve istemiyorsanız sizi bir Apple Watch satın alma ihtiyacından kurtaracağını görmek harika.

Çözüm

Sonuç olarak, evet, bu çok dolu bir etkinlikti. Bununla birlikte, yazılım güncellemelerinin hiçbirini devrim niteliğinde değil, daha çok özelliklerin mevcut kuruluşa ilerlemesi olarak görüyorum. İOS’un 7. sürümde görsellerini tamamen yenilemesi çılgınca, ancak dokuz nesil sonra, dramatik değişiklikler için hiçbir niyet yok gibi görünüyor. Bir şey olursa, bu platformların sürekliliği konusunda bir sorunum yok, çünkü hala iyi durumdalar, ancak tvOS ve Siri gibi biraz geride kalan hizmetlerde neden güncellemeler görmediğimizi merak ediyorum.

Gerçekten de kitabımdaki en önemli iki şey, yeni MacBook Air ve o yeni M2 çip. Apple Silikon, Mac’in hak ettiği popülerliği kazanması için ihtiyaç duyduğu formüldü. Rakipler kapışmaya devam ederken Cupertino’nun saldırgan hamlesini nasıl daha fazlası için durdurmadığını görmeyi seviyorum. İki yıllık geçiş dönemi hemen hemen sona erdiği için şu anda tek ihtiyacımız olan Mac Pro.

Apple bir açıklama yapmak istediyse, bu iki ürünle yaptı, ancak WWDC’nin ilgili olduğu hiçbir şeyle değil.