İki faktörlü kimlik doğrulama: Bilmeniz gereken her şey


İnternette iki faktörlü kimlik doğrulama (veya yaygın adıyla 2FA) hakkında çok fazla konuşma görüyorsunuz ve çoğu zaman bizim gibi insanların bunu kullanmanızı söylediğini görüyorsunuz.

Bu trendi devam ettireceğiz ve bu kılavuza size 2FA’yı ne zaman ve nerede mümkünse kullanmanızı söyleyerek başlayacağız. Bununla birlikte, ne olduğunu ve neden kullanmanız gerektiğini de size bildireceğiz. Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Okumaya devam etmek.

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

Telegram'da iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl etkinleştirilir

Kaynak: Harish Jonnalagadda / Android Central (İmaj kredisi: Kaynak: Harish Jonnalagadda / Android Central)

Basit bir ifadeyle, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), kim olduğunuzu kanıtlayan iki farklı kaynaktan iki farklı şey sunmanız gerektiği anlamına gelir. Genel olarak, çevrimiçi hesaplar söz konusu olduğunda 2FA amaçları için üç farklı kimlik türü kullanılabilir:

  • Sadece senin bilmen gereken bir şey. Bir şifre, PIN, hesap numarası, sokak adresiniz ve hatta Sosyal Güvenlik numaranızın son dört hanesi burada faturaya uyuyor.
  • Elinizde tutabileceğiniz bir şey. Bu, telefonunuz, bir kimlik doğrulama anahtarı veya bir USB güvenlik anahtarı anlamına gelir.
  • Parmak iziniz, retina kalıbınız veya ses kalıbınız gibi sizin bir parçanız olan bir şey.