Health Connect, bizi evrensel sağlık ve fitness takibine yaklaştırabilir


Ne bilmek istiyorsun

  • Health Connect, Google ve Samsung tarafından I/O 2022 sırasında duyurulan yeni bir girişimdir.
  • Amaç, sağlık ve zindelik ölçümlerinin cihazlar arasında paylaşılmasını kolaylaştırmaktır.
  • Google, zaten birkaç popüler fitness uygulaması geliştiricisi ve hizmetiyle çalıştığını onayladı.

En iyi fitness takipçilerini ve akıllı saatleri kullanmanın en büyük sıkıntılarından biri, verilerinizi her zaman farklı hizmetler arasında senkronize edememenizdir. Muhtemelen bunun en korkunç suçlusu, antrenmanlarınızı ve diğer sağlık verilerinizi Fitbit uygulaması ile Google Fit arasında sorunsuz bir şekilde senkronize edememektir. Ancak, Google I/O 2022’de çok yakın gelecekte bunu değiştirmeye yardımcı olabilecek yeni bir platform duyuruldu.

Google’a göre Health Connect yalnızca yeni bir platform değil, aynı zamanda uygulama geliştiricilerin hedeflemesi gereken bir API. Bu, geliştiricilerin “Android cihazlarda sağlık ve fitness verilerine güvenli bir şekilde erişmesine ve bunları paylaşmasına” olanak tanır. Google bunu, iki şirketin Wear OS platformunda ne kadar yakın çalıştığı göz önüne alındığında pek de şaşırtıcı olmayan Samsung ile işbirliği içinde geliştirdi.

Sağlık Bağlantısı platformu

(İmaj kredisi: Google)

Ekteki blog gönderisinde Google, MyFitnessPal, Leap Fitness ve Withings gibi şirketlerle zaten çalıştığını doğruladı. Ancak bizi heyecanlandıran kısım, Health Connect’in Samsung Fit, Fitbit ve Google Health tarafından benimsenmesi. Bu API’ler, geliştiricilerin Android Jetpack aracılığıyla erişmesi için zaten mevcuttur.