Hangisini satın almalısın?


Apple Watch her ne kadar zengin özelliklere sahip bir sağlık aygıtı olsa da, sağladığı benzersiz kullanıcı deneyimi ve güvenlik özelliklerinden dolayı etrafında çok fazla gürültü yükseliyor; bu görüş, Apple’ın akıllı saat sunumuyla daha belirgin hale getirildi. 2021’de Series 6’mı geri aldığımdan ve ardından sağladığı entegrasyon ve kondisyon takibi ile Series 7’ye ani bir yükseltme yaptığımdan beri, geri dönüp farklı bir giyilebilir cihaz kullanmak için pek bir neden görmedim.


Bu nedenle, Apple, 7 Eylül 2022’deki Far Out açılış etkinliğinde iPhone 14 serisinin yanı sıra en yeni nesli duyurduğunda, özellikle ortalıkta dolaşan çok sayıda söylenti varken, neyin yeni olduğunu bilmek istiyordum. Şimdi, Seri 8 bazı küçük yükseltmelerle birlikte geliyor, bu nedenle Apple’ın ürün yelpazesini bu yıl her biri farklı fiyat noktalarında üç model sunacak şekilde modernize etmesi ve en pahalı modelin yeni bölgeye yönelmesiydi.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Not Apple Watch Series 3, Apple Watch SE Gen 1 ve Apple Watch Series 7 artık üretilmiyor. İlk ikisinin yerini 250$ değerindeki Apple Watch SE Gen 2 aldı ve sonuncusu ise 399$ başlangıç ​​fiyatını koruyan Apple Watch Series 8 aldı. Bu yılki serinin zirvesinde Apple Watch Ultra yer alıyor. Sağlamlaştırılmış giyilebilir ürünün maliyeti 799 dolardır ve ürün grubu için pek çok ilk sunmaktadır.

Ancak bu makale, Apple Watch Series 8’e odaklanacak ve selefi ile arasındaki farklara işaret edecek. Bu nedenle, kendinizi zor durumda bulursanız ve ikisi arasında seçim yapmanız gerekirse, bu makale kararınızı kolaylaştıracak temel bilgileri size sağlayacaktır.

 • PBI Apple Watch Serisi 8 Gece Yarısı

  Apple Watch Serisi 8

  Apple Watch Series 8, Series 7’nin tacını alarak satın alınabilecek en iyi giyilebilir ürün haline geliyor ve kondisyon seviyelerinizi ve bildirimlerinizi takip ediyor. Metrik doğruluğunu artırmak için tüm gün pil ömrü ve yeni bir vücut sıcaklığı sensörü vaat ediyor.

 • Mavi Apple Watch Series 7

  Apple Watch Serisi 7 GPS

  2021’den kalma, tüm temel bilgileri doğru alan bir giyilebilir cihaz! Tüm gün dayanacak bir pille birlikte gelir ve hatta hızlı bir yeniden doldurmaya ihtiyaç duymanız durumunda hızlı şarj özelliği vardır. Apple Watch Series 7, özellikle indirimde alınabilecek mükemmel bir giyilebilir cihazdır.


Teknik özellikler

Şartname

Apple Watch Serisi 8

Apple Watch Serisi 7

Görüntülemek

LTPO OLED “Çatlamaya Dayanıklı” Her Zaman Açık Retina Ekran 1,7 mm çerçeve 1000 nit parlaklık

 • 41 mm: 1,69 inç
 • 45 mm: 1,9 inç

LTPO OLED “Çatlamaya Dayanıklı” Her Zaman Açık Retina Ekran 1,7 mm çerçeve 1000 nit parlaklık

 • 41 mm: 1,69 inç
 • 45 mm: 1,9 inç

İşlemci

elma S8 SiP

elma S7 SiP

Bellek saklama alanı

Bellek: TBA GB Depolama: 32 GB

Bellek: 1GB Depolama: 32GB

Boyut ve Ağırlık

Alüminyum

Paslanmaz çelik

Alüminyum

Paslanmaz çelik

Titanyum

Pil

18 saate kadar 45 dakikada %0’dan %80’e

18 saate kadar 45 dakikada %0’dan %80’e

Sensör

Pusula, Altimetre, Kan oksijen sensörü, Elektrikli Kalp Sensörü, Optik Kalp Sensörü, Yüksek-g İvmeölçerJiroskop, Ortam Işığı Sensörü, Her Zaman Açık Altimetre, Barometre, SpO2, VO2Max, Vücut Sıcaklığı Sensörü

Pusula, Altimetre, Kan oksijen sensörü, Elektrikli Kalp Sensörü, Optik Kalp Sensörü, İvme Ölçer, Jiroskop, Ortam Işığı Sensörü, Her Zaman Açık Altimetre, Barometre, SpO2, VO2Max

bağlantı

Wi-Fi 802.11b/g/n Bluetooth 5.0 GPS/GNSS, GLONASS, Galileo, QZSS, Beidou LTE (isteğe bağlı)

Wi-Fi 802.11b/g/n Bluetooth 5.0 GPS/GNSS, GLONASS, Galileo, QZSS, Beidou LTE (isteğe bağlı)

dayanıklılık

IP6X: toza karşı koruma WR50: 50 metreye kadar suya dayanıklılık

IP6X: toza karşı koruma WR50: 50 metreye kadar suya dayanıklılık

Fiyat

399 dolardan başlıyor

399 dolardan başlıyor

Tasarım ve Sergileme

LI Apple Watch Serisi 8

Series 7, giyilebilir cihazın Series 4 ile tanıtılanları kullanarak üç yıl geçirmesinin ardından 2021’de Apple Watch’un tasarımında bir değişiklik getirdi. Bu yıl, Apple Watch Series 8’in görünümü ve hissi değişmedi. Apple Watch Series 6 veya en yeni Apple Watch SE Gen 2’ye kıyasla %20 daha küçük çerçevelerle aynı 41 mm ve 45 mm kasa seçeneklerinde sunuluyor ve daha fazla görsel ve etkileşimli alan sağlıyor. watchOS 9’un piyasaya sürülmesi, öncelikle kullanıcılara gösterilen yeni derinlemesine veriler nedeniyle, bu ekran alanının çok daha fazlasının kullanılabilir olmasını sağlayacaktır.

Tipik olarak, makalelerimizde ekranları karşılaştırmak için ayrı bir bölüm yaparız, ancak iki giyilebilir cihazdaki paneller ayırt edilemez.

Herhangi bir fiziksel değişiklik olmadığı için daha önce satılan kayışlar Apple Watch Series 8 ile uyumlu olmaya devam edecek. Ayrıca, tasarım değişikliklerinin olmamasıyla birlikte Apple, sunduğu yüzey sayısını geri çevirdi. Apple Watch Series 8’i dört alüminyum tonuyla (Midnight, Starlight, Silver ve Red) ve üç paslanmaz çelik tonuyla (Space Black, Silver ve Gold) satın alabilirsiniz. Apple Watch Series 7, beş alüminyum seçeneğiyle sunuluyordu: Midnight, Starlight, Red, Blue ve Green; benzer bir Paslanmaz Çelik kasa seti ve iki Titanyum versiyon.

İçerisine bakacak olursak Apple bu yıl saatin içine bir vücut ısısı sensörü yerleştirmiş. Biri cildinize daha yakın olan ve arka cam aracılığıyla vücudunuzla etkileşime giren ve diğeri ekrana daha yakın olan iki reseptörle birlikte gelir. İşlevselliklerini ileride ayrıntılı olarak ele alacağız. Yukarıda belirtilen faktörlerden de anlaşılacağı gibi, Seri 7 ve Seri 8 arasında ayrım yapmak neredeyse imkansız olacaktır.

İşlemci, RAM ve Depolama

İşleme için Apple, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ta olduğu gibi aynı yonga setini korumayı seçmedi. Apple Watch Series 8, 64 bit S8 SiP’ye sahiptir. Performansı iyileştirdiği söylense de, artışın marjinal olduğuna bahse gireriz. RAM kapasitesine gelince, raporlar Apple Watch Series 7’nin 1 GB belleğe sahip olduğunu belirtti. Apple Watch Series 8’in aynı miktarda veya belki daha fazlasını içereceğini düşünüyoruz. Dahili depolamaya gelince, giyilebilir cihaz tıpkı S7 SiP’yi içeren Series 7 gibi 32 GB depolama sunacak.

Pil

Apple Watch Series 8 Düşük Güç Modu

Apple’daki pil ömrü, yedi yıl önce tanıtılmasından bu yana neredeyse hiç değişmedi. Ve benzer şekilde, Apple Watch Series 8, serinin tek bir şarjla 18 saatlik iddiasını koruyor. Bununla birlikte, watchOS 9 ile Apple Watch Series 8 (ve Series 4*’ten sonra piyasaya sürülen modeller), Düşük Güç modu aracılığıyla 36 saat kullanım sunarak kullanıcıların şarj cihazı arayışlarını ertelemelerine olanak tanıyacak.

Günlük kullanımımda, 18 saatlik talebin, saatimi çıkarmam gerekmeden önce bir buçuk günlük kullanım anlamına geldiğini fark ettim. Düşük Güç modunun 36 saat iddiasıyla, Apple Watch Series 8’in tek bir şarjla birkaç gün dayanması muhtemeldir. Ancak pil sağlığının azalması nedeniyle saatiniz yaşlandıkça bu sayı azalacaktır.

Düşük Güç modunun Series 7’yi ne kadar etkileyeceği belli değil, ancak onu zaten test ediyorum ve Apple’ın bu özelliği nesiller boyunca erişilebilir bırakmasına sevindim. Verilerimi raporlamaya hazır hale getirdiğimde bir gönderi güncellemesi için sabırsızlanıyorum.

Yazılım ve Sağlık Özellikleri

Apple Watch Series 8 Döngü Takibi

Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Series 7, watchOS 9’u destekleyecektir. Yeni saat güncellemeyle gönderilecek olsa da Series 7 kullanıcıları, akıllı telefonlarında iOS 16 çalışıyorsa giyilebilir cihazlarını güncelleyebilir. watchOS 9, ilaç listeleri gibi sağlıkla ilgili çeşitli özellikler sunar , ayrıntılı uyku aşaması verileri, aFib Geçmişi ve birkaç yeni egzersiz modu. Daha fazlasını öğrenmek için Pocketnow’ın watchOS 9 özetine göz atın.

Ancak sensörlere gelince, Apple Watch Series 8, diğer donanımını optimize ederken birkaç yeni ekleme içeriyor. Göze çarpan özellik, birincil işlevi siz uyurken ve gününüze devam ederken vücudunuzun sıcaklığını izlemek olan yeni vücut sıcaklığı sensörüdür. Veriler, kadınların yumurtlamalarının ne zaman başladığını veya adet döngülerini ne zaman bekleyebileceklerini anlamalarına yardımcı olacak. Ayrıca, birinin ateşi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Apple Watch Series 8 ile bir sonraki önemli değişiklik, yeni bir Çarpışma Modu algılama sisteminin dahil edilmesidir. Apple’a göre, giyilebilir cihaz bir çökme algıladığında, bir kullanıcı istemi başarılı bir şekilde devre dışı bırakmadığı sürece gerekli yetkili personele bir kaza hakkında bildirimde bulunacak. Eşleştirilmiş iPhone da barometresini, mikrofonlarını ve GPS’ini uygulayarak bu işlevde rol oynar. Bu iki temel değişikliğin dışında, Apple Watch Series 8 ile Apple Watch Series 7 arasında bir özellik eşliği var.​​​​​​​​​

Apple Watch Series 7 yerine Apple Watch Series 8 satın almalı mıyım?

Apple Watch Series 8 Öne Çıkan Görsel

Bu makalenin üst kısmındaki teknik özellik sayfası ve analizimiz, Apple Watch Series 8’in Series 7’den nasıl yalnızca marjinal olarak daha iyi olduğunu gösteriyor; bu, ikincisini indirimli olarak bulabiliyorsanız satın alma işleminin daha mantıklı olacağı anlamına geliyor . Apple Watch Series 7 satın almaya karşı gördüğümüz tek argümanı aşağıda bulabilirsiniz.

Uzak patikalarda yürüyüş yapmak gibi macera aktiviteleriyle ilgileniyorsanız veya Apple Watch takan bir sürücüyseniz, ne kadar marjinal olursa olsun güvenlik temelli iyileştirmeler dikkate alınmaya değer. Düşme Tespitinin faydasını gördüm ve Çarpma Tespiti bu avantajı daha da ileriye taşıyor. Ayrıca, adet sağlığınıza daha iyi bakmaya çalıştığınızı varsayalım. Bu durumda, Apple Watch Series 8’in sıcaklık sensörü, aile planlaması için yararlı olan ve regl tahminini iyileştiren geriye dönük bir yumurtlama tahmini sağladığı için kullanışlı olacaktır.

Series 4’ten yükseltme yapsanız bile, Series 7’den Series 8’e geçmek gerekli değildir. Geçen yılın modeli, neredeyse tüm temel özelliklere erişime sahiptir. Giyilebilir cihazların doğruluk açısından nispeten benzer kalması zorunludur ve pil ömrü muhtemelen aynı süreye sahip olacaktır. Gelecek yıla veya bir sonraki önemli güncellemeye kadar Series 7’mi takmaya devam edeceğimi biliyorum.