Görünüşe göre OnePlus katlanabilir bir telefon üzerinde çalışıyor


OnePlus’ın 2022’nin sonlarında Android 13 ile piyasaya sürülecek olan yeni OxygenOS 13’ü, Google ve OnePlus hayranlarıyla birlikte geliştirilecek ve stok Android’e daha yakın, daha temiz bir yazılım deneyimi getirecek. Ancak şirket yalnızca görsel bir yenileme ile yetinmiyor – Google ile olan bu yakın ortaklık sayesinde OxygenOS’un bir sonraki sürümüne gelen yeni özellikler var.

Bugünün çok sayıdaki OnePlus duyurularından önce Android Central ve diğer yayınlarla yapılan bir grup röportajında, OnePlus yazılım lideri Gary Chen’e şirketin OxygenOS 13’e dahil edilmesi için Google ile hangi özellikler üzerinde çalıştığını sorduk. Bir tercüman aracılığıyla Çince konuşan Chen bize şunları söyledi: Google ile ortak geliştirme girişimi, genel tasarımın yanı sıra yeni gizlilik ve güvenlik özelliklerini içerecek – ancak yazılım geliştirmenin ilk aşamalarında olduğu için şu anda ikincisi hakkında söyleyebilecekleri pek bir şey yok. (Bunu, OxygenOS 13’ün Google’ın Material You’ya daha yakın bir görsel stil alması anlamına geldiğini yorumluyoruz – mevcut OxygenOS 12 yapılarında açıkça eksik olan bir şey.)

Ancak Chen’den gelen en ilginç bilgi, bize OnePlus’ın yeni bir akıllı telefon kategorisine – katlanabilir cihazlara – girdiğine dair ilk ipucumuzu veriyor. Spesifik olarak, OnePlus’ın katlanabilir telefonlar da dahil olmak üzere şirketin amiral gemisi cihazları ve OxygenOS 13’te onlar için tanıtılabilecek yeni özellikler üzerinde Google ile birlikte çalıştığını söylüyor.

Oppo Find N Yarım Katlanmış Kitap

Kaynak: Nick Sutrich / Android Merkezi (İmaj kredisi: Kaynak: Nick Sutrich / Android Central)

OxygenOS 13, 2022 sonbaharında herkese açık olarak piyasaya sürülmesi beklenen Android 13’ü temel alacaktır. Yeni Android sürümü, işletim sisteminin katlanabilir telefonlar gibi büyük ekranlı cihazlarda daha iyi çalışmasını sağlamak için geçici Android 12L sürümünde başlatılan tüm çalışmaları içerecektir. Chen’in açıklamalarına göre, OnePlus, Android’in yeni katlanabilir özelliklerinden tam olarak yararlanacak ve gelecekteki bir katlanabilir ürün için temel işletim sistemindekileri geliştirmek üzere Google ile yakın bir şekilde çalışacak gibi görünüyor.

OnePlus, Android 12L ve 13’te başlayan çalışmaları geliştirebilir.