Google, uygulamalar arası izlemeyi sona erdirme sözü verirken Apple’ın reklam politikalarını temel alıyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Google, Google’ın reklam politikalarını önümüzdeki iki yıl içinde güncelleyecek olan yeni Privacy Sandbox girişimini duyurdu.
  • Google, Korumalı Alanının hedeflenen reklamlar sunmaya devam ederken üçüncü taraf kullanıcı verilerini ve gizli veri toplamayı sınırlayacağını iddia ediyor.
  • Bildiride, iOS gibi diğer platformların, reklamverenler pahasına genel gizliliğe öncelik vererek “etkisiz” bir yaklaşıma sahip olduğu ileri sürüldü.
  • Google kısa bir süre önce bu girişim için Birleşik Krallık’ta yasal düzenleme onayı aldı.

Google, yeni girişimi için Birleşik Krallık düzenleyici onayını aldıktan sadece birkaç gün sonra Çarşamba günü Android için yeni Gizlilik Korumalı Alanını resmen duyurdu. Bu, “kullanıcı verilerinin üçüncü taraflarla paylaşımını sınırlayacak ve reklam kimliği de dahil olmak üzere uygulamalar arası tanımlayıcılar olmadan çalışacak” “çok yıllı bir girişim”.

Esasen Google, Android müşterilerinin “gizli veri toplama” ve gizli reklam profillerini ortadan kaldırırken, ücretsiz uygulamaların kârlı kalması için hedefli reklam sunmaya devam etmek istiyor. Google’a göre, yeni mobil gizlilik baskısı, “uygulamaların %90’ından fazlasının” ücretsiz olduğu Play Store sisteminin tamamını raydan çıkarmakla tehdit ediyor.