Google Play’in bu yıl uygulama harcamalarında düşüşe tanık olduğu bildiriliyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Android uygulama harcamalarının 2022’nin ilk yarısında düşüş göreceği bildiriliyor.
  • Rakamlar, Google Play’deki uygulama harcamalarında önemli bir %7’lik düşüşe işaret ediyor.
  • Android kullanıcıları, 2022’nin ilk altı ayında uygulamalara 21,3 milyar dolar harcadı.

Üç milyondan fazla Android uygulamasına ev sahipliği yapan Google Play Store’un, 2022’nin ilk yarısında uygulama harcamalarında düşüş gördüğü bildirildi. Uygulama harcamaları yıllık %7,4 düştüğü için bu, Android ve uygulama pazarı için bir hayal kırıklığı oldu.

Öngörülen rakamlar, platformlar, hizmetler ve bahis uygulamaları dahil olmak üzere çeşitli web sitelerini değerlendiren bağımsız bir site olan SafeBettingSites’tan geliyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, hem Apple App Store hem de Google Play Store pazarlarının büyümesini ortaya koyuyor. Rapor, bu ikisi arasındaki genel büyümenin bu yılın ilk yarısında nispeten düşük olduğunu ima ediyor.

Toplamda, hem iOS hem de Android kullanıcıları dünya çapında yaklaşık 65 milyar dolar harcadı. Bu çok büyük bir rakam ama pek de önemli değil. Geçen yılın aynı döneminde tüketiciler 64,4 milyar dolar harcamıştı, bu da toplamda %1’lik bir artışa işaret ediyor. İstatistikler ayrıca, Android kullanıcılarının geçen yıl 23 milyar dolar olan uygulamalara kıyasla son altı ayda toplam 21,3 milyar dolar harcadığını gösteriyor.

Google Play Store İstatistikleri 2022

(İmaj kredisi: SafeBettingSites)

Rapor ayrıca, pandemi sonrası etkinin Google Play istatistiklerindeki düşüşü açıklayabileceğine dair ipuçları veriyor. Çünkü pandemi sırasında çoğu kişi, özellikle de öğrenciler sınıfları için telefonlarında zaman geçirdiğinden, Google uygulama mağazasının sayısında muazzam bir artış görüldü.