Google, en son Chrome güncellemesiyle geçiş anahtarı desteği ekler


Ne bilmek istiyorsun

  • Google, en son Chrome 108 güncellemesiyle birlikte geçiş anahtarı desteği ekler.
  • Gerçek anahtar asla bir web sitesiyle paylaşılmadığından, yalnızca güvenli bir şekilde oluşturulmuş bir kod cihazdan ayrıldığından, geçiş anahtarları parolalara göre daha güvenli bir alternatiftir.
  • Chrome 108, Android, Windows ve macOS cihazlarda görünmeye başlamış olmalıdır.

Chrome kullanıcıları, şu anda kullanıma sunulan en son güncellemesiyle geçiş anahtarı desteği almaya başlamalıdır.

Google’ın Chromium Blog gönderisine göre, geçiş anahtarı desteği en son M108 güncellemesiyle birlikte kullanıma sunulmaya başlıyor. Bu geçiş anahtarları, iki faktörlü kimlik doğrulama ve Google’ın şifre yöneticisi gibi hesaplarınızı güvende tutmanın diğer yöntemlerini temel alır. Geçiş anahtarları, sunucu verilerinin ihlali durumunda sızıntı yapmayacakları ve kullanıcıları kimlik avı saldırılarına karşı koruyabilecekleri için parolalara göre daha güvenli bir alternatiftir.

Chrome 108 kararlı yapısı aracılığıyla yeni bir geçiş anahtarı oluşturuluyor.

(İmaj kredisi: Google)

Geçiş anahtarı kullanmak, telefonunuzun kilidini açmaya benzer şekilde kimliğinizi doğrulamanızı gerektirir. Google, Chrome 108 güncellemesiyle Android, Windows ve macOS’ta geçiş anahtarlarının etkinleştirileceğini ve bunu iOS ve Chrome OS’ye getirmeyi planladığını belirtiyor. Android telefonunuzda, bu geçiş anahtarları, Google Şifre Yöneticisi aracılığıyla veya gelecekteki Android işletim sistemi güncellemelerinde geçiş anahtarlarını destekleyen diğer yöneticiler tarafından güvenli bir şekilde senkronize edilecektir.

Google, şifrenizi cihazınıza kaydettikten sonra, ek bir güvenlik önlemi olarak bir yerde oturum açmaya çalıştığınızda şifrenin otomatik doldurmada görüneceğini belirtir.

Masaüstünde geçiş anahtarı kullanarak oturum açmaya çalışılıyor.

(İmaj kredisi: Google)

Masaüstü bilgisayarlar biraz farklı çalışacak ve bir geçiş anahtarı seçmek için yakındaki Android cihazınızda piggyback yapma seçeneği sunacak. Bu, kullanıcıya bunun için Android telefonunu veya bir iOS cihazını kullanma seçeneği sunar.