Google, arama deneyiminizi yeni bir üst sürüme geçirdi; yalnızca tırnak işaretleri kullandığınızdan emin olun


Ne bilmek istiyorsun

  • Google Arama, kullanıcıların tırnak işaretli ifadelere odaklanmasına olanak tanır.
  • Şirket, kullanıcı geri bildirimlerini aldıktan sonra Arama özelliğini geliştiriyor.
  • Google Arama artık alıntılanan metnin bir sayfada nerede olduğunu görüntüleyerek kullanıcılara daha fazla bağlam sağlayacaktır.

Google Arama cephaneliğindeki en kullanışlı araçlardan biri, tam olarak kelimeleri veya kelime öbeklerini üzerlerine tırnak işaretleri koyarak arama yeteneğidir. Tam olarak ne aradıklarını bilen ve belirli bilgileri bulması gereken kullanıcılar için yararlıdır. Ancak özellik mükemmel değil, bu nedenle Google, kullanıcılara gösterdiği sonuçları iyileştirmek için özelliği güncelliyor.

Perşembe günü, arama devi, alıntılarla yapılan aramalarda nasıl geliştiğini ayrıntılı olarak açıkladı. Google yazılım mühendisi Yonghao Jin, daha önce Arama’nın kullanıcılara yardımcı olabilecek veya olmayabilecek bir sayfa açıklaması içereceğini açıklıyor. Ancak bu yeni güncellemeyle, Arama artık metnin tam olarak bir sonuç içinde göründüğü yeri gösterecek ve aynı zamanda aranan kelimeyi veya tümceciği kalınlaştıracaktır.

Google arama

(İmaj kredisi: Google)

Jin, “Geçmişte, bunu her zaman yapmıyorduk, çünkü bazen alıntılanan malzeme bir belgenin yararlı parçacıklar oluşturmaya uygun olmayan alanlarında görünüyor,” diye açıklıyor Jin. “Örneğin, sitenin farklı bölümlerine gideceğiniz bir sayfanın menü öğesinde bir kelime veya tümcecik görünebilir. Bu tür bölümlerin etrafında bir pasaj oluşturmak, kolayca okunabilir bir açıklama üretmeyebilir.”