Google, Apple ve Samsung modelini takip ediyor


Google kısa bir süre önce, akıllı telefonlara ve diğer cihazlara servis ve onarım yapmak için daha tüketici dostu yöntemler sunan, sayısı giderek artan şirketlere katılacağını kısa bir süre önce duyurdu. Google, Google Pixel 2 serisine kadar uzanan cihazlar için tornavida uçları ve spudger’lar gibi yedek parça ve araçlar sunmak üzere iFixit’e katılacak.


Google, haberi bir blog gönderisinde duyurdu ve iFixit ile “bağımsız onarım uzmanları ve ilgili teknik deneyime sahip yetenekli tüketicilerin Pixel telefonlarını onarmak için ihtiyaç duydukları orijinal Google parçalarına erişmesini kolaylaştırmak için” çalıştığını söyledi. ”Microsoft ve Samsung ayrıca tüketicilere kendi cihazlarını tamir etmeleri için onarım kılavuzları, resmi aksesuarlar ve araçlar sunmak üzere yakın zamanda iFixit ile işbirliği yaptı. Apple ayrıca müşterilerine yedek parçalar, kılavuzlar ve araçlar sunarak daha tüketici dostu bir yaklaşım sunan ilk şirketlerden biriydi.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Google, kullanıcıların “piller, yedek ekranlar, kameralar ve daha fazlası” dahil olmak üzere “genel Pixel telefon onarımları” için yedek parça satın alabileceklerini söylüyor. Parçalar, iFixit’in web sitesinde tek tek veya tornavida uçları ve spudger’lar gibi diğer kullanışlı araçlar dahil olmak üzere iFixit Fix Kit’lerinde bulunacaktır. Kendi kendine onarım hizmeti, Pixel’in kullanıma sunulduğu ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve AB ülkelerinde bu yıl içinde kullanıma sunulacak.

iFixit tarafından Google Pixel 2 XL sökme

Cihazlarını onarmak istemeyenler, ABD ve Kanada’da 750’den fazla lokasyonu bulunan uBreakFix gibi bağımsız iş ortaklarından yetkili onarım servislerinden yararlanarak profesyonel yardım alabilecekler. Google ayrıca Kanada, Japonya ve İngiltere’de de benzer ortaklıkları olduğunu söylüyor. Pixel cihazlarının resmi olarak mevcut olduğu “Pixel onarım seçeneklerinin tüm ülkelerde mevcut olduğunu” belirtmekte fayda var.

Şirket daha sonra, Google donanım ürünlerinin %100’ünü geri dönüştürülmüş malzemelerden yapma ve Google donanımı sevkiyatlarında tamamen karbon nötr hale getirme hedeflerini yineledi, bu harika bir başlangıç. Google ayrıca Pixel 6 serisinin beş yıllık güvenlik güncellemesi alacağını ve Nest bağlantılı ev cihazları için beş yıllık otomatik güncelleme sağlayacağını da belirtti. Şirket ayrıca yakın zamanda Chromebook onarım programını başlatmak için Acer ve Lenovo ile ortaklık kurdu ve ayrıca eski Mac veya PC cihazlarını yeniden kullanmak için ChromeOS Flex’i tanıttı. Ayrıca ChromeOS Flex’i cihazınıza nasıl yükleyeceğiniz konusunda kullanışlı bir kılavuzumuz var.


Şirketler neden iFixit ile işbirliği yapıyor?

iFixit web sayfasını onarma hakkı

Kaynak: iFixit

iFixit, Onarım Hakkı yasasını yüksek sesle savundu ve birkaç yıl boyunca onarımı daha basit ve daha tüketici dostu hale getirmek için kampanya yürüttü. Şirketin veritabanında 80.000’den fazla ücretsiz kılavuz, 187.000’den fazla çözüm ve 36.000’den fazla cihaz bulunur ve akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, bilgisayar parçaları, oyun konsolları vb. dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi sunar. ve şirket, desteklenen tornavida uçları ve gereken diğer araçlarla çoğu üreticiyi destekleyecek araçlara zaten sahiptir.

Hizmet ayrıca bazı orijinal yedek parçalar da satmaktadır ve şirketlerin daha erişilebilir ve daha adil bir onarım sistemi getirmek için iFixit’e kaydolması mantıklıdır. Milyarlarca ve bu noktada trilyonlarca değere sahip şirketlerin neden üçüncü taraf bir şirkete kaydoldukları tam olarak açık değil, ancak kapsamlı parça ve kılavuz listesi ana nedenlerden biri.

iFixit’in zaten büyük bir destekçi grubu var ve Microsoft ve Google gibi büyük bir şirketin ittifaka katılması büyük bir haber. iFixit ayrıca köklü kanallara sahiptir ve Pixel ve diğer Microsoft ürünlerinin bulunduğu birçok ülkede mağazaları vardır ve on milyonlarca müşteriye daha kolay ve modern bir çözüm sunar.

Neden daha fazla şirket self servis elektroniği kolaylaştırıyor?

Apple Onarım Hakkı mevzuatı öne çıktı

Söylemesi zor, ancak Onarım Hakkı yasası ve pandemi muhtemelen daha fazla şirketin pes etmesine ve daha adil ve daha tüketici dostu bir çözüm sağlamasına yardımcı olan iki ana olay. Kendi kendine onarım hareketine daha fazla OEM katılıyor ve büyük şirketlerin bu yeni hizmetleri açıp sunduğunu görmek harika.

Onarım Hakkı tasarısı ABD’de geçen yıl Haziran ayında tanıtıldı. Şirketleri yeni kurallara uymaya zorlamak için FTC’nin kurallarını nasıl belirleyeceğini ele aldık. Uyum sağlamayan şirketler ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir ve bu aynı zamanda itibarlarını zedelerken, diğer OEM’lerin çoğu cihazları onarmayı biraz daha erişilebilir ve daha ucuz hale getirir.

İkinci neden ise muhtemelen pandemiden kaynaklanıyor. Şirketler, müşterilerini ve çalışanlarını korumak için son iki yılda kapanmak zorunda kaldı. Pek çok onarım hizmeti ve mağaza içi desteğin durması gerekti, bu da onarımları daha karmaşık ve imkansız hale getirdi. Servise bırakılan Apple cihazları genellikle aylarca iade edilmiyordu.

  • Kinda Coral'da Google Pixel 6

    Google Piksel 6

    Google Pixel 6, yeni amiral gemisi serisinin daha kompakt ve uygun fiyatlı çeşididir. Aynı özelliklerin çoğuna sahiptir ve Pixel 6 Pro ile aynı birincil ve ultra geniş kamerayla birlikte gelir.

  • Bulutlu Beyaz Pixel 6 Pro

    Google Piksel 6 Pro

    Pixel 6 Pro, daha kaliteli Pixel amiral gemisidir. 50MP ana kamerası, 4x optik yakınlaştırmalı telefoto ve kullanışlı bir ultra geniş sensörü vardır. 120 Hz’yi destekler ve hem Pixel 6 hem de Pro, Google’ın 5 yıllık desteğiyle gelir.