Google, Android araba deneyimlerini yeni özelliklerle yükseltiyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Google, Google Asistan önerileri, WhatsApp çağrısı ve medya kaydırma gibi yeni yeteneklerle Android Auto için güncellenmiş kullanıcı arayüzünü öne çıkarıyor.
  • Android Automotive, daha ayrıntılı haritalar ve YouTube gibi ek medya seçenekleri kazanıyor.
  • Dijital Anahtar paylaşımı çok yakında Samsung ve Xiaomi telefonlarına geliyor.

CES 2023’te Google, araç içi deneyimleri için Android Auto ve Android Automotive gibi çeşitli yükseltmeler sergiledi.

Android Auto ile Google, belirli beta testçileri için ön izlemede olan yeni Coolwalk kullanıcı arayüzünün nihayet tüm kullanıcılara sunulduğunu söylüyor. Ve bu sunumun bir parçası olarak Google, kullanıcılara cevapsız aramalar, varış saatleri ve daha fazlası gibi güncellemeleri bildirmek için Google Asistan’ın sunduğu akıllı öneriler gibi bazı yeni özellikleri öne çıkarıyor. Kullanıcılar ayrıca mesaj yanıtları ve sık kullanılan kişiler gibi özelliklere kısayollar kazanır, böylece ekranınıza bakmak için daha az zaman harcayabilirsiniz.

Android Auto ayrıca medya için bazı genişletilmiş yetenekler kazanıyor. Güncellenen medya kartına ek olarak, kullanıcılar artık yeni ilerleme çubuğuyla bir şarkının veya podcast’in en sevdikleri bölümüne atlayabilirler; bu, Google’ın en çok talep edilen bir özellik olduğunu söylediği bir özelliktir. Son olarak, Android Auto, Pixels ve Samsung telefonlardan WhatsApp aramaları yapma becerisi kazanıyor.

Android Automotive’e gelince, Google yeni HD haritalarla navigasyona büyük bir destek sağlıyor ve yollara işaretler ve yol işaretleri gibi çok daha fazla ayrıntı getiriyor. Şirket, bunun otonom araç sistemleri için daha güvenli sürüş ve gelişmiş navigasyon sağlamaya yardımcı olacağını ve ilk olarak Volvo EX90 ve Polestar 3’te kullanılabileceğini söylüyor. Yeni Waze uygulamasına daha fazla arabanın da erişmesi bekleniyor.

Android Otomotiv'de Waze

(İmaj kredisi: Waze)

Buna ek olarak, Android Automotive yakında YouTube ve diğer medya için destek kazanacak ve kullanıcılara arabaları şarj olurken kendilerini eğlendirmek için daha fazla yol sunacak.

Son olarak Google, yalnızca Piksellerde ve iPhone’larda bulunan ve yakında Samsung cihazlarına da gelecek olan dijital anahtarları paylaşma özelliğini genişletiyor. Xiaomi de katılıyor ve kesin kullanılabilirlik verilmemiş olsa da, telefonları yakında anahtarları kullanabilecek ve paylaşabilecek.