Google, 2023’te piyasaya sürülebilecek Chromebook’lar için kendi çiplerini geliştiriyor


Şimdi yeni bir söylenti, Google’ın yeni nesil Google Pixel Chromebook’lara güç sağlayabilecek yeni bir çip üzerinde çalışıyor olabileceğini öne sürüyor.


Yıllardır, Google’ın Pixel cihazları için kendi özel yonga setini geliştirdiğine dair söylentiler duyduk ve sadece birkaç ay önce nihayet yeni nesil Google Pixel 6 serisinin gerçekten de Tensor SoC’lerle donatılacağını ortaya çıkardı. Şimdi yeni bir söylenti, Google’ın yeni nesil Pixel Chromebook’lara güç sağlayabilecek yeni bir üst düzey çip üzerinde çalışıyor olabileceğini öne sürüyor.


Nikkei Asya Google’ın Chromebook’lara uygun kendi çip tasarımı üzerinde çalıştığını ve bunun Intel, AMD, MediaTek ve diğer çip üreticilerinin bileşenlerinin yerini alabileceğini bildiriyor. Apple’ın kendi başarısı, güçlü ve çok verimli M1 Mac serisinin yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle harekete büyük ölçüde ilham vermiş olabilir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Yeni Chromebook yongaları, Arm’ın Apple’ın M1 yongasına ve Google’ın Tensor yonga setine benzer tasarımlarına dayanacaktı. Hem MediaTek hem de Snapdragon, Arm’a büyük ölçüde güveniyor, bu nedenle Google’ın bu tasarımları lisansladığını ve geliştirdiğini görmek şaşırtıcı olmaz.

“Google’ın düşüncesine aşina iki kişi Nikkei Asia’ya şunları söyledi: “Google, Apple’ın iPhone’lar için kendi önemli yarı iletken bileşenlerini geliştirmedeki başarısından ve geçen yıl Intel CPU’ları Mac bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için kendi teklifleriyle değiştireceğini duyurmasından özellikle ilham aldı.”

Google’ın çipleriyle çalışan yeni Chromebook’lar 2023 gibi erken bir tarihte gelebilir, ancak ne zaman ve hangi cihazlarla piyasaya sürüleceğine dair net bir söylenti veya sızıntı yok. Rapor ayrıca, Google’ın 2019’dan beri kendi Pixelbook serisini yenilemediği göz önüne alındığında, yeni çiplerin hem “dizüstü bilgisayarlarda hem de tabletlerde” kullanılabileceğinden bahsediyor. günümüz standartlarına göre modası geçmiş bir 8. Nesil Intel işlemci ile birlikte gelir.

Google Pixelbook Git