Fiio KA3, yalnızca 90 $’a mal olan olağanüstü bütçeli bir DAC’dir


Fiio, Çinli en büyük ses üreticilerinden biridir ve marka aktif olarak portföyünü geliştirmektedir. Büyük bir odak alanı, bütçeye uygun taşınabilir DAC’lerdir ve Fiio’nun burada sunabileceği çok şey var — BTR5, kablolu ve Bluetooth bağlantısı için öne çıkan bir seçim olmaya devam ediyor ve yeni BTR7, bunun üzerine dengeli konektörlerle geliyor.

Ancak, Bluetooth bağlantısına ihtiyacınız yoksa ve bunun yerine taşınabilir bir USB-C DAC arıyorsanız, Fiio’nun üç harika seçeneği var: 50 $ KA1 (yeni sekmede açılır) 3,5 mm çıkışlı, 60 $ KA2 (yeni sekmede açılır) 4,4 mm dengeli konektör ve 90 $ KA3 ile (yeni sekmede açılır) hem 3,5 mm hem de 4,4 mm konektörler ve çıkarılabilir bir USB-C kablosu ile. Bunlar, Fiio’nun daha genç bir izleyici kitlesini hedefleyen yan kuruluşu Jade Audio ile işbirliği içinde tasarlandı ve bu nedenle, Fiio lakabına ek olarak bu markayı üç DAC’de de bulacaksınız.

Fiio KA3 taşınabilir DAC incelemesi

(İmaj kredisi: Harish Jonnalagadda / Android Central)

KA3’ün tasarımı abartısızdır ve tamamı metal kasa mat bir doku ile kaplanmıştır, bu da onu tutmayı kolaylaştırır ve parmakla bulaşmaya karşı dirençlidir – bu, parlak BTR5’te bir sorundur. Yapı kalitesi mükemmel ve her iki uçta da tasarıma biraz canlılık veren altın vurgular var. Bir uçta USB-C bağlantı noktası bulunurken, diğer uçta 3,5 mm ve 4,4 mm konektör bulunur. DAC’yi bir Windows makinesine bağlamanız gerekirse, kutuda bir USB-A – USB-C dongle bulacaksınız.

56,3 x 20,2 x 12 mm boyutlarında ve yalnızca 17,5 g ağırlığında olan KA3, DAC’lerin alabildiği kadar taşınabilir. Ön tarafta, bit hızı göstergesi olarak hizmet veren, 48kHz’in altında müzik çalmak için maviye, 48kHz’in üzerinde sarıya ve DSD içeriği için yeşile dönen tek bir halka LED vardır. Düşük geçiş filtresi ve LED’i kapatma yeteneği dahil olmak üzere birkaç ek ayar yapmak için Fiio uygulamasını kullanabilirsiniz, ancak çoğunlukla bu bir tak ve çalıştır durumudur.

Fiio KA3 taşınabilir DAC incelemesi

(İmaj kredisi: Harish Jonnalagadda / Android Central)

KA3’ün öne çıkan özelliği ESS ES9038Q2M çipidir; bu, dört kat daha pahalı olan DAC’lerde kullanılır, bu nedenle Fiio’nun bunu 100 doların altındaki bir dongle’da kullanması büyük bir kazançtır. Sunulan donanım göz önüne alındığında, KA3’ün DSD512 kod çözmenin yanı sıra 32-bit/768kHz PCM’ye sahip olması şaşırtıcı değil. Burada MQA bulamazsınız, ancak bu büyük bir eksiklik değil – Tidal kullanıyorsanız ve bu özelliğe ihtiyacınız varsa, bunun yerine 99 $ Helm taşınabilir DAC’ye bakmalısınız.