En iyi 5 alternatif bulut oyun hizmeti


Google dün şaşırtıcı bir hamleyle bulut oyun hizmeti Google Stadia’nın 18 Ocak 2023’te kapatılacağını duyurdu. kullanıcılar ve “Stadia akış hizmetimizi sonlandırmaya başlamak” gibi zor bir karar verdi. Kullanıcılar karardan hüsrana uğramış olsa da Google, Google Store üzerinden yapılan tüm satın alma işlemlerini gelecek yılın Ocak ayı ortasına kadar geri ödeyeceğini söylüyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Ancak çoğumuz için sıradan oyuncular için Stadia birincil oyun ortamıydı ve şimdi hepimiz belirsizliğin içinde kaldık. İyi haber şu ki, piyasada değerlendirmek isteyebileceğiniz birkaç bulut oyun hizmeti var. İşte bilmeniz gereken en iyi 5 Google Stadia alternatifi:


Xbox Bulut Oyun

xbox-apple-gamepass

Bulut oyun söz konusu olduğunda, Microsoft kendisini bu alanda lider olarak belirlemiştir. Şirket, ilk olarak 2019’da Project xCloud oyun hizmetinin bir önizlemesini yayınladı ve 2020 sonbaharında resmi olarak Xbox Cloud Gaming’i başlattı. Microsoft, bulut oyun konusunda her şeyi yapıyor ve her geçen gün hizmeti geliştirmeye devam ediyor.

Xbox Cloud Gaming, Xbox Game Pass Ultimate’ın bir parçası olarak paketlenmiş olarak gelir — Microsoft, bulut oyunlarını bağımsız bir hizmet olarak sunmaz. Microsoft’un Xbox Game Pass kitaplığının bir parçası olan tüm oyunlar bulut üzerinden oynanabilir ve aboneler piyasadaki en popüler oyunlardan bazılarına anında erişebilir. Bu oyun kitaplığı, Halo Infinite, Forza Horizon 5, Skyrim, Battlefield V ve çok daha fazlası gibi AAA oyunları içerir. Ayrıca belirli oyunlarda dokunmatik kontrollere erişiminizin olduğu mobil bulut oyunları da sunar.

Ve sadece bulutta değil, aynı zamanda hareket halindeyken de oyun oynayabilirsiniz, ancak bunların keyfini oyun konsolunuzda veya Windows PC’de de çıkarabilirsiniz. İşe giderken evde konsolda ve metroda oyun oynamak istiyorsanız mükemmel bir hibrit çözüm. Microsoft’un Xbox Game Pass Ultimate’ı ayda 15 ABD doları veya üç ay için 40 ABD dolarıdır.

Xbox Game Pass PBI'sı

Xbox Game Pass Ultimate

Microsoft Xbox Game Pass yalnızca bulutta oyun oynamanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda konsol, PC ve hatta EA Play üyeliği için oyunları düşük bir fiyata paketler halinde sunar. Hizmet, hareket halindeyken Starfield ve Halo gibi oyunların yanı sıra bağımsız oyunlar, AAA gişe rekorları kıran oyunlar ve daha fazlasına erişmenizi sağlar. Aşağıdaki tüm fırsatlara göz atın.

NVIDIA GeForce Şimdi

GeForce_NOW_Ecosystem

NVIDIA’nın GeForce Now’ı, bulut oyunları söz konusu olduğunda en iyi deneyimlerden birini sunuyor. Yalnızca ücretsiz bir katman seçeneği yoktur, hizmetin oyun kitaplığına ek olarak GeForce Now’da kendi oyunlarınızı da oynayabilirsiniz. Steam, Epic Games Store, Ubisoft Connect ve daha fazlası gibi hizmetleri destekler. Ancak, bu kataloglardaki her oyunun GeForce Now ile uyumlu olmadığını belirtmek önemlidir.

Ücretsiz kullanım, hizmeti her seferinde bir saat deneyimlemenizi sağlar ve PC veya bulut oyunlarında yeni olanlar için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Ücretli katmanlar ayda 10 ABD dolarından başlar ve bu da, aynı anda altı saate kadar 1080p 60 fps’de oyun oynamanıza izin veren bir RTX GPU’ya erişmenizi sağlar. En yüksek ücretli katmanın maliyeti aylık 20 ABD dolarıdır, ancak şirketin en güçlü RTX 3080 GPU’suna erişmenizi sağlar ve aynı anda sekiz saate kadar 4K 120 fps’de oyun oynamanıza izin verir.

Amazon Ay

Amazon Luna oyun hizmeti

Amazon Prime üyesiyseniz, şirketin Luna bulut oyun hizmeti sizin için en iyisi olabilir. Prime üyeler, Far Cry 4, Lumines: Remastered ve Moving Out dahil olmak üzere oyunların ücretsiz rotasyonuna sahip olur. Hizmet birçok ödüllü oyun sunarken, oyunları farklı paketlere bölünmüş durumda. Bu nedenle, hangisinin sizin için en iyi değeri sunduğunu görmek için birden çok pakete bakmanız gerekecek.

Oyun paketleri satın almaktan hoşlanmıyorsanız, Luna ayrıca oynaması ücretsiz birçok aile oyunu, retro klasik ve hatta Ubisoft’un en yeni oyunlarını sunar. Amazon Luna’nın bir avantajı, hizmete PC, Mac, Fire TV, Fire tabletler, Chromebook’lar, iOS ve Android dahil hemen hemen tüm cihazlarınızdan erişebilmenizdir. PlayStation ve Xbox denetleyicilerini kullanarak oyun oynayabilirken, şirket giriş gecikmesini azaltmaya yardımcı olan kendi ürününü satıyor.

amazon-luna-oyun-denetleyici

Amazon Luna Oyun Kumandası

Amazon’un bulut oyun hizmeti Amazon Luna’da oyun oynamak için yapılmış yüksek performanslı bir oyun kumandası.

PlayStation Plus

Yeni Sony PlayStation Plus
Kaynak: PlayStation Blogu

Sıradaki listemizde Sony’nin PlayStation Plus hizmeti var. Bu yılın başlarında Sony, PlayStation katmanlarını yeniledi ve PlayStation Now hizmetini PlayStation Plus şemsiyesi altına aldı. Sony’nin bulut oyun hizmetini kullanarak Devil May Cry 4, Fallout: New Vegas, God of War HD, inFAMOUS 2, Ninja Gaiden 3 ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli klasik PlayStation oyunlarını oynayabilirsiniz.

Ancak, hizmetin birkaç sınırlaması vardır. İlk olarak, PlayStation Plus’a yalnızca bir PS4, PS5 veya PC’de erişebilirsiniz. Şirket şu anda Android, iOS veya Mac’i desteklemiyor, ancak şirketin gelecek yıl mobil cihazlar için destek ekleyebileceğine dair birkaç söylenti dolaşıyor.

Ayrıca, bulut oyun akışına yalnızca ayda 18 ABD doları olan PlayStation Plus’ın Premium katmanı üzerinden erişilebilir. Bu nedenle, daha ucuz bir Google Stadia alternatifi arıyorsanız, bu makalede belirtilen diğer seçenekleri denemeniz gerekebilir.

Gölge

gölge bulut oyun hizmeti

Bulut oyun deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en iyi hizmet Shadow’dur. Shadow, size paylaşılan bir kaynak havuzuna erişim vermek yerine, üst düzey oyunlar oynayabileceğiniz, videoları düzenleyebileceğiniz veya bir Excel elektronik tablosunda eylemler gerçekleştirebileceğiniz tam teşekküllü bir bulut PC sağlar. Her kullanıcının kendi PC’si olduğundan, Shadow, diğer seçeneklerde yaygın bir sorun olan yoğun saatlerde düşük oyun akışı performansından muzdarip olmadan daha sorunsuz bir deneyim sağlayabilir.

Bütün bunlar yine de ucuza gelmiyor. Abonelikler ayda 30 dolardan başlıyor, 4K desteği ve donanım hızlandırmalı ışın izleme ekleyen Güç paketinin maliyeti ayda 45 dolara kadar çıkabiliyor. Shadow kullanmanın bir diğer avantajı da Windows, Mac, Chrome, Android, iOS ve hatta Quest VR cihazları dahil hemen hemen tüm cihazlarda kullanabilmenizdir. Hizmet oldukça pahalı görünse de, bir oyun bilgisayarına 1000 dolar harcamak istemeyenler için iyi bir seçenek.


Bunlar, mevcut olan en iyi Google Stadia alternatiflerinden bazılarıdır. Bahsetmediğimiz bir hizmet biliyor musunuz? Hangi bulut oyun hizmetini deneyeceksin? Aşağıya bir yorum bırakın ve bize bildirin!