Columbus V-900 Çok İşlevli GPS Veri Kaydedici


Geçen yıl burada pocketnow.com’da birkaç Bluetooth GPS cihazını inceledim. Her cihazın kendine has özellikleri olsa da, son zamanlarda kendisini diğerlerinden ayırmak için bazı önemli adımlar atan bir GPS cihazıyla tanıştım…


Geçen yıl burada pocketnow.com’da birkaç Bluetooth GPS cihazını inceledim. Her cihazın kendine özgü özellikleri olsa da, kendisini alanın geri kalanından ayırmak için bazı önemli adımlar atan bir GPS cihazıyla yakın zamanda tanıştım. Columbus V-900 hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.


SICAK NEDİR

Ana Özellikler:

  • Eşzamanlı navigasyon ve veri kaydı
  • depolama için microSD kart
  • Coğrafi etiketleme yazılımı
  • Sesli not kaydı
  • Sesli ve görsel geri bildirim

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

KURMAK

Columbus V-900’ün kurulumu, bir Bluetooth cihazının eşleştirilmesi ve cihazdaki bir seri bağlantı noktasının cep telefonu veya bilgisayardaki bir COM bağlantı noktasına eşlenmesi için normal prosedürü izler.
Birlikte verilen Time Album yazılımını kullanmak, bilgisayarınıza bir Java çalıştırma zamanı yüklemeyi gerektirir (bu, yazılımı Windows, Mac ve Linux platformlarıyla uyumlu hale getirir). Dahil edilen diğer deneme yazılımları, kurulum için tipik bir Windows yükleyici paketi çalıştırır.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

Columbus V-900, bir dizi kullanışlı özelliği iyi tasarlanmış ve çekici bir pakette toplar.
V-900, GPS cihazı, araç şarj cihazı, USB kablosu, taşıma çantası, kordon, duvar şarj cihazı ve yazılım CD’si içerir. Bazı satıcılar ayrıca bir microSD kart içerebilir. GPS’in şarj edilmesi, duvardaki şarj cihazına takılarak yapılabilir. Alternatif olarak, yoldayken şarj etmek için bir bilgisayarın USB bağlantı noktasına veya USB kablosunu araç adaptörüne takabilirsiniz. Tamamen şarj olduğunda, güç göstergesi LED’i kırmızıdan (şarj oluyor) yeşile (tamamen şarj oldu) dönüşecektir.
Araç şarj cihazı standart bir USB jakı sağlar, bu da onu yalnızca V-900’ü değil, bir USB bağlantı noktası üzerinden şarj olan herhangi bir cihazı şarj etmeye uygun hale getirir.
Cihazın alt kısmında bir microSD kart yuvası bulunur. GPS’in seyahatlerinizi kaydetmesini istiyorsanız, bir microSD kart takabilirsiniz ve konumunuzun kaydı bir CSV dosyasına kaydedilecektir. Cihazı her açtığınızda yeni bir dosya başlatılır. Cihaz açıkken kartı takar veya çıkarırsanız, cihaz, kartın tanındığını veya artık kullanılamadığını size bildirmek için bir dizi bip sesi çıkarır.
Cihazın üst kısmındaki (fotoğrafta üstte, solda) güç düğmesine iki saniye basmak GPS’i açacaktır. Bunu sürüş sırasında yapmaya çalışıyorsanız, GPS açık olduğunu size bildirmek için uygun bir şekilde iki hızlı bip sesi çıkarır. (Cihazın kapatıldığını belirtmek için uzun bir tek bip sesi kullanılır.)
Cihaz açıldığında, soğuk başlatma için yaklaşık 40 saniye veya sıcak başlatma için 1 saniye içinde bir GPS sinyali alacaktır. Uydu simgesi alım sırasında açık kalacak ve bir sinyal alındığında yanıp sönecektir.
Varsa, cihaz konumunuzu hemen microSD hafıza kartına kaydetmeye başlayacaktır. Kalem simgesi olan üst gösterge, cihaz veri kaydederken turuncu renkte yanar. İlgi noktası (POI) düğmesine (bayrak simgesiyle birlikte) basıldığında, geçerli konumunuz hafıza kartına kaydedilir ve cihaz, konumunuzun kaydedildiğini onaylamak için bip sesi çıkarır. Seyahatinizi incelerken, yolunuz üzerinde kayıtlı tüm konumlar vurgulanabilir.
Bir cep telefonuna veya dizüstü bilgisayara bağlanmaya hazır olduğunda Bluetooth simgesi yanıp sönecektir. Bir bağlantı kurulduğunda, simge mavi kalacaktır. Telefonunuzda veya bilgisayarınızda çalışan yazılım, V-900’den GPS bilgilerini çekmeye başladığında, bağlantının etkin olduğunu size bildirmek için cihaz artan iki bip sesi çıkaracaktır. Yazılımınızın cihazla bağlantısı kesildiğinde, cihazdan azalan iki bip sesi çıkacaktır.
Önemsiz bir özellik gibi görünse de, sesli geri bildirim, durumunu görmek için cihazla tekrar kontrol etmeye gerek kalmadan gözlerinizi telefonunuza (veya daha iyisi – yolda) odaklamanıza olanak tanır. Bu, göremeseniz bile bir araca işitme mesafesi içinde herhangi bir yere yerleştirilebileceği anlamına gelir. Cihazı arabanızdaki bir elektrik prizine takılı bırakırsanız, otomatik açma/kapama özelliği, cihazı uyku moduna geçirir ve Bluetooth bağlantısını uygun şekilde yöneterek her zaman kullanıma hazır olmasını sağlar.
Geçerli konumunuzu kaydetmek için konum düğmesini kullanmanın yanı sıra, sesi microSD karta kaydetmek için sesli not düğmesini de basılı tutabilirsiniz. Düğmenin bırakılması kaydı durdurur ve bir WAV dosyası hafıza kartına kaydedilir. Cihazın üst kısmındaki bir mikrofon sesi kaydeder. Yine uygun bir bip sesi, sesin kaydedildiğini bilmenizi sağlar. Seyahat günlüğünüzü incelerken, ziyaret ettiğiniz belirli bir yerle ilişkili olabilecek yorumları gözden geçirebilmeniz için özel bir etiketle birlikte sesli notlar görünecektir.
Bilgileri microSD karttan başka bir cihaza aktarmak, kartı çıkarıp diğer cihaza takarak yapılır. Birlikte verilen Time Album yazılımı, kaydedilen verileri ve sesli notları okumak için kullanılabilir.
Zaman Albümü aynı zamanda V-900’ünüzün veri kaydetme hızını, hız uyarılarını vb. yapılandırmanıza olanak tanır. Bir hız uyarısı ayarlamak, V-900’ün seyahat hızı uyarı ayarını aştığında biplemeye başlamasına neden olur. Casus modu zamanlayıcısı, belirtilen zamanlayıcı aralığı geçene kadar V-900’ü sessizce uyumaya zorlar. Cihaz otomatik olarak uyandığında, bir GPS sinyali alacak, izleme bilgilerini sekiz saniye boyunca günlüğe kaydedecek ve uyku moduna geri dönecektir. Casus modunda çalışan V-900 pili 30 güne kadar çalışabilir.
Zaman Albümü, cihaz yapılandırma ayarlarını bir metin dosyasına kaydedecektir. Cihaz, yapılandırma dosyası microSD karta kopyalanarak ve GPS’e takılarak yapılandırılır. Fotoğrafları Zaman Albümü’ne aktarmak, Zaman Albümü’ne yüklenen mevcut izleme verilerini kullanarak fotoğraflarınıza coğrafi etiket eklemenizi sağlar.
Parkurlar ayrıca KMZ biçiminde dışa aktarılabilir ve daha sonra Google Earth’e aktarılabilir.
Sağlanan yazılım ayrıca Opanda IExif ve Opanda PowerExif Professional’ın deneme sürümünü içerir. Bu uygulamalar, resim dosyalarındaki EXIF ​​verilerini doğrudan düzenlemenizi sağlar. (EXIF verileri, fotoğrafı çekmek için kullanılan cihaz ve görüntünün nerede çekildiğini gösteren GPS konum bilgisi gibi bilgileri içerir.)
Windows XP ve Windows Mobile için Visual GPS’in deneme sürümleri de CD’de bulunmaktadır. Bu araçlar, gerçek zamanlı enlem ve boylam bilgileri vb. sağlayarak GPS bilgilerini ham biçiminde izlemenize olanak tanır.

YARDIM DESTEĞİ

Columbus’un bir web sitesi var, ancak İngilizce versiyonu yok gibi görünüyor. Neyse ki, cihazla birlikte verilen kılavuz kapsamlı ve cihazın nasıl iyi kullanılacağını açıklıyor.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Çoğu Bluetooth GPS cihazı tipik olarak bir dizüstü bilgisayar veya cep telefonuyla kullanılır, ancak V-900’ü taşınabilir bir cihaz olmadan kullanmak mümkündür ve gerçekten Bluetooth özellikli bir cihaza bile ihtiyacınız yoktur. Bu cihazı, daha sonra coğrafi etiketleme fotoğrafları kullanmak üzere konum bilgilerini kaydetmek için veya çok basit bir ses kaydedici olarak kullanabilirsiniz. Hız limiti uyarı özelliğini başka bir mobil cihaza ihtiyaç duymadan da kullanabilirsiniz. Ancak, çoğu kullanıcı muhtemelen bu cihazı Bluetooth özellikli bir dizüstü bilgisayar veya cep telefonuyla kullanacaktır.
Zaman Albümü uygulaması, bir Java çalıştırma ortamı ve kabaca 1 MB disk alanı gerektirir. Opanda IExif, 3,7 MB disk alanı gerektirir ve PowerExif’in deneme sürümü, 3,6 MB disk alanı gerektirir. Görsel GPS, 6,5 MB disk alanı gerektirir.

HATALAR VE DİLEKLER

Veri kaydı için microSD kartı kullandıktan sonra, V-900, bir mobil GPS cihazına eklenebilecek bir dizi ek özelliğin farkına varmamı sağladı.
Columbus V-900, GPS konum bilgilerini aktarmak için Bluetooth Seri Bağlantı Noktası Profilini destekler. Ancak, cihaz Bluetooth Dosya Aktarım Profilini de destekliyorsa, genel veri depolama için microSD kartı da kullanabilirsiniz. Bu, cep telefonunuzu kullanarak yapılandırmayı güncellemenizi sağlar veya microSD kartı çıkarmaya gerek kalmadan veri günlüğü bilgilerini V-900’den bir dizüstü bilgisayar veya cep telefonuna çekebilirsiniz.
Benzer şekilde, USB bağlantısı yalnızca GPS’i şarj eder. Bir microSD kart mevcut olduğunda V-900’ün Windows tarafından bir USB Yığın Depolama Aygıtı olarak tanındığını görmek ve ona bir sürücü harfi atamak istiyorum. Yine, bu, microSD kartı GPS’te bırakmama izin verir, ancak yine de veri günlüğünü ve sesli notları cihazdan indirir.
microSD kartta bir yapılandırma dosyası kullanmak, cihazı yapılandırmak için yeni bir yol gibi görünüyor. Cihazla bir USB bağlantısı üzerinden doğrudan iletişim kurmak veya yukarıda belirtilen iki yoldan biri aracılığıyla yapılandırma dosyasını otomatik olarak oluşturmak çok daha basit olacaktır.
Sesli not özelliği, bir Bluetooth GPS cihazına benzersiz bir ektir. İyi çalışıyor, ancak net ve doğrudan mikrofona konuşmanızı gerektiriyor. Daha iyi bir mikrofonla kayıt kalitesinin iyileştirilebileceğine inanıyorum.

SATIN ALMA

Columbus V-900, Amazon.com gibi çevrimiçi satıcılardan 99,95 ABD Doları karşılığında satın alınabilir.