Chrome, bellek kullanımını azaltmak ve değerli pilden tasarruf etmek için yeni performans modları kazanıyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Google, Chrome tarayıcısı için yeni performans modları başlatıyor.
  • Bellek Tasarrufu, kullanılmayan sekmelerden belleği boşaltmak için tasarlanmıştır.
  • Enerji Tasarrufu, pil ömrünün korunmasına yardımcı olmak için Chrome’daki belirli etkinlikleri sınırlar.

Google’ın Chrome tarayıcısı, piyasadaki en kaynak dostu tarayıcı olarak bilinmemekle birlikte, şirket, işleri hızlandırmaya ve pil ömründen biraz tasarruf etmeye yardımcı olmak için yeni performans modları sunuyor.

Yeni Bellek Tasarrufu ve Enerji Tasarrufu modları, en son Chrome sürümünün bir parçası olarak tanıtılıyor. Bellek Tasarrufu, etkin sekmelerdeki performansı artırmak için kullanılmayan sekmelerden belleği çekerek çalışır. Bu, özellikle aynı anda birkaç sekmeyi açma eğiliminde olanlarınız için kullanışlıdır ve bu da bazı önemli yavaşlamalara neden olabilir.

Google Chrome Bellek Tasarrufu

(İmaj kredisi: Google)

Bellek Tasarrufu, sorunsuz çalışması için fazladan belleğe ihtiyaç duyan diğer uygulamaları çalıştırırken de kullanışlıdır. Etkin olmayan sekmeler tekrar kullanıldığında, kaldığınız yerden devam edebilmeniz için yeniden yüklenir.

Ancak, bazen pil ömründen tasarruf etmek için Chrome’u biraz yavaşlatmak isteyebilirsiniz. Neyse ki, Enerji Tasarrufu tam da bunu yapmak içindir. Değerli pil ömrünü korumak için arka plan işlemlerini ve web sitesi animasyonlarını sınırlayarak Android telefonlarda bulunan güç tasarrufu modlarına benzer şekilde çalışır. Bu, siz Chrome’da gezinirken cihazınız %20 pil ömrüne ulaştığında devreye girecektir.

Google Chrome Enerji Tasarrufu

(İmaj kredisi: Google)

Elbette, Chrome’u sınırlamak istemiyorsanız, Enerji Tasarrufunu istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Umarız yakınlarda bir şarj cihazınız vardır.