Chrome 100, yeni bir uygulama simgesi ve daha fazlasıyla kararlı sürüm aracılığıyla geliyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Google Chrome sürüm 100, bugün masaüstü ve mobil kullanıcılara sunuluyor.
  • Güncellemenin çok yakında Chrome OS’ye de gelmesi bekleniyor.
  • Yeni simgelerle birlikte Chrome 100, Lite modunu ve Android’de Material You ilhamını kaldırıyor.

Bu sadece an meselesiydi, ancak Google Chrome resmi olarak üç haneli rakamlara ulaştı. En iyi tarayıcı, Mac, Windows ve iOS dahil tüm platformlarda güncellendi. Bununla birlikte, simgenin biraz değiştirildiğini fark edeceksiniz ve bu, kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak daha da ileri gidiyor.

Google, “herkese uyan tek beden” yaklaşımı yerine Chrome simgesini diğer sistem simgeleriyle eşleştirmenin bir yolu olarak bu kararı seçti. Bir Google tasarımcısı olarak açıklarekip “Google’ın daha modern marka ifadesine uyum sağlamak için gölgeleri kaldırarak, oranları iyileştirerek ve renkleri parlaklaştırarak ana marka simgesini basitleştirdi.”

Google Chrome simgesi ilerlemesi

(İmaj kredisi: @elvin_not_11)

Ancak, değişen her şey bu kadar değil, çünkü Google bazılarını kaldırırken birkaç yeni özelliği de uygulamaya koydu. İlk büyük değişiklik, Android ve iOS’ta mevcut olan ve kullanıcıların web sayfalarını hızlı bir şekilde yüklemeye devam ederken verileri kaydetmelerine olanak tanıyan “Basit modun” kaldırılmasıdır. Ne yazık ki, Google bunu mümkün kılan sunucuları kapatacağından, bu özelliği kullanmaya devam etmek için bir geçici çözüm olmayacak.

Google Chrome v99 ve v100 açılır menüsü

Chrome v99 (solda), Chrome v100 (sağda) (İmaj kredisi: Android Central)

Chrome 100 en iyi Android telefonlara geldiğinde, cihazınızdaki Material You temasına uygun daha iyi renk teması getirecektir. Bu, sürüm 99’da bulunan beyaz/gri rengin aksine, sürüm 100’de cihazımda artık yeşil bir renk tonuna sahip olan taşma menüsü gibi şeylere bakıldığında belirgindir. ne tür cihazlara sahip olursanız olun, Chrome’u kullanılabilecek en iyi tarayıcılardan biri yapmaya devam eden şeyler.