CES 2023: Muhtemelen kaçırdığınız şeyler


Her yıl, Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) teknolojideki en son ve en iyiyi sergiliyor. Bu yıl Qualcomm, Fossil, Google ve hatta Sony ve Honda’dan bazı harika duyurular gördük. Bu kadar çok yeni ürün ve duyuru ile, her şeyi takip etmek zor olabilir. İşte CES 2023’te kaçırmış olabileceğiniz bazı araçların bir özeti.


1. Displace TV — Tamamen ‘Kablosuz’ Bir TV

TV'yi cam pencerede yer değiştirme

Bizi oldukça etkileyen ürünlerden biri, Displace adlı bir girişimin 55 inçlik 4K OLED TV’si. Displace TV, hantal TV kurulumu sorununu ve güç kablolarına duyulan ihtiyacı kablosuz, montajsız bir çözüm sunarak çözmeyi amaçlamaktadır. Kullanır aktif döngülü vakum teknolojisi kendisini herhangi bir duvara emmek ve delikler, açılar, somunlar ve cıvatalar açma konusunda endişelenmenize gerek kalmadan herhangi bir yere (evet, cam pencerelere bile) monte edilebilir. Emme mekanizması TV’yi yerinde tutacak kadar güçlüdür, ancak bir düğmeye basılarak kolayca serbest bırakılabilir.

POCKETNOW GÜNÜN VİDEOSU

Daha kolay manevra kabiliyeti için, TV sadece 20 kilo ağırlığında ve sadece 1,2 inç kalınlığında. Ayrıca, teller (veya daha doğrusu herhangi bir şey) için yer olmadığından, TV’nin çalışırken değiştirilebilir pillerle çalıştığını da belirtmek gerekir. Şirket, bu pillerin TV’yi bir aya kadar çalışma süresi boyunca çalıştırabileceğini iddia ediyor (günlük altı saatlik kullanım varsayarak). TV’de de herhangi bir bağlantı noktası yok. Bunun yerine, TV’ye kablosuz olarak bağlanan ve tüm medya işlemlerini yapan bir baz istasyonuna dayanır.

Uzaktan kumanda da yoktur. Bunun yerine, cihaz harekete dayalı navigasyon için bir açılır 4K kameraya sahiptir. Displace TV’nin bir diğer harika özelliği, büyük bir 220 inç 16K ekran için 16 TV’ye kadar bir araya getirebilmenizdir. Displace TV, bu yılın sonlarında ABD’de piyasaya sürüldü. Şu anda şirketin web sitesinde 300 $ ‘a ön sipariş verebilirsiniz, ancak TV’nin kendisi size 3.000 $’ a mal olacak. Displace TV için henüz bir ön sipariş vermeyeceğiz, ancak kesinlikle bu yılki CES’ten çıkan yenilikçi bir ürün gibi görünüyor.

2. BMW i Vision DEE — Rengini değiştirebilen bir otomobil

BMW i Vision DEE Basın

Kaynak: BMW

BMW, sedan i Vision DEE (Dijital Duygusal Deneyim) konsept otomobilini CES 2023’te sergiledi. Bu otomobilin dış kısmında E Ink ekran panelleri bulunuyor ve araç sahibinin dış rengini 32 seçeneğe kadar değiştirmesine izin veriyor. BMW, otomobili “insan-makine etkileşiminin bir sonraki seviyesi” olarak tanımlıyor.

Renk değiştiren panellerin yanı sıra BMW i Vision DEE, şık bir yeni tasarım diline ve sesli kontrol, sürücü yardımı ve hatta ön camın tüm genişliğini kapsayan bir Head-Up-Display (HUD) gibi diğer gelişmiş özelliklere sahiptir. Karma Gerçeklik Kaydırıcısı adı verilen başka bir özellik, sürücünün Head-Up Display’de görüntülenen dijital içerik miktarını kontrol etmesini sağlar.

3. HyperPack Pro — Yerleşik Apple Bul konum izleyicisine sahip bir Sırt Çantası

Apple resmi olarak CES’e katılmasa da, teknolojisi (bir şekilde) oraya doğru yol alıyor. Hyper, CES’te bir sürü ürün sergiledi ve HyperPack Pro sırt çantası gözümüze çarptı. Bu hafif ve çok yönlü sırt çantası yalnızca 22L depolama alanına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda Apple Bul desteği ile birlikte gelir, böylece sırt çantanızı kaybetmeniz durumunda takip edebilirsiniz. Aynı zamanda suya dayanıklıdır. HyperPack Pro’yu şu anda Indiegogo üzerinden ön sipariş verebilirsiniz.

HyperPack-Pro-tech-sırt çantası-2

Hyper ile birlikte Targus, CES 2023’te bir dizi cihazı da tanıttı. Bunlar arasında 20 geri dönüştürülmüş plastik şişeden yapılmış Sıfır Atık Sırt Çantası ve her ikisi de %85’e kadar tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış Enerji Toplama EcoSmart Klavye ve Ergonomik Çok Yönlü EcoSmart Mouse yer alıyor. Buna ek olarak, şirket etkinlikte 100W PD ile Docking Station’ı da duyurdu.

4. Samsung katlanabilir akıllı telefonların geleceğiyle dalga geçiyor

Samsung, CES 2023’te bir dizi yeni monitör ve OLED TV sergilerken, öne çıkan şey, standında sergilediği yeni katlanabilir ve kaydırılabilir prototiplerdi. Şirket, hem katlanabilir hem de kaydırılabilir teknolojiyi bir arada sunan Flex Hybrid ekranını sergiledi. Bu yeni konseptler, Samsung’un geçen yıl CES’te sergilediği Flex S ve Flex G katlanabilir ekranları takip ediyor.

Ekranın sol tarafı katlanırken, sağ tarafı kaydırılabilir teknolojiye sahiptir. Samsung, kullanıcıların 10,5 inçlik ekranda 4:3 en boy oranında veya 12,4 inçlik daha büyük ekranda 16:10 ekran oranında film ve videoların keyfini çıkarabileceğini söylüyor. Şirket ayrıca, 13-14 inç olan ancak exp olabilen Flex Slidable Solo ve Flex Slidable Duet konsept ekranlarını da sergiledi.ve çoklu görev amaçları, oyun oynama veya film izleme amacıyla 17,3 inç’e kadar çıkarılmıştır.

5. HTC VIVE XR Elite — Etkileyici özelliklere sahip bir Karma Gerçeklik başlığı

HTC Vive XR Elit

Kaynak: HTC

Yıl 2023 ve karma gerçeklik kulaklıkları yükselişte. Meta, geçen yıl Meta Quest Pro’yu piyasaya sürdü ve şimdi CES 2023’te HTC, yeni VIVE XR Elite kulaklığını sergiledi. HTC, VIVE XR Elite’in Karma Gerçeklik (MR) ve Sanal Gerçeklik (VR) özelliklerini kompakt, hafif, güçlü ve çok yönlü bir cihazda birleştirdiğini söylüyor. HTC, bu ürünün sadece oyun oynamak için değil, aynı zamanda fitness, üretkenlik ve daha fazlası için de mükemmel olduğunu söylüyor.

Özellikleri söz konusu olduğunda, yeni Qualcomm Snapdragon XR2 işlemci, 12GB RAM ve 128GB dahili depolama alanı ile birlikte geliyor. 3840 x 1920 piksel çözünürlüğe ve 90Hz yenileme hızına sahip bir ekrana sahiptir. 6 DoF içten dışa izleme sensörü ve doğrudan geçiş modu için 16MP vardır. Kulaklık 1.099 dolar olarak fiyatlandırıldı ve Amazon’da ön sipariş için zaten mevcut.

HTC Vive XR Elit PBI

HTC Vive XR Elit

HTC Vive XR Elite Sanal Gerçeklik Sistemi, doğal bir görsel deneyim için ayarlanabilir IPD ve diyoptri kadranlar, yüksek çözünürlüklü XR geçişi ve düşük gecikmeli oyunlar için VR’ye hazır bir bilgisayara bağlanma yeteneği sunan hafif bir kulaklıktır. Güçlü hoparlörlere ve derece yoğunluğu başına 3840 piksel ile 1920 x 19 birleşik çözünürlüğe sahiptir. Kulaklık ayrıca 2 saate kadar sürekli güce sahip değiştirilebilir bir pile sahiptir.

6. Nowatch — saatsiz akıllı saat

Muhtemelen CES 2023’te tanıtılan en tuhaf ama büyüleyici araçlardan biri Nowatch’du. Nowatch, piyasadaki diğer akıllı saatlere benziyor. Ancak, bu giyilebilir cihazın normal bir akıllı saat gibi bir ekranı yoktur. Bunun yerine, değiştirilebilen bir değerli taş kullanır. Kullanıcının sağlığını izleyen ve bir uygulama aracılığıyla akıllı telefonunuzla eşleşen tamamen işlevsel bir giyilebilir cihazdır. Nowatch’un fiyatı 300 € ve değerli taşların her biri 25 € ‘dan başlıyor.

TP-Link, akıllı ev grubuna katılan en son şirkettir. Şirket, Tapo ve Kasa akıllı ev markalarının bir parçası olarak, CES 2023’te bir dizi yeni akıllı ev ürününü tanıttı. Fuarda öne çıkan ürünlerden biri de yeni Tapo RV30C Slim robot vakum. Bu robot vakum, evleri daha doğru ve verimli bir şekilde haritalamak ve temizlemek için LiDAR gibi gelişmiş navigasyon teknolojisini kullanır.

TP Link Robot Vakum

Tapo RV30C’ye ek olarak, şirket Tapo H900 Homebase’i tanıttı. Kullanıcının tüm Tapo akıllı ev cihazlarını birbirine bağlayan ve özel otomasyon sahneleri ayarlamalarına izin veren bir hub’dır. Aynı zamanda aynı anda 16 kameraya kadar canlı görüntüleri izleyebilen bir video gözetim merkezi olarak da hizmet vermektedir. Bu cihazlara ek olarak, TP-Link ayrıca bir dizi yeni akıllı ev güvenlik kamerası ve görüntülü kapı zilini de tanıttı. Şirket, yeni ürünlerinin fiyatlarını henüz açıklamadı. Daha fazla bilgi edindikçe bu sayfayı güncelleyeceğiz.

8. TCL RayNeo X2 — TCL AR alanına girer

OPPO gibi şirketlere katılan TCL, CES 2023’te yeni AR RayNeo X2 gözlüklerini duyurdu. Bu AR gözlükler diğer gözlük çiftlerine benziyor, ancak her lenste tam renkli mikro LED ekranlı koniler. Mikro-LED ekranı kullanarak, bu akıllı gözlükler GPS navigasyonu, canlı çeviri, telefon görüşmesi, bildirimler gibi bilgileri görüntüleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

TCL, AR gözlüklerinin ekranda görüntülenen altyazılarla yüz yüze konuşmaları otomatik olarak algıladığını ve çevirdiğini söylüyor. Qualcomm’un Snapdragon XR2 işlemcisi tarafından desteklenmektedir ve 6GB’a kadar RAM ve 128GB depolama alanına sahiptir. Ayrıca, 16MP kamerayı kullanarak fotoğraf çekebilir ve video kaydedebilirsiniz.

Şu anda, RayNeo X2 halka açık değil, ancak ilkbaharda geliştiriciler için piyasaya sürülecek. Ürünün ticari olarak ne zaman satışa sunulacağı bilinmiyor, ancak şirket 2023’te piyasaya sürülmesinin planlandığını söylüyor.

9. Acer eKinekt Bisiklet Masası — çalışırken egzersiz yapın

Acer eKinekt BD 3

Evden çalışırken uyuşuklaşıyor musunuz? Acer’ın yeni eKinekt BD 3’ü, çalışırken aktif kalmanızı sağlayan benzersiz bir çözümdür. Temel olarak yerleşik bir iç mekan döngüsüne sahip bir çalışma masasıdır. Sadece çalışırken egzersiz yapmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızı çalıştırmak ve şarj etmek için de kullanılabilir.

60 RPM’de, Bisiklet Masası 75W güç üretebilir ve iki USB-A bağlantı noktasını veya bir USB-C bağlantı noktasını kullanarak, egzersiz yaparken cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Buna ek olarak, koltuk ayarı, masa yüksekliği ayarı, çalışma ve spor modları ve çok daha fazlasını içerir. Haziran 2023’te 999 dolara satışa sunulacak.

10. Satechi 200W 6 Bağlantı Noktalı PD GaN Şarj Cihazı

Satechi 200W 6 Bağlantı Noktalı PD GaN Şarj Cihazı KV

CES’in her yerinde GaN şarj cihazları vardı, ancak en çok ilgilendiğimiz şey Satechi’nin yeni 200W 6 Portlu PD şarj cihazıydı. Adından da anlaşılacağı gibi, bu şarj cihazı aynı anda altı cihaza kadar güç sağlayabilir. Tek bir port üzerinden 140W’a kadar veya toplamda 200W’a kadar besleme yapabilir. Satici, bu şarj cihazının bağlı cihazlar için verimli ve güvenli bir şarj sağlamak için CE ve ETL sertifikalarına sahip olduğunu söylüyor. Satechi 200W GaN şarj cihazı 149 $ ‘dan fiyatlandırıldı ve Q2, 2023’te gönderime başlayacak.

11. BMR1 Yakın Alan Monitörlerini Bırakın — Masaüstünüz için yeni hoparlörler

BMR1'i bırakın

Popüler ses ürünleri markası Drop, CES 2023’te Drop BMR1 Nearfield Monitörleri masaüstü hoparlörlerini tanıttı. Drop, BMR1’in şirketin imzasına, doğal bir ses sahnesi yaratan holografik ses kalitesine sahip olduğunu söylüyor. Bilgisayarınıza AUX üzerinden bağlanabilir veya Bluetooth üzerinden müzik akışı sağlayabilirler. Daha iyi bas istiyorsanız, harici bir subwoofer bile ekleyebilirsiniz. Masanızın nasıl görünmesini istediğinize bağlı olarak bunları yatay veya dikey olarak düzenleyebilirsiniz. Ön siparişler 129 $ ‘dan başlıyor ve gönderiler Şubat ayının sonlarında ve Mart ayının başlarında geliyor.

12. Soğutucu Master

soğutucu master ces 2023

Cooler Master, CES 2023’te birkaç yeni ürün duyurdu. Yeni duyurulan ürünler arasında MK770 (yukarıda gösterilmiştir), Kailh Box V2 anahtarlarına sahip hibrit kablosuz mekanik klavye, çalışırken değiştirilebilir anahtar özelliği ve 3 yönlü hassas tekerlek bulunmaktadır. Şirket ayrıca, içerik oluşturucular için uygun aydınlatma sağlamak üzere tasarlanmış tam spektrumlu bir LED ışık olan Stream Lux’u da duyurdu.

Stream Lucid, net, yüksek kaliteli sese ve Windows ve macOS desteğine sahip bir USB-C mikrofondur. Stream Origins, 4K 60fps HDR’ye kadar kayıt yapabilen bir video kayıt cihazıyken, SH711 40mm hoparlörlere, aktif gürültü engellemeye (ANC) ve benzersiz çift odacıklı tasarıma sahip kablosuz bir kulaklıktır.

Öne Çıkan Resim kredisi: Shutterstock