Car Thing’in kısa mutlu hayatı, Spotify için sırada ne var?


Spotify, Şubat ayının başlarında Car Thing’i dünyaya tanıttı. ABD’de 89,99 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürüldü ve sürüş sırasında akıllı telefonunuzu kullanmaktan daha fazla kontrol ve özgürlük sağlama sözü verdi. Fikir iyiydi; oldukça ucuzdu, ancak başarılı olamadı ve şimdi üretilmiyor.


Spotify Car Thing bir süredir mevcuttu, ancak satın almak için insanların davet edilmesi gerekiyordu. Davet sistemi, şirketin resmi olarak web sitesinde kullanıma sunmasıyla Şubat ayında nihayet kaldırıldı. Car Thing, arabalara monte etmek için gerekli tüm aksesuarlar ve araçlarla birlikte gönderildi, ancak müzik çalmak için ayrı bir Spotify Premium aboneliği gerekiyordu. Müzik deneyimlerini başka bir düzeye taşımak isteyen sıkı Spotify kullanıcılarını hedefliyordu.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Spotify bugün, şirketin aylık aktif kullanıcı tabanını %19 artırarak 433 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını paylaşan üç aylık kazançlarını açıkladı. Ancak şirket brüt kar marjını kaçırdı ve “Car Thing üretimini durdurma kararımızdan olumsuz etkilendiğini” söyledi.

Bir sözcü anlattı TechCrunch “Spotify’ın Car Thing araştırmasının amacı, araç içi dinlemeyi daha iyi anlamak ve sesi daha geniş bir kullanıcı ve araç yelpazesine ulaştırmaktı. Ürün talebi ve tedarik zinciri sorunları da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanarak, Car Thing birimlerinin üretimini durdurmaya karar verdik. Mevcut cihazlar amaçlandığı gibi çalışacaktır. Bu girişim faydalı öğrenmelerin önünü açtı ve ses için önemli bir yer olarak araca odaklanmaya devam ediyoruz.

İyi haber şu ki, Spotify zaten satın alınan cihazları korumayı planlıyor, ancak ne kadar süre amaçlandığı gibi çalışacakları belli değil. Diğer iyi haber ise, Spotify’ın insanların seyahat ederken ve işe giderken nasıl ses dinledikleri konusunda daha fazla araştırma yapmasına yardımcı olması. Umarım bu, şirketin henüz tüm kullanıcılara sunulmamış olan yeni Araba Modu özelliğini geliştirmesine yardımcı olur.


Spotify için sırada ne var?

Spotify’ın yakın zamanda başka bir donanım girişimine başlama ihtimalinin düşük olduğu neredeyse kesin, ancak kesin olan bir şey var. Spotify, özellikle sürücüleri hedefleyen bir donanım ürününü piyasaya sürerek çok şey öğrendi. Şirket, bu ürünü araştırmak ve tasarlamak için çok para yatırdı. Bunun şirketin Araba Modu özelliği için yazılım geliştirmeyi hızlandıracağını umuyoruz.

Spotify yeni Araba Modu

Kaynak: Pocketnow, 9to5Google aracılığıyla

Farkında olmayanlar için Araba Modu, kullanımdan kaldırılan Araba Görüntüleme özelliğinin halefidir. Etkinleştirildiğinde ve akıllı telefon bir arabanın ses sistemine bağlı olduğunu algıladığında, ideal olarak dururken veya yolun kenarına park etmiş durumdayken gezinmeyi ve kullanmayı kolaylaştırmak için daha büyük bir kullanıcı arayüzü görüntüler.

Araba Modu özelliği tüm bölgelerde kullanıma sunulmamıştır ve bir akıllı telefona bağlanmak için hâlâ fiziksel veya kablosuz bağlantı gerektirdiğinden tüm sorunları çözmez. Ancak, Android Auto ve Apple Car Play’de Spotify uygulaması uzun süredir mevcuttu ve Car Thing’in kullanımdan kaldırılması, Spotify’ın bu platformlardaki uygulamasını ve hizmetini geliştirmek için daha fazla araştırma, zaman ve para harcayacağına inanmamızı sağlıyor. Umarız bu, daha az dikkat dağıtmaya neden olur ve ayrıca ses kontrolü için daha iyi bir Google Asistan, Siri ve Amazon Alexa entegrasyonu görmeyi umuyoruz. Ses kontrolünden bahsetmişken, Spotify’ın en iyi bilinen sesli asistanlarla aynı işlevlerin çoğunu sunan kendi asistan özelliğini yaygın bir şekilde sunmasını ve geliştirmesini de çok isteriz.

Yerel bir Spotify sesli asistan özelliğinin kullanıma sunulması, akıllı telefon kullanıcılarının dikkati dağılmadan ve gözlerini yoldan ayırmadan şarkı değiştirmesine ve farklı çalma listelerinde gezinmesine yardımcı olabilir. Google, Apple ve Amazon kendi akıllı asistan işlevlerini sunarken, Spotify’ın yerel işlevi daha yüksek bir hızda daha da fazla fayda sağlayabilir.

Spotify Car Thing, kalan stoklardan kurtulmak için şu anda 40 $ indirimli. 49,99 $’a bir tane almak istiyorsanız, satın almak için en iyi zaman bu olabilir.