Çalışma, Galaxy S22 ve Pixel 6’nın iPhone 13’ten çok daha hızlı değer kaybettiğini iddia ediyor


Ne bilmek istiyorsun

  • SellCell tarafından yapılan bir araştırma, Samsung Galaxy S22 telefonların yalnızca bir aylık kullanımdan sonra yeniden satış değerinin %41,7’den %53,8’e düştüğünü gösterdi.
  • Galaxy S22+, bir ay sonra %53,8 değer kaybıyla en kötü performansı gösterirken, Pixel 6 bir ay sonra yalnızca %37,2 düştü.
  • Apple’ın iPhone 13 modelleri ise aynı dönemde %6,3 ile %19,9 arasında değer kaybetti.

Telefonlarını tam fiyatla satın alma eğilimindeyseniz, telefonların ikinci el fiyatlarıyla ilgili bu son haberler, hüzünlü şarkı söylemenize neden olabilir. Bir araştırma, Samsung ve Google’ın telefonlarının – bazı oldukça yüksek dolar fiyatlarıyla satılmasına rağmen – yalnızca bir aylık sahiplikten sonra hızla değer kaybetme eğiliminde olduğunu buldu. Çalışmadaki beş Android telefondan yalnızca Google’ın temel Pixel 6’sı ikinci aydan sonra değer kazandı.

SellCell’den çalışma (yeni sekmede açılır) (ZDNet aracılığıyla (yeni sekmede açılır)), ABD’deki en büyük ticaret sitelerinden biri, modern akıllı telefonların tek kullanımlık doğasının ve ihtiyaçlarınıza uymayan birinci sınıf bir akıllı telefonda para kaybetmenin ne kadar kolay olduğunun altını çiziyor. Tersine, Apple’ın tüm iPhone 13’ü (yeni sekmede açılır) modeller, Samsung veya Google’ın en son amiral gemisi telefonlarından çok daha az değer kaybetti. Görünüşe göre tüm bu harika takas anlaşmaları (yeni sekmede açılır) Telefonlar ikinci el piyasasını olumsuz etkiledi.

SellCell’in araştırmasındaki en kötü performans gösteren Samsung Galaxy S22 Plus oldu. (yeni sekmede açılır) ironik bir şekilde en iyi Android telefonlarımızda bir numara (yeni sekmede açılır) liste. Bu telefonun değeri, “yeni gibi” durumdaki cihazlar için yalnızca bir aylık sahiplikten sonra %53,8 gibi büyük bir düşüş yaşadı. Çok daha pahalı Galaxy S22 Ultra, aynı zaman diliminde sadece %41,7 düşerken, en küçük ve en ucuz Galaxy S22 modeli %42,4 değer kaybıyla ortada kaldı.

Galaxy S22, Pixel 6 ve iPhone 13'ün yeniden satış değerini gösteren tablo

(İmaj kredisi: SellCell)

Google Pixel 6 Pro, %44,4 değer kaybıyla Google’ın en kötü performans göstereni olurken, daha küçük ve daha ucuz Pixel 6 (yeni sekmede açılır) bir ay sonra sadece %37,2 kaybetti. Bu arada, piyasadaki en pahalı iPhone olan Apple iPhone 13 Pro Max, bir ay sonra yalnızca %6,3 değer kaybetti. Tahmin edebileceğiniz gibi, yalnızca “iyi” durumdaki cihazların değeri bir ay sonra daha da düştü ve Galaxy S22 Plus %57,5 değer kaybetti.