Bu sizi nasıl etkileyecek?


Apple, iOS ve iPadOS ekosisteminin belirli bölümlerini üçüncü taraflara açarak kısıtlamalarını gevşetmeyi düşünüyor.


Apple, iOS ve iPadOS’un bazı kısımlarını açması için düzenleyicilerin sürekli baskısı altındadır. Geçmişte, düzenleyiciler Apple’ı geliştiricilerin App Store dışındaki alternatif ve üçüncü taraf ödeme yöntemlerine bağlanmasına izin vermeye zorladı. Ancak Apple, ister App Store içinde ister dışında yapılmış olsun, geliştiricilerin App Store ücretlerini ödemesini zorunlu kılarak bunu kısıtladı.


gelen yeni bir rapora göre Bloomberg (aracılığıyla 9to5Mac), Apple, ekosisteminin belirli bölümlerini üçüncü taraflara açarak kısıtlamalarını gevşetmeyi düşünüyor. Bloomberg’in kaynaklar, Apple’ın özel API’lerini üçüncü taraf geliştiricilere ve uygulamalara açmaya çalıştığını iddia ediyor. Bu, yandan yükleme, NFC, kamera erişimi, Ağımı Bul, web tarayıcı motorları ve “Apple yazılımının diğer alanlarının” yakında şirketlere ve uygulamalara açılabileceği anlamına gelebilir, diyor Mark Gurman.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Apple şu anda AB’nin Dijital Pazarlar Yasası (DMA) tarafından kilitli platformları açması için baskı görüyor, ancak bu değişikliklerin ne zaman yürürlüğe gireceği ve dünya çapında mı yoksa yalnızca AB’de mi kısıtlanacağı belli değil. Farkında olmayanlar için DMA, tüm şirketler, geliştiriciler ve uygulamalar için adil ve eşit bir oyun alanı oluşturmayı amaçlayan bir “dijital bekçiler için kurallar” dizisidir. Avrupa Birliği bir basın açıklamasında, değişikliklerin 6 Mart 2024’e kadar yürürlüğe girmesi gerektiğini söylüyor. AB’nin Apple’ı oynamaya zorlayıp zorlayamayacağına bir göz attığımız Dijital Pazarlar Yasası hakkında daha fazla ayrıntıya girdik. onun kuralları.


Bu ne anlama gelir?

Apple ödemeli iPhone NFC
Kaynak: Pocketnow

Yeni başlayanlar için Apple, ekosistemini açarak yeni düzenlemelere uymak zorunda kalabilir. Şu anda mobil cüzdanlar, kullanıcılarına NFC ödeme yöntemleri sunamıyor, çünkü PayPal ve Google gibi şirketler iPhone’un içindeki NFC çipi gibi önemli bileşenlere erişemiyor. Sonuç olarak, bu şirketler kendi hizmetlerini sunamaz ve kullanıcılar Apple’ın tek çözümünü kullanmak zorunda kalır ve milyonlarca dolar gelir elde eder.

Yasa ayrıca Apple’ı ekosistemini açmaya zorlayabilir ve kullanıcılara uygulamaları cihazlarına yandan yükleme seçeneği sunabilir. Yine de, geliştiricilerin kendi tarayıcı motorlarını kullanmalarına izin verilmesi hakkında konuşmalar var. Apple, tarayıcıları kısıtlar ve onları Safari’ye ve iOS’taki diğer iyi bilinen uygulamalara da güç veren WebKit motorunu kullanmaya zorlar. Kurallar yürürlüğe girecek olsaydı, Apple’ın üçüncü taraf web motorlarına izin vererek Chromium ve diğerlerinin platforma katılmasına izin vermesi gerekirdi.

GPS kullanarak AirTag takibi
Kaynak: Unsplash

Ayrıca, daha geniş bir ağ ve daha iyi destek sunan üçüncü taraf aksesuarlarına genişletilebilen Ağımı Bul özelliğinden de bahsedilmiştir. Bu, üçüncü taraf üreticilerin aksesuarları Ağımı Bul ile uyumlu hale getirmesine olanak sağlayabilir. Tile, Apple’ın AirTag’ini piyasaya sürmesinden bu yana mücadele ediyor ve Apple’ın karşılaştığı kısıtlamalar ve rekabet dışı davranışlar hakkında seslerini yükseltiyor.

Bu sizi nasıl etkileyecek?

roland udvarlaki tarafından Apple güvenilmeyen kaynak açılır konsepti
Kaynak: Pocketnow, Apple’a güvenilmeyen açılır pencere konsepti, resimleyen Roland Udvarlaki

Değişiklikler yürürlüğe girerse, iOS ve iPadOS hakkındaki düşüncemizde büyük değişikliklere yol açabilirler. Bir bekçi olarak Apple, geliştiricilere gelir elde etmeleri ve işlerini tamamlamaları için alternatif yollar sunarak daha fazla seçeneğe izin vermek zorunda kalacaktı. Değişiklikler daha adil bir geleceğin yolunu açacaktır. Ancak, mevcut düzenlemeyle ilgili sorun, bunun yalnızca AB tarafından getirilmiş olmasıdır. Apple bu değişiklikleri yapmaya karar verse bile geliştiricileri kısıtlamak için alternatif çözümler bulmaya çalışabilir.

Ve AB tarafından hazırlanan bir düzenleme olduğu için, Apple’ın bu uygulamaları dünya çapında mı yoksa Kuzey Amerika’da mı uygulayacağı sorusu var – bu, yerel milletvekilleri zorlamadıkça pek olası görünmüyor. Apple neden duvarlarla çevrili bahçesini tek başına açıp kontrolü ve milyonlarca geliri bıraksın? Apple’ın bunu isteyerek başka bölgelerde yapması pek mantıklı olmaz. Bir şey olursa, Apple’ın savaştığını görebiliriz. Apple’ın değişiklikleri yapmak zorunda kaldığını varsayalım. Bu durumda – şirketin geçmişte benzer durumları nasıl ele aldığına bakılırsa – Apple’ın geliştiricilerine ve şirketlerine kuralları esnetmeleri ve politikalarını geliştirmeleri için daha da fazla kısıtlama getirdiğini görebiliriz. Apple’ın kontrolünü ve gelirlerini korumak için savaşmadan vazgeçmesi pek olası değil.