Botnet kötü amaçlı yazılımları tarafından hedeflenen ASUS yönlendiriciler — işte cihazınızı nasıl koruyacağınız


İşte bilmeniz gerekenler

  • Cyclops Blink, bazı ASUS yönlendiricilerini hedefleyen kötü amaçlı Cyclops Blink sürümüne sahip bir botnet’tir.
  • Trend Micro, botnet’in ana amacının, yüksek değerli hedeflere yönelik daha fazla saldırı için bir altyapı oluşturmak olduğuna inanıyor.
  • ASUS, ekipmanınızı korumaya yardımcı olmak için bir kontrol listesi ve etkilenen yönlendiricilerin bir listesini ve bu kötü amaçlı yazılımdan kaçınmak için gerekli ürün yazılımını yayınladı.

Cyclops Blink adlı bir botnet, ASUS yönlendiricilerini, yönlendiricilerin donanımlarında çalışacak şekilde tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlarla hedefliyor. PC Gamer tarafından bildirildiği üzere, botnet Cyclops Blink için kötü amaçlı yazılımın bazı ASUS yönlendiricilerini hedef aldığı bulundu. Bu, Trend Micro’daki tehdit araştırmacılarının bir raporunu takip ediyor (yeni sekmede açılır) botnet’in ve kötü amaçlı yazılımın etkilenen donanıma nasıl ulaştığının ana hatları.

Trend Micro, Cyclops Blink’i gelişmiş bir modüler botnet olarak adlandırır, yani birlikte çalışan birden çok parçadan oluşur. Bunun anlamı, virüslü bir yönlendiricinin sizi ve verilerinizi, daha yüksek öncelikli saldırılar için bir altyapının parçası olarak kullanılması amaçlandığı kadar hedeflemediğidir. Aslında, Trend Micro bunun devlet destekli bir saldırı olduğuna inanıyor.