Bluetooth gecikmesi nedir ve bunu nasıl en aza indirebilirsiniz?


Hepimiz oradaydık: Bir çift Bluetooth kulaklık kullanarak telefonunuzda mutlu bir şekilde video izliyorsunuz. Aniden, bir şeylerin ters gittiğini fark edersin. Konuşmacının dudaklarının hareketi ile kelimeleri kulaklığınızdan gerçekten duyduğunuz zaman arasında hafif bir uyumsuzluk olduğunu fark edersiniz – bir tür gecikme olur. Tam şu anda yaşadığınız gecikmeye Bluetooth ses gecikmesi denir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Gecikmeye ve gecikmeye neden olan Bluetooth gecikmesi yeni bir şey olmasa da – teknoloji ilk geliştirildiğinden beri var – birçok insanı oldukça rahatsız etti. Özellikle çevrimiçi oyunlarda, Bluetooth ses gecikmesi son derece sarsıcı olabilir. Bu yazıda, Bluetooth gecikmesinin temel nedenlerini, onu etkileyebilecek faktörleri, Bluetooth ses gecikmesini nasıl en aza indirebileceğinizi ve neden hiçbir zaman (tamamen) ortadan kalkmayabileceğini açıklayalım.


Bluetooth ses gecikmesinin arkasındaki sebep nedir?

Galaxy Buds 2 incelemesi

Bluetooth kulaklıklarda ses gecikmesine neyin neden olduğunu anlamak için gecikme hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Gecikme, bilgi işlem terimleriyle, Verilerin bir ağdaki bir noktadan diğerine geçmesi için geçen süre (aracılığıyla bulut parlaması). Bizim bağlamımızda gecikme, ses verilerinin kaynağından (akıllı telefonunuz, TV’niz, oyun konsolunuz veya PC’niz) hedefine (kulaklıklarınız, kulaklıklarınız veya hoparlörleriniz) gitmesi için geçen süredir.

Bu alandaki gelişmelerin sayısına rağmen, günümüzün Bluetooth kulaklık ve kulaklıklarında ulaşılan minimum gecikme süresi hala 34 ms (aptX Low Latency) civarındadır. Bu gecikme çok küçük gibi görünse de kablolu kulaklıklarda oluşan gecikmeden çok daha fazladır (genellikle 5-10 ms arası). Referans olarak, ortalama bir Bluetooth kulaklık, örneğin AirPods, yaklaşık 150 ms’lik bir gecikme yaşar.

Bu, şu soruyu daha da gündeme getiriyor: Bluetooth kulaklıkların neden kablolu olanlardan daha yüksek gecikme süresi (ve dolayısıyla ses gecikmesi) var? Kablosuz kulaklıkların neden kablolu kulaklıklardan çok daha fazla gecikmeye sahip olduğunu anlamak için, bir cihazdan Bluetooth kulaklığa veri (bu durumda ses) aktarıldığında meydana gelen olaylar zincirini anlamanız gerekir.

Ham veriler kablosuz olarak aktarılamadığından, ses verileri Bluetooth iletimi ile uyumlu bir formata dönüştürülür. Genellikle sıkıştırılır, bu nedenle veri aktarımı daha az zaman alır (verinin boyutu ne kadar küçükse, veriler o kadar hızlı aktarılır). Veriler daha sonra Bluetooth kulaklıklara iletilir, burada önce analog bir ses sinyaline dönüştürülmesi gerekir ve ancak o zaman çalınabilir. Tüm bunlar zaman alıyor ve burada milisaniyelerden bahsediyor olsak da, bu ek adımlar işlemi geciktirebilir ve böylece Bluetooth kulaklık kullanırken yaşadığınız gecikmeyi artırabilir.

Bluetooth gecikmesini etkileyen faktörler

AirPods Max

  • kodlayıcı: Yukarıda belirtildiği gibi, bir ses dosyası kablosuz olarak aktarılmadan önce iletime uygun bir biçime dönüştürülür. Bir ses codec’i dijital ses verilerini sıkıştıran, kodlayan ve kodunu çözen bir algoritma (aracılığıyla kulaklık). Her biri kendi yararları ve sakıncaları olan bir dizi codec vardır. İdeal olarak, Bluetooth kulaklığınızın codec’inin kaynak cihazınızın codec’iyle eşleşmesini istersiniz. Aksi takdirde, kurulum basitçe en eski Bluetooth ses codec bileşenine – ses gecikmelerine yatkın olan SBC veya Düşük Karmaşıklıklı Alt Bant Kodlama – geri dönecektir.

  • Parazit yapmak: Etrafımızda bu kadar çok kablosuz cihaz varken, istenmeyen frekans sinyalleri cihazınız ile Bluetooth kulaklıklar arasındaki bağlantıyı kesebilir. Kablosuz fare, akıllı saatler, akıllı ev cihazları ve diğerleri dahil birçok cihaz, Bluetooth ile aynı frekansta çalışır. Bu cihazlar, cihazınızdan kablosuz kulaklıklara veri akışını engelleyebilecek kendi sinyallerini yayar.

  • Kaynak cihaz ile Bluetooth alıcısı arasındaki mesafe: Kablosuz bağlantıların kendine göre dezavantajları vardır ve bunlardan biri de sadece belirli bir mesafeye kadar çalışmasıdır. Bu alanda son dönemde yaşanan gelişmeler sayesinde Bluetooth cihazları artık 800 fit mesafeye kadar dahi çalışabilmektedir. Ancak, duvarlar ve diğer fiziksel engeller veri akışını etkileyerek Bluetooth gecikmesine neden olabilir.

  • Bluetooth versiyonu: Codec gibi, Bluetooth sürümü de önemli bir rol oynar. Her iki cihazınızın (kaynak ve alıcı) Bluetooth sürümünün eşleşmesi önemlidir. Aksi takdirde, yalnızca hangi Bluetooth sürümü daha düşükse, özelliklerini kullanabileceksiniz. Örneğin, akıllı telefonunuzda Bluetooth 5.2 varsa, ancak kablosuz kulaklığınız yalnızca Bluetooth 5.0’ı destekliyorsa, yalnızca Bluetooth 5.0’ın özelliklerinden yararlanabilirsiniz (çünkü ikisinden daha düşüktür).

Bluetooth gecikmesini en aza indirmenin 5 yolu

Kaynak: Samsung

1. Bluetooth cihazının kapsama alanında kalın

Kaynak cihaz ile alıcı cihaz arasındaki mesafenin Bluetooth performansını etkileyebileceğini öğrendik. Bluetooth gecikmesini en aza indirmenin ilk adımı, her iki cihazınızın da birbirine yakın olduğundan ve arada çok fazla fiziksel engel olmadığından emin olmak olmalıdır.

2. Bluetooth cihazınızın bağlantısını kesin ve yeniden bağlayın

Çoğu zaman, artan Bluetooth gecikmesinin nedeni hatalı bir bağlantıdır. Cihazlarınızı eşleştirdiğinizde düzgün bağlanmamış olabilir. Birçok Bluetooth cihazı, uzun süre bağlı kaldıklarında da gecikme yaşar. Bu gibi durumlarda, Bluetooth cihazlarınızın bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak sorunu çözebilir. Bağlantıyı kesmek ve yeniden bağlanmak Bluetooth gecikme sorununu çözmezse, cihazınızın eşleştirmesini kaldırıp yeniden eşleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

3. Farklı bir codec kullanın

Bildiğimiz gibi, kaynak cihazın ve Bluetooth cihazının codec’ini eşleştirmek önemlidir, aksi halde kurulum, ses gecikmesine yatkın olan mevcut en eski Bluetooth codec’e geri dönecektir. Modern işletim sistemlerinin çoğu uygun codec’i kendileri seçecek kadar akıllı olsa da, cihazınızı belirli bir cihaz için belirli bir codec’i kullanmaya zorlamanın yolları vardır.

Apple, bir codec bileşenini manuel olarak seçmenize izin vermese de, bunu Android’de yapabilirsiniz. Android akıllı telefonlarda etkinleştirin Geliştirici Seçenekleri ayarlarda ve ardından altında uygun seçeneği seçin Bluetooth ses codec’i ayar. Bluetooth kulaklığınızın desteklediği codec türünü kontrol etmek için cihazın teknik özellikler sayfasına bakın.

4. Bluetooth 5.0 (ve üstü) cihazları kullanmayı deneyin

Bluetooth 5.0 yeni değil. Ancak yine de Bluetooth 5.0 olan tüm cihazlara geçiş yapmadık. Bluetooth 5.0 (ve üstü) bir cihaz kullanmanızı önermemizin nedenlerinden biri, en son Bluetooth’un ses gecikmesini en aza indirmek için ses-video senkronizasyonu (veya A/V senkronizasyonu) adı verilen yeni bir teknik sunmasıdır. Bu teknoloji, akıllı telefonunuzun (veya videoyu izlediğiniz cihazın) kurulumunuzun gecikme miktarını tahmin etmesini sağlar ve bu gecikmeyi ekranda oynatılan videoya ekler. Bu şekilde, gecikmeyi mutlaka ortadan kaldırmaz, ancak video ve sesin hizalanmasını sağlar. Bununla birlikte, oyun oynamak gibi şeyler için ses-video senkronizasyonunun yararsız olduğunu da belirtmekte fayda var çünkü bu uygulamalar etkileşimlidir ve gerçek zamanlı olarak gerçekleşir.

5. Güç tasarrufu modunu kapatın

iPhone Düşük Güç Modu

Kaynak: Gadget Hack’leri

Cihazlarımızdan ekstra pil ömrü elde etmek için akıllı telefonlarımızda ve diğer bilgi işlem cihazlarımızda genellikle pil tasarrufu seçeneğini kullanırız. Ancak, bu güç tasarrufu modları (çoğunlukla) cihazınızın işlem gücünü azalttığından, bu seçeneklerin kullanılması ses gecikmesini artırabilir. Minimum gecikmeyi yaşadığınızdan emin olmak için, cihazınızı bir Bluetooth kulaklığa bağlamadan önce güç tasarrufu modunu devre dışı bırakın.

Neden asla gitmeyebilir

Gövde tarafından elde tutulan kulaklık

Kaynak: Pocketnow

Bluetooth teknolojisi muazzam bir hızla ilerliyor. Öyle bir noktaya geldik ki çoğu akıllı telefon üreticisi, çok daha rahat bir dinleme çözümü sundukları için 3,5 mm kulaklık jakını cihazlarından çıkardı. Tüm ilerlemelere rağmen, gecikmenin tamamen ortadan kaldırılamayan bir sorun olduğunu belirtmekte fayda var – en azından şimdilik.

Ses verilerini bir sinyale dönüştürme, iletme ve kod çözme işleminin tamamı her zaman orada olacak ve bir tür gecikmeye neden olacaktır. Ayrıca, ses aksesuarı üreticilerinin çoğu artık sol ve sağ kulaklıkların senkronize olduğundan emin olmak için ekstra bir gecikmeye sahip gerçek kablosuz kulaklıklar sunmak istiyor. Şu anda, Bluetooth ses gecikmesini tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur, ancak bunu en aza indirmenin birçok yolu vardır (yukarıda verilmiştir).

Bu, hiçbir şekilde Bluetooth cihazlarının kullanışlı olmadığı anlamına gelmez. Bluetooth cihazları kesinlikle değiştirilemeyen alanlarda “0 gecikme” gerekli olsa da, teknoloji günlük kullanımları çok daha kolay hale getiriyor. Gecikmesine rağmen Bluetooth kulaklıkların kablolu kulaklıklardan daha iyi değer sunduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!