Birçok Android 13 kullanıcısı mobil ehliyet desteğini kaçırabilir


Ne bilmek istiyorsun

  • Yeni kanıtlar, Android 13 ile başlatılan cihazların mobil sürücü lisanslarını (mDL’ler) ve dijital kimlikleri desteklemek için özel donanım gerektireceğini gösteriyor.
  • Bu donanım, özellik sürümü 202201 veya sonraki sürümlerde Kimlik Bilgileri Donanım Soyutlama Katmanını (HAL) destekleyebilmelidir.
  • Google, Android 13’ü destekleyen daha eski cihazlar için bu değişikliği zorunlu kılamaz, ancak en son işletim sistemiyle başlatılan yeni cihazlar için zorunlu kılacaktır.

Android 11’den bu yana Google, bütçeye uygun cep telefonlarından en iyi Android telefonlara kadar en son mobil işletim sistemini çalıştıran tüm cihazlarda mobil sürücü lisansları (mDL’ler) gibi dijital kimlikleri destekleyecek işlevler geliştiriyor. Ancak artık giderek daha fazla federal, eyalet ve yerel yönetim dijital kimlik fikrine ısınıyor – şimdiye kadar en az 30 eyalet – ve Apple bu özelliği iOS 15’ten itibaren de destekleme sözü verdiğinden, Google nihayet Android 13’te işlevselliği hayata geçirmeyi umuyoruz.

Ne yazık ki, Esper’de kıdemli teknik editör ve XDA’da eski baş editör olan Mishal Rahman’ın yazdığı bu blog gönderisine göre, Android 13 çalıştırabilen her telefonun mobil sürücü lisansları (mDL’ler) gibi dijital kimlikleri tutamayacağı anlaşılıyor. Geliştiriciler