Bir Google Ekosistemi geliyor ve onu görmek için sabırsızlanıyorum!


Bir Google Ekosistemi geliyor ve onu görmek için sabırsızlanıyorum!


Made By Google etkinliğinde merakla beklenen Pixel 7, Pixel 7 Pro ve Pixel Watch nihayet pazara sunuldu. Akıllı telefonlar masaya iyileştirmeler getirirken, saat Google’ın giyilebilir baskısını yeniden canlandırarak cihaz portföyünü genişletiyor. Bir 2023 ürünü olan Pixel Tablet ayrıca şarjlı bir hoparlör yuvasına ve Google Home entegrasyonuna odaklanan bir yayın süresine sahip oldu.

Google’ın Better Together markası altında çok cihazlı sistemlere yönelik baskısıyla birlikte bu cihazların -kullanılabilir ve yakında çıkacak- duyuruları bir şeyi gösteriyor. Bir Google Piksel Ekosistemi yolda ve size şunu söyleyeyim, onu görmek için sabırsızlanıyorum.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Bir Google Ekosistemi artık neden mümkün?

Muhtemelen etrafta dolaşan ekosistemden bahseden birçok başka makale gördünüz ve Google yıllardır cihazlar üretiyor, peki bu argüman neden daha önce gündeme gelmedi? Pekala, bu makale bunun şimdi mümkün olup da geçmişte olmamasının altında yatan bazı nedenleri araştırıyor.

Donanıma Yeniden Odaklanma

iPhone 13 Pro Max ve Pixel 6 Pro

Listedeki ilk ve en önemli şey, Google’ın donanıma yeniden odaklanması. Pixel 6 serisine kadar Google akıllı telefon serisinin bir kimliği yoktu. Günümüzün çağı ve çağında bir telefondan ihtiyaç duyacağınız akıllı özelliklere sahipti, ancak sorunlar art arda gelmeye devam etti ve bu da durumlarına yardımcı olmadı. Buna Google’ın neredeyse her yıl yeni bir şey denediğini de ekleyin. Cihazının hiçbir şeyi değiştirmediğini fark edeceksiniz. Ayrıca, temel özelliklerinin çoğu yazılım tabanlı olduğu için, ilk elden deneyim olmadan Pixel telefonlarda neyin benzersiz ve değerli olduğunu bilmek zorlaştı.

Ancak Pixel 6 serisi, bu yönlerde yanlış olan birçok şeyi değiştirdi. Telefonlara fark edip hatırlayacağınız yeni bir görünüm sunuyordu. Ek olarak, Google’ın Pixel 7 ve Pixel 7 Pro için benzer bir tasarım dili kullanma kararı, aşinalığı artırmaya yardımcı olduğu için çok büyük bir olumlu. Paket içeriğine gelince, birinci taraf Google Tensor SoC ve halefi Tensor G2, Pixel’e benzersiz bir avantaj sağlayacak ve hayatınızı daha kolay hale getirecek yapay zeka ve makine öğrenimi tabanlı özellikleri etkinleştirir. Arama Filtreleme, Google’ın repertuarında sahip olduğu mükemmel bir örnektir.

Pixel 6 serisi hatasız değildi, ancak Google’ın Pixel 7 serisiyle gösterdiği yinelemeli ve rafine yaklaşımı, yalnızca yazılım yaklaşımının geçmişte kaldığını gösteriyor. Bu önemli değişiklik, 2022’nin hem donanımı hem de yazılımı kontrol etme gerekliliği ile daha uyumlu. Pixel Watch ve yakında piyasaya çıkacak Pixel Tablet, Google’ın ekosistemini uygulanabilir kılmak için hayati dişli çarklar olacak ve bunları yakında ellerimizde görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Daha İyi Fiyatlandırma Stratejisi

Pixel 7 Fiyatlandırma Slaytı

Donanıma yeniden odaklanmanın etkilerinden sonra, Google Ekosistemini daha uygulanabilir kılan bir sonraki şey, OEM’in takip ettiği ve paranın karşılığını daha fazla veren cihazlar sunan fiyatlandırma stratejisidir.

2018’de, 4 GB RAM ve 128 GB dahili depolamaya sahip Pixel 3 XL’nin maliyeti 1000 dolardı. Android, bu noktada çalışmak için daha fazla RAM’e ihtiyaç duyuyordu ve birkaçı yetersiz miktarı eleştirdi. Bununla birlikte, yüksek fiyatlı strateji, Pixel 3a serisinin piyasaya sürülmesiyle ve ardından 500 doların altında ilgi çekici donanım sunan Google a-serisi tanıtımlarıyla kısa sürede daha iyiye doğru değişti.

2019’da Google, amiral gemisi fiyatına sahip bir amiral gemisi cihazı yapmak için başka bir girişimde bulundu, ancak Pixel 4 ve 4 XL aynı performansı göstermedi. Pixel 4a serisi ise bir başka hit oldu. Bunu takiben şirket, Pixel 5 ile daha uygun maliyetli telefonlar yapmaya devam etti, hatta donanımda bazı kesintiler yaptı ve 699 dolardan sattı.

Ancak 2021’de Google Pixel 6 serisi, amiral gemisi serisine çarpıcı bir yeniden giriş yaptı. Pixel 6, 599 dolardan başlarken Pixel 6 Pro, 899 dolardan başlıyor. Telefonlar benzer bir dahili bileşen seti sunuyordu, ancak kameralar ve ekran gibi dış kısımdaki değişiklikler fiyat farkını haklı çıkardı. Cihazlar, fiyat-özellik oranıyla son derece rekabetçi olduklarını gösterdi ve Pixel 6a’nın 449 $’dan girişi – Pixel 5a’dan artış yok – da olumlu. Pixel 7 serisinin fiyatlandırması, tüm iyileştirmelerine rağmen Pixel 6 serisi ile aynı kaldığı için kampanyasına yalnızca daha fazla güç katacaktır.

Yenilenen strateji, Google’ı 500$’ın altındaki pazarda, 700$’ın altındaki pazarda ve 1000$’ın altındaki pazarda bir cihazla bırakarak kullanıcılara bütçelerine göre iyi özelliklere sahip bir cihaz seçme seçeneği sunuyor. Bu, bugün bir Google Ekosistemini mümkün kılan ikinci faktördür.

Google şu anda hangi ekosistem özelliklerini sunuyor?

Google'ın Ses Değiştirme özelliğinin nasıl çalışacağını gösteren bir grafik

Şimdi, yukarıda belirtilen iki faktör bir ekosistem oluşturamaz ve bu projeyi başarılı kılmak için cihazlar arasında çapraz konuşma şarttır ve Google, istikrarlı bir şekilde özellikler geliştirmektedir.

Google Asistan’ın e-posta verilerinizden oluşturabileceği istemlerin dışında, birkaç bileşen konuşlandırılmıştır. En dikkate değer olanlar Hızlı Eşleştirme, Akıllı Ev Rutinleri, TV için Uzaktan Kumanda ve Anında Tethering’dir. Bunlardan bazılarını Android telefonumda zaten kullandım ve iPhone muadilleri kadar iyi çalıştıklarını söylemekten memnuniyet duyuyorum. Google’ın Better Together web sitesinde, Android cihazların farklı donanımlarla bağlandığı ve sorunsuz çalıştığı diğer birkaç örnek listelenir.

Son değişikliklere gelince, Pixel Buds Pro lansmanı, kulaklıkların Google Hesabınızla senkronize ettiğiniz cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanıyan Ses Değiştirme ile Hızlı Eşleştirme özelliğini geliştiriyor. Bu özellik, bir süredir AirPod’larda bulunan işlevselliğe benzer.

Bunun dışında, yakın zamanda kendinize bir Nest Cam aldıysanız, Pixel telefonunuzdaki Bir Bakışta widget’ı size kalıcı bildirimleri ve kapınızda kimin olduğuna dair ayrıntıları gösterir. Özellik, Haziran 2022’de kullanıma sunuldu, ancak şu tarihte sunucu tabanlı bir güncellemenin parçası olarak bazı kullanıcılar tarafından kullanılabiliyordu: Mişaal Rahman ilk olarak bu yılın başında tweet attı.

Google Ekosistemi iyi olacak mı?

Apple ekosisteminin gücü hem donanımına hem de yazılımına bağlıdır. Bir bakıma, Apple’ın çabalarının iki yön arasında eşit olarak bölündüğünü söyleyebiliriz. Google söz konusu olduğunda, her zaman önce bir yazılım şirketi olmuştur ve sahip olduğu veri miktarı, daha yetenekli yazılım ürünleri yapmasına yardımcı olur.

Android’de düzenlenen istemler şıktır ve siz onları kullandıkça gelişmeye devam eder ve Google, donanımdan ne kadar çok veri toplayabilirse, hizmetleri o kadar iyi olur. Etkileyici cihazlar yapmaya yeni odaklanan Google’ın, ekosistemini başarılı kılmak için gerekenlere sahip olduğuna ve zaman içinde Apple’ı geride bırakmanın yolları olabileceğine inanıyorum.

Umarım Google Ekosistemi iyi planlanmış bir projedir.

Bu makale boyunca, bir miktar coşku hissetmiş olabilirsiniz; Görmediyseniz, size söyleyeyim, önümüzdeki aylarda ekosistemler arasında bir rekabet görmeyi dört gözle bekliyorum. Apple cihazlarımın hayatımı anlamlandıramadığım kadar basitleştirdiği ve geride bıraktığı yollar var.

Ancak Google, iyi bir şekilde entegre edilmiş ve aynı veya daha iyi düzeyde özellikler sağlayan ilgi çekici bir özellikler grubu oluşturursa, yeni bir şey denemek için iPhone, Apple Watch ve iPad’imi dinlendirmekle ilgilenirim. Umarım ekosistem iyi planlanmış bir projedir ve Google Graveyard’da bulunanlara benzer bir kader yaşamaz.