Bilmeniz gereken beş şey


17 Ocak’ta Apple, merakla beklenen 2023 14 inç ve 16 inç MacBook Pro serisini nihayet açıkladı. Yepyeni M2 Pro ve M2 Max işlemcilere sahip olan bu yeni modeller, önceki nesle kıyasla performansta önemli bir artış sunuyor.


2023 MacBook Pro, en son teknolojiyi sunuyor ve hem profesyoneller hem de sıradan kullanıcılar için günlük kullanımı geliştiren küçük ama etkili özellikler içeriyor. Öyleyse, bu makalede, 2023 MacBook Pro serisinin daha az bilinen özelliklerinden bazılarına bir göz atalım:

POCKETNOW GÜNÜN VİDEOSU

Bilmediğiniz Beş MacBook Pro (2023) özelliği

1. Yükseltilmiş Kablosuz Bağlantı

Yeni M2 Mac mini de dahil olmak üzere tüm yeni Mac modelleri Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3 bağlantısına sahiptir. Wi-Fi 6E, hepimizin bildiği gibi, Wi-Fi 6 standardının yükseltilmiş bir versiyonudur ve gelişmiş performans ve daha yüksek hızlar için artırılmış bant genişliği ve azaltılmış gecikme süresi sunar. Bu nedenle, yeni MacBook Pro yalnızca daha hızlı bağlantı güvenilirliği sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yüksek yoğunluklu alanlarda performansı da artıracak.

Bununla birlikte, yeni Wi-Fi teknolojisini kullanmak için bazı uygulamaların güncellenmesi gerekeceğini belirtmek gerekir. Tarafından tespit edildiği gibi 9to5Mac, Apple’ın daha hızlı Wi-Fi standardını tam olarak kullanabilmeleri için Wi-Fi 6E çerçevesini üçüncü taraf uygulamalar için kullanılabilir hale getirmesi gerekecek. Apple, bu işlevselliği getirmek için macOS Ventura 13.2 güncellemesi üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki haftalarda halka açıklanması bekleniyor.

LI Apple MacBook Pro 16 ve 16 2023 M2

2. 8K Ekranlar için Destek

Yeni MacBook Pro modelleri, 60 Hz’de 8K ekran ve 240 Hz’e kadar 4K çözünürlük desteğine olanak tanıyan HDMI 2.1 bağlantı noktasıyla yükseltildi. Bu, bu Mac’leri uzun mesafe için satın almak isteyen herkes için harika bir haber. Dahası, Apple bunu doğrulamamış olsa da, HDMI 2.1 bağlantı noktasının eklenmesi, daha sürükleyici bir görüntüleme deneyimi için daha fazla renk, parlaklık ve kontrast sunan dinamik HDR’ye de izin vermelidir.

M2 ve M2 Pro Mac mini artık resmi: Bilmeniz gereken her şey

3. Mac’te Şimdiye Kadarki En Uzun Pil Ömrü

Tüm yeni MacBook Pro modelleri M2 Pro veya M2 Max yonga setinden güç alıyor. Bu yonga setlerinin her ikisi de, önceki nesil M1 Pro ve M1 Max yonga setlerindeki sayının iki katı olan dört güç verimliliği çekirdeğine sahiptir. Apple, daha fazla güç verimliliği çekirdeğinin dahil edilmesi sayesinde, yeni 16 inç MacBook Pro modelinin bir Mac’te şimdiye kadar sunulan en uzun pil ömrüne (22 saate kadar) sahip olduğunu iddia ediyor.

4. Hala 5nm Teknolojisine Dayalı

Apple’ın yeni yonga setlerinin mimarisini 5nm’den 3nm’ye güncellemesini beklerken, hem M2 Pro hem de M2 Max yonga setlerinin hala 5nm düğüm sürecine dayandığını belirtmekte fayda var. Apple’ın Platform Mimarisi Başkan Yardımcısı Tim tarafından hazırlanan bir açılış videosunda belirtildiği gibi, şirket bu yonga setleri için ikinci nesil 5nm sürecini kullanmaya karar verdi.

LI M2 Pro ve M2 Max yongaları Macbook pro 2023 grafik

5nm düğüm sürecine dayanmasına rağmen, yeni yonga setleri MacBook Pro serisi için performans sınırlarını zorlamaya devam ediyor. M2 Pro, M1 Pro’dan yüzde 20 daha fazla olan 40 milyar transistör içerir. Öte yandan, M2 Max, M1 Max’ten 10 milyar daha fazla önemli bir artış olan 67 milyar transistörle daha da ileri götürüyor.

Transistör sayısındaki bu artış, daha hızlı işlem hızları, gelişmiş güç verimliliği ve daha iyi genel performans sağlar. M2 Pro ve M2 Max yonga setlerine sahip yeni MacBook Pro modelleri, yüksek talep gören görevlerin üstesinden kolayca gelecek ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunacak şekilde tasarlanırken, sınıfının en iyisi pil ömrünü de sunuyor.

5. Maksimuma Çıkarılmış Performans Maksimuma Çıkarılmış Bir Fiyatla Gelir

Yeni modellerin başlangıç fiyatı önceki nesille aynı olsa da, 14 inç ve 16 inç MacBook Pro’nun tamamen maksimize edilmiş sürümleri artık öncekilerden daha pahalıya mal oluyor.

16 inç MacBook Pro’nun tamamen maksimuma çıkarılmış sürümü M2 Max Apple Silicon, 96 GB birleşik bellek ve 8 TB SSD depolama alanıyla birlikte gelir. Bu yapılandırma, önceki neslin maksimize edilmiş 16 inçlik varyantından 400 dolarlık bir artış olan 6.499 $ ‘lık bir maliyetle geliyor.

Benzer şekilde, M2 Max yonga seti (12 çekirdekli CPU, 38 çekirdekli GPU, 16 çekirdekli Neural Engine), 96 GB birleşik depolama alanı ve 8 TB SSD içeren tamamen maksimuma çıkarılmış 14 inç MacBook Pro’nun fiyatı 6.299 dolar. Bu aynı zamanda önceki neslin maksimum yapılandırmasına kıyasla 400 dolarlık bir artış.

Bonus: Yeni MacBook Pro Modelleri Color-Matc ile Birlikte Gönderilirhed MagSafe Şarj Kablosu

MacBook Pro 2023 renk uyumlu MagSafe Kablosu

Son olarak, MacBook Pro’nun Uzay Grisi modellerinin artık Uzay Grisi renk uyumlu MagSafe şarj kablosuyla birlikte geldiğini belirtmekte fayda var. Bu, Uzay Grisi modellerinin gümüş MagSafe kablosuyla gönderildiği önceki yaklaşımdan farklıdır. Bu küçük ayrıntı, Apple’ın tasarım ve kullanıcı deneyimine gösterdiği önemin bir başka örneğidir.


Yeni MacBook Pro modelleri için ön siparişler başladı ve önümüzdeki hafta gönderilmesi bekleniyor ve tamamen yükseltilmiş modeller Şubat ayında gönderilecek. En yüksek düzeyde performans talep eden profesyoneller ve meraklılar için yeni MacBook Pro modelleri yatırıma değer görünüyor.

Yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

  • PBI 14.2 inç macbook pro 2023 m2 pro max

    14.2 inç MacBook Pro (2023)

    En yeni 14.2 inç MacBook Pro (2023), yeni M2 Pro veya M2 Max destekli yongalarla birlikte gelir. Makine, 12 çekirdeğe kadar CPU, 38 çekirdeğe kadar GPU, 96G’ye kadar birleşik bellek ve 8 TB depolama alanına sahiptir. 2023’te piyasadaki en güçlü dizüstü bilgisayarlardan biri ve profesyoneller ve ileri düzey kullanıcılar için en iyi cihazlardan biri.

  • PBI 16.2 inç macbook pro 2023 m2 pro max

    16.2 inç MacBook Pro (2023)

    En yeni 16.2 inç MacBook Pro (2023), yeni M2 Pro veya M2 Max destekli yongalarla donatılmıştır. 12 çekirdeğe kadar CPU, 38 çekirdeğe kadar GPU, 96G’ye kadar birleşik bellek ve 8 TB depolama alanı ile yapılandırılabilir. Taşınabilir ve son derece güçlüdür, grafik yoğun görevleri ve çoklu görevleri başka hiçbir cihazda olmadığı gibi yerine getirebilir.