Bilmeniz gereken 12 Apple Watch ipucu ve püf noktası


Apple Watch şüphesiz piyasadaki en iyi akıllı saatlerden biridir. Apple Watch, antrenmanınızı takip etmekten bildirimleri göstermeye ve aramaları yanıtlamaya kadar çok şey yapabilir. Devam eden yazılım desteği ve güncellemeler sayesinde Apple, son birkaç yılda watchOS’e bir dizi özellik ekledi. O kadar çok Apple Watch özelliği var ki bazen çoğu fark edilmiyor. İşte bilmediğiniz, daha az bilinen on iki Apple Watch ipucu ve püf noktasının bir listesi:

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Daha az bilinen Apple Watch ipuçları ve püf noktaları

1. Dock’u kullanarak favori uygulamaları hızla başlatın

Benim gibiyseniz, muhtemelen Apple Watch’un yan düğmesini (Digital Crown’un hemen altındaki düğme) kullanarak son uygulamaları temizlemezsiniz. Apple Watch’ta yan düğmenin makul bir kullanımı yok denecek kadar az, ancak yakın zamanda keşfettiğim bir özellikle, Watch’ınızdaki yan düğmeyi kullanarak en sevdiğiniz uygulamalara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Apple Watch Dock Favori uygulamalar

Kaynak: elma

Yan düğmeyi kullanarak favori uygulamalara erişmek için şuraya gidin: Uygulamayı izle iPhone’unuzda. Seçme Rıhtım ve ardından öğesine dokunun. Favoriler. Artık hızlı erişim sağlamak istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Örneğin, Antrenman uygulamasını, 365Scores (futbol skorları için), Müzik, Telefon ve yan düğmeye tıklayarak hızlıca başlatabileceğim diğer bazı uygulamaları ekledim.

2. Aramaları ve Uyarıları Susturma

Apple Watch Sessiz Aramalar

Kaynak: elma

Apple Watch’ın harika özelliklerinden biri, telefon aramalarını doğrudan akıllı saat üzerinden cevaplayabilmenizdir. Ancak, her zaman bir aramayı Saatinizden yüksek sesle cevaplayamadığınız bir durum vardır. Bu durumlarda, aramayı sessize almak en iyisidir. Aramayı Apple Watch’unuzda hızlı bir şekilde sessize almak için, yalnızca avucunuzu saatin ekranına koyun ve çağrı susturulacaktır. Bu numara ayrıca zamanlayıcılar ve diğer uyarılar için de çalışır.

3. Uygulamalarda Denetim Merkezi’ne erişin

Apple Watch Kontrol Merkezi

Kaynak: elma

watchOS’un Kontrol Merkezi, Apple Watch’unuzun ayarlarına gitmeden pek çok şeyi yapmanızı sağlar. Kontrol Merkezi aracılığıyla Wi-Fi’yi etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilir, iPhone’unuzu bulabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Apple Watch’unuzun ana ekranında yukarı kaydırarak Kontrol Merkezi’ne erişebileceğinizi biliyorsunuz. Ancak, bir uygulama açıkken yukarı kaydırma hareketi çalışmaz. Herhangi bir uygulamadan Kontrol Merkezine erişmek için, ekranın alt kısmına basın ve basılı tutun ve herhangi bir uygulamanın içinden Kontrol Merkezine erişebilmelisiniz.

4. Antrenman geri sayımını atla

Apple Watch Workout geri sayım atlama

Kaynak: elma

Apple Watch tartışmasız en iyi fitness takipçilerinden biridir. Bununla birlikte, Apple’ın akıllı saatiyle ilgili can sıkıcı şeylerden biri, her antrenman başlamadan önce aldığı üç saniyelik gecikmedir. Ancak, bunu atlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Antrenmana herhangi bir gecikme olmadan doğrudan başlamak için, yapmayı planladığınız antrenmanı seçin ve ardından geri sayımı atlamak ve doğrudan başlamak için ekrana hızlıca dokunun.

5. zaman konuş

OLED ekran kullanılmasına rağmen, örneğin doğrudan güneş ışığında ve analog saat kadranı kullanıldığında, zamanı okumak bazen zor olabilir. Neyse ki, Apple, Apple Watch’ta bu tür durumlarda kullanışlı olan yerleşik bir özelliğe sahiptir. Basitçe Apple Watch’unuzun ekranına iki parmağınızla dokunun ve basılı tutun ve Siri, geçerli saati yüksek sesle okuyacaktır.

6. iPhone’unuzu bulun

Apple Watch iPhone'u Bul

Kaynak: elma

Hepimiz Apple Watch’ın “iPhone’a Ping Gönderme” özelliğini kullanarak iPhone’unuzu çalmanıza izin verdiğini biliyoruz. iPhone’unuz Saatinizin yakınında olmasına rağmen onu göremiyorsanız, Kontrol Merkezi’ndeki iPhone’u bul seçeneğine dokunmanız yeterlidir; iPhone’unuz vızıldamaya ve çalmaya başlar. Ancak, bu özelliği kullanarak iPhone’unuzdaki flaşı hızlı bir şekilde tespit etmek için tetikleyebileceğinizi de biliyor muydunuz? Apple Watch’unuzdaki Kontrol Merkezini açmanız yeterlidir ve Ping iPhone’a uzun basın düğme. Artık, iPhone’unuzu çaldırmanın yanı sıra, iPhone’a Ping özelliği flaşı da tetikleyecek ve böylece iPhone’unuzu hızlı bir şekilde bulabileceksiniz.

Apple Watch Series 7 ürün kutusu

Apple Watch Serisi 7

Apple Watch Series 7, önceki nesle göre daha ince çerçeveli yepyeni bir ekrana sahiptir. Saat ayrıca yeni sensörlere sahiptir ve güçlü Apple yonga seti tarafından desteklenmektedir. Aşağıda verilen bağlantıları kullanarak cihazdaki tüm fırsatlara göz atın.

7. Uygulamaları sil

Apple Watch Uygulamaları Sil

Kaynak: elma

Geliştiricilerin desteği sayesinde, Apple Watch uygulama ekosistemi son derece büyüdü. Apple Watch’ınıza indirebileceğiniz binlerce uygulama var. Bununla birlikte, uygulamalar depolama alanına mal olur ve bazen çok sayıda uygulamaya sahip olduğundan, özellikle bu kadar küçük bir ekranda aradığınızı bulmanızı zorlaştırır. Bu tür durumlar için Apple, istenmeyen uygulamaları Apple Watch’unuzdan silebileceğiniz yerleşik bir özelliğe sahiptir.

Ana sayfa görünümünde veya bal peteği uygulaması görünümündeyseniz, Saat “sallama” moduna girene kadar bir uygulama simgesine dokunup basılı tutmanız yeterlidir. Artık tıpkı iPhone’unuz gibi, uygulamayı Apple Watch’ınızdan kaldırmak için sil düğmesine (x düğmesi) dokunabilirsiniz. Liste görünümündeyseniz, silmek istediğiniz uygulamada sola kaydırın ve ardından kırmızı sil düğmesine dokunun.

8. Ekran görüntüsü al

Apple Watch Ekran Görüntüsü

Kaynak: elma

Apple Watch’ın daha az bilinen bir başka özelliği de doğrudan iPhone’unuzun Fotoğraf kitaplığına kaydedilen bir ekran görüntüsü almanıza izin vermesidir. Apple Watch’unuzda ekran görüntüsü işlevini etkinleştirmek için şuraya gidin: Uygulamayı izle iPhone’unuzda. Sonra, seçin Genel ve ardından açın Ekran Görüntülerini Etkinleştir geçiş yap. Artık Digital Crown ve yan düğmeye birlikte basarak Apple Watch’unuzda bir ekran görüntüsü alabilirsiniz ve ekran görüntüsü iPhone’unuza kaydedilir.

9. Bir şarkıyı tanımlayın

Apple Watch Bir Şarkıyı Tanımlayın

Kaynak: elma

Bir şarkı duyarsanız ve ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız “Hey, Siri” diyerek veya Digital Crown’u basılı tutarak Siri’yi uyandırmanız yeterlidir. Siri tetiklendiğinde, “Bu hangi şarkı” diye sormanız yeterli; Siri size haber verecektir. Ne yazık ki, şu anda sanal asistana sormadan bir şarkıyı aramanıza izin veren iPhone benzeri Shazam Kontrol Merkezi düğmesi yok, ancak umarız watchOS’un bir sonraki yinelemesinde gelir.

10. En son açılan uygulamaya hızla geçiş yapın

iPhone’da, gezinme çubuğunu kaydırarak en son kullanılan uygulamaya geçebilirsiniz. Ancak Apple Watch’ın da benzer işlevlere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Yan düğmeye hızlı bir şekilde iki kez basın ve watchOS sizi en son kullanılan uygulamaya anında götürür.

11. Apple Watch’unuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Apple Watch Zorunlu Yeniden Başlatma

Kaynak: Beebom

Apple Watch, muhtemelen güçlü donanım ve yazılımla çalışan tek akıllı saattir. Ama sonunda, bir işletim sistemi tarafından desteklenmektedir ve beklenmedik bir şekilde arızalanabilir. Apple Watch’unuz yanıt vermiyorsa yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz. Bir Apple Watch’u yeniden başlatmaya zorlamak için, Apple logosunu görene kadar Digital Crown’u ve yan düğmeyi basılı tutmanız yeterlidir.

12. Apple Watch’ta metin boyutunu ayarlama

Apple Watch Metin Boyutunu Değiştir

Kaynak: MacRumors

Apple Watch’taki varsayılan metin boyutunu küçük bulursanız, ekrandaki öğelerle etkileşim kurmanızı kolaylaştırmak için metin boyutunu artırabilirsiniz. Apple Watch’unuzdaki metin boyutunu büyütmek veya küçültmek için şuraya gidin: Ayarlar → Ekran ve Parlaklık → Metin Boyutu. Artık Apple Watch’unuzun metin boyutunu büyütmek için sağ taraftaki “Aa” düğmesine dokunabilirsiniz. Benzer şekilde, metin boyutunu küçültmek için sol taraftaki “Aa” düğmesine dokunabilirsiniz. Metni okumak hala zorsa, Kalın Metin geçişini etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bunlar, bilmeniz gereken bazı Apple Watch az bilinen ipuçları ve püf noktalarıdır. Bu listeye dahil etmemiz gereken başka bir Apple Watch gizli özelliği hakkında bilginiz varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.