Auracast sayesinde Bluetooth ses büyük bir yükseltme almak üzere


Ne bilmek istiyorsun

  • Bluetooth SIG, Auracast ses yayın teknolojisinin lansmanını duyurur.
  • Auracast daha önce Ses Paylaşımı olarak markalanmıştı ve Bluetooth LE Audio’ya güvenecek.
  • Teknoloji, kullanıcıların neler olup bittiğini daha iyi duymak için başkalarıyla ses paylaşmasına ve halka açık medya cihazları veya mekanlarıyla bağlantı kurmasına olanak tanıyacak.
  • Bluetooth Auracast özellikleri önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya sürülecek.

Bluetooth SIG, kablosuz ses teknolojisine gelen ve ister kamusal ister özel alanda kullanıcıları bir araya getirmeyi umduğu yeni bir özelliği duyurdu. Buna Auracast deniyor ve kablosuz ses paylaşımını bir sonraki seviyeye taşıyacak.

Aslında Auracast, daha önce kullanıcıların seslerini birden fazla kişiye ışınlamasına olanak tanıyan Ses Paylaşımı olarak biliniyordu. Auracast, kullanıcıların sesi “yakındaki sınırsız sayıda Bluetooth ses alıcısına” yayınlamasına izin vererek bunu bir sonraki seviyeye taşıyacak.

Bu, kablosuz kulaklıklar veya yardımcı işitme cihazları takan bir kalabalıkla bir sunum paylaşabileceğiniz, halka açık bir alanda bir TV’ye bağlanabileceğiniz veya spor salonundayken bir ses kaynağına bağlanabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, en iyi potansiyel kullanım durumlarından biri, müzik dinlerken toplu taşımada bir yayını alabilmek, böylece önemli bir duyuruyu kaçırmamanızı veya durmamanızı sağlamaktır.

Bir sunum sırasında Bluetooth Auracast Yayın Sesi

(İmaj kredisi: Bluetooth SIG)

Bluetooth SIG CEO’su Mark Powell yaptığı açıklamada, “Auracast yayın sesinin piyasaya sürülmesi, kablosuz ses pazarında başka bir büyük değişikliği tetikleyecek” dedi. “Bluetooth teknolojisini kullanarak ses yayınlama ve paylaşma yeteneği, kişisel sesi yeniden şekillendirecek ve halka açık mekanların ve alanların ziyaretçi memnuniyetini artıracak ve erişilebilirliği artıracak ses deneyimleri sunmasını sağlayacaktır.”

Google’da Pixel Ecosystem Products’ın Sistem Mimarı Peter Liu, Auracast’ın Bluetooth yeniliğini temel aldığını söyleyerek, bu teknolojinin sonunda Pixel cihazlarda ortaya çıkabileceğini öne sürüyor. “Bluetooth SIG ile çalışmaktan gurur duyuyoruz ve bu yeteneğin tüketicilere birbirleriyle bağlantı kurmaları ve dünyalarını duymaları için yeni, yaratıcı yollar sağladığını görmekten heyecan duyuyoruz.”

(İmaj kredisi: Bluetooth SIG)

Kullanıcılar, yakınlardaki çeşitli özel ve genel yayınları görüntüleyen bir kullanıcı arabirimini gösteren özelliğin bir maketi ile, Wi-Fi ağlarını seçtikleri gibi yayınları görüntüleyebilecek ve yayınlara katılabilecek. Mekanlar ayrıca yayınlara katılmayı kolaylaştırmak için QR kodlarını kullanabilecek ve “dokunarak duy”, bağlantıyı zahmetsiz hale getirmek için muhtemelen NFC’yi kullanacak.