Apple’ın sahnede göstermediği 12 iOS 16 gizli özelliği


Apple bugün iPhone için iOS 16 yazılım güncellemesinin kararlı sürümünü yayınladı. Yeni iOS 16 yazılım güncellemesi, Kilit Ekranı özelleştirme, çevrimdışı dikte, Canlı Etkinlikler, iMessage iyileştirmeleri ve çok daha fazlası gibi bir dizi özellikle birlikte gelir. Sahnede geçirilen sürenin sınırlı olması nedeniyle Apple, iOS 16’nın getirdiği tüm değişiklikleri gerçekleştiremedi. Son iki aydır iPhone’umuzda iOS 16 ile oynuyoruz ve Apple’ın sahnede göstermediği bazı harika özellikler bulduk. İşte denemeniz gereken en iyi 12 iOS 16 gizli özelliği!

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Bilmeniz Gereken 12 iOS 16 Gizli Özelliği

1. Kayıtlı Wi-Fi ağlarının şifresini kontrol edin

iOS 16 Wi-Fi şifre kontrolü

iOS 16 sonunda iPhone, kullanıcıların kayıtlı kablosuz ağların Wi-Fi şifrelerini görmesine ve kopyalamasına izin verecek. iPhone’unuzdaki Wi-Fi Ayarlarına gidin, Ben düğmesine ve ardından üzerine dokunun. Şifre. Artık iPhone ayarlarınızdan Wi-Fi şifresini kolayca kopyalayabilir, yapıştırabilir ve arkadaşlarınız, aileniz ve misafirlerinizle paylaşabilirsiniz.

2. Yinelenen fotoğrafları birleştirin

ios 16 gizli özellikler

Mükemmel anı yakalamak için genellikle birkaç fotoğrafa tıklıyoruz. Ancak, çoğu zaman, bu yinelenen görüntüler hiçbir amaca hizmet etmez ve gereksiz yere cihazımızın değerli depolama alanını (bazen iCloud’umuzun da) işgal eder. Buna karşı koymak ve iPhone’unuzdaki benzer çekimlerin sayısını azaltmak için Apple, iOS 16’ya iPhone’unuzdaki yinelenen görüntülerin sayısını sınırlayacak yeni bir özellik ekledi.

iPhone’unuz yinelenen bir görüntü algıladığında, Fotoğraflar uygulamasında yeni bir albüm oluşturulur. Bu yeni albüm adıyla birlikte görünür kopyalar altında Araçlar Fotoğraflar uygulamasındaki bölüm. Albümün açılması, iPhone’unuzdaki tüm yinelenen resimleri ortaya çıkaracaktır. Daha sonra görüntüleri kullanarak basitçe birleştirebilirsiniz. Birleştirmek düğme. Apple, iki (veya daha fazla) fotoğrafın birleştirilmesinin en yüksek kalite ve ilgili verileri birleştirin hem resimlerden hem de kopyalanan diğer kopya cihazınızdan silinecektir.

3. Fotoğraflar uygulamasında düzenlemeleri kopyalayıp yapıştırın

ios 16 gizli özellikler
Kaynak: Reddit

iOS, doğrudan Fotoğraflar uygulamasının içine yerleştirilmiş oldukça güçlü bir resim düzenleyiciye sahiptir. Şirket şimdi iOS 16 ile bir görüntüde yapılan düzenlemeleri (filtreler, renk sıcaklığındaki değişiklik vb.) bir görüntüden doğrudan başka bir görüntüye kopyalamanıza izin veren yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. iPhone’unuzdaki Fotoğraflar uygulamasını açın ve düzenlediğiniz görüntüyü seçin.
  2. Sağ üst köşede bulunan Üç Noktaya dokunun ve Düzenlemeleri Kopyala’yı seçin.
  3. Şimdi düzenlemeyi yapıştırmak istediğiniz resme gidin.
  4. Görüntüyü seçin, sağ üstteki Üç Nokta’ya dokunun ve ardından Düzenlemeleri Yapıştır → Bitti’yi seçin. İstediğiniz düzenlemeler şimdi seçilen görüntüye uygulanmalıdır.

4. Face ID artık yatay modda çalışıyor

Apple, Face ID’yi son birkaç yılda çok geliştirdi. Şirket, geçen yıl iOS 15 ile Face ID kimlik doğrulamasının hızını artırdı ve Maske Açıkken Yüz Kimliği Son zamanlarda özellik. Yüz tanıma teknolojisi artık yatay modda da çalıştığından, iOS 16’da Apple, Face ID’yi daha da geliştirdi. Desteklenen modeller hakkında resmi bir bilgi bulunmasa da bazı meraklılar spekülasyon yapmak özelliğin yalnızca iPhone 13 (ve üstü) modellerinde mevcut olduğunu.

5. Kişileri kolayca silebilme

ios 16 gizli özellikler

Şu anda, iPhone’da bir kişiyi silmek yorucu bir işlemdir. Kişinin ayrıntılı bilgilerine gitmeniz, Düzenle seçeneğini seçmeniz ve ardından tamamen aşağı kaydırmanız ve sonunda Kişiyi Sil seçeneğini seçmeniz gerekir. Görünüşe göre Apple’ın sahip olduğu Sonunda iOS 16’da bir kişiyi silme işlemini kolaylaştırdığı için kullanıcılarının isteklerini duydu. Artık belirli bir kişiye dokunup basılı tutarak onu listenizden silebilirsiniz.

6. ‘Çağrıyı Bitirmek İçin Kilitle’ seçeneğini devre dışı bırakın

Aramayı sonlandırmak için kilitleyin iOS 16

iPhone kullanıcılarının (özellikle Android’den geçiş yapan yeni kullanıcıların) şikayet ettiği tuhaflıklardan biri de kilit tuşuna basmanın aramayı sonlandırmasıdır. Sonunda iOS 16’da ‘Aramayı Bitirmek İçin Kilitle’ özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Ayarlar → Erişilebilirlik → Dokunma ve ardından devre dışı bırakın Aramayı Bitirmek İçin Kilitle ayar.

7. Ayarlarda Özel AirPods Bölümü

AirPod'lar iOS 16

AirPods, iPhone’unuz için satın alabileceğiniz en iyi aksesuarlardan biridir. Apple kulaklıkları, iPhone’unuzla kusursuz bir şekilde çalışır. Ancak, AirPods’unuzun ayarlarını ve yazılım güncellemelerini kontrol edecek özel bir uygulama hâlâ yok. iOS 16 ile, iPhone’unuz artık ayarlar uygulamasında özel bir AirPods bölümü göstereceğinden, işler biraz gelişiyor. Uçak modu geçişinin hemen üzerinde bulunur ve düğmeyi tıklattığınızda sizi aynı ekrana götürür. Ben Bluetooth ayarlarında AirPods’un yanındaki düğme — artık daha erişilebilir.

8. Apple Müzik Çalma Listelerini Sıralayın

ios 16 gizli özellikler

Apple, iOS 16 ile Apple Music’te çok istenen sıralama özelliğini nihayet çalma listelerine ekledi. Artık sağ üstteki üç noktaya dokunarak çalma listesini Başlık, Albüm, Sanatçı ve Çıkış Tarihine göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca, Apple ayrıca güncellendi Şimdi oynuyor iOS 16’da genel yayınlama düğmesi yerine belirli ses çıkış aygıtını gösteren pencere öğesi. Örneğin, Beats Studio Buds’ınızı kullanıyorsanız simgesinin Şimdi oynuyor penceresi ancak HomePod’a geçer geçmez HomePod simgesini Şimdi oynuyor bunun yerine pencere.

9. Anahtar denetleyicileri için destek

Apple, iOS 16’da Nintendo Switch Joy-Cons ve Pro Controllers desteğini resmi olarak ekledi. Artık Switch oyun denetleyicilerinizi iPhone’unuzla yerel olarak eşleyebilir ve bunları kullanarak oyun oynayabilirsiniz. Anahtar denetleyicileri desteği ayrıca tvOS, macOS ve iPadOS’u da kapsar.

10. Eski tarz Kilit Ekranı Bildirimlerine geri dönün

iOS 16’nın en önemli özelliklerinden biri, yeni Kilit Ekranı özelleştirmeleridir. Yeni widget’lar, saat yazı tipleri ve çok daha fazlası ile Kilit Ekranınızın görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Bildirimler de artık Kilit Ekranının altında görünüyor. Ancak yeni stili beğenmediyseniz ve eski haline dönmek istiyorsanız bunu iOS 16 ayarlarından yapabilirsiniz. iOS ayarlarında Liste görünümü, Sayım ve Yığın bildirim görünümü arasında seçim yapabilirsiniz.

ios 16 gizli özellikler

Hızlı Not, Apple’ın iOS 15’te tanıttığı şık bir araçtır. Bilgileri Hızlı Notlar aracını kullanarak Notlar uygulamasına hızlı bir şekilde kaydedebilirsiniz. Hızlı Notlar artık Paylaşım Sayfasında göründüğünden, iOS 16 ile Apple bu özelliği daha da geliştiriyor. Bu, bir makale veya resim gibi şeyler veya daha sonra kaydetmek istediğiniz bir şey için hızlıca bir not kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

12. İyileştirilmiş Pano yöneticisi

ios 16 gizli özellikler

Apple, iOS 16’da pano yöneticisine daha fazla özellik ekledi. Şu anda iOS, bir uygulama panoya eriştiğinde size bir tost bildirimi gösteriyor. iOS 16’da, bir uygulamadan diğerine bir şey kopyalayıp yapıştırdığınızda, “Uygulama A, Uygulama B’den yapıştırmak istiyor” yazan bir açılır pencere gösterecektir. Daha sonra uygulamanın panoya erişmesine izin verebilir veya pano içeriğini okumasını engelleyebilirsiniz. Bu, bir uygulamanın panonuza erişmek için atması gereken bir adım daha ekler ve iPhone’unuzu daha güvenli hale getirir.

iOS 16, iPhone’a birçok özellik getiriyor. Şirket şimdi kararlı sürümü genel kullanıcılara yayınladı. Yeni iOS 16 özellikleri hakkında düşünceleriniz neler? Hangisi senin favorin? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!