Apple’ın gizli silahı E Ink katlanabilir akıllı telefon olabilir


Katlanabilirler kesinlikle kullanacağımız yeni nesil dokunmatik ekranlı cihazlardır. Pazar onlar için hazır görünüyor ve satış rakamları her geçen gün artıyor. Samsung, OPPO, HUAWEI ve akıllı telefon/tablet alanındaki diğerleri de dahil olmak üzere şirketlerin çoğu kendi katlanabilir cihazlarını piyasaya sürdü, ancak bir şirket – Apple.


Katlanabilir ürünler söz konusu olduğunda, Apple oldukça sessiz kaldı. Evet, Cupertino firmasının kendi katlanabiliri üzerinde çalıştığına dair bazı söylentiler dolaşıyor ancak şu an için detaylar oldukça az. Bununla birlikte, popüler Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın yaklaşmakta olan katlanabilir modeli hakkında hepimizi heyecanlandıran yeni bir önemli ayrıntıyı paylaştı.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Ming-Chi Kuo, Apple’ın katlanabilir ekranlı gelecekteki ürünleri için E Ink’in renkli Elektronik Kağıt Ekranını (EPD) test ettiğini iddia ediyor. Kuo, şirketin ana (iç) ekran için değil, katlanabilir kapak ekranı için E Ink’in ekranına güveneceğini öne sürüyor. Apple, katlanabilir ürününün dış ekranı için E Ink ekranı tercih ederse, Android katlanabilir pazarından ilginç bir sapma olacaktır.

Örneğin, Samsung Galaxy Z Fold 3, 6.2 inçlik bir AMOLED kapak ekranına sahiptir ve bu, kullanıcıların katlanabilir cihazı kapalı çalışmada normal bir akıllı telefon olarak kullanmasına olanak tanır. Kullanıcı, 7,6 inçlik ana ekranı kullanmak için cihazı açabilir. Ancak, saniyede 2-3 kez yenilenen ve yalnızca az miktarda renk görüntüleyebilen bir ekrandan kullanıcı zevk almayacağı için E Ink ekran kullanmak böyle bir durumda mantıklı olmayacaktır.

Galaxy Z Flip 3

Bununla birlikte, şirketin Samsung Galaxy Z Flip 3 gibi küçük bir kapak ekranı için kullanması durumunda bir E Ink ekranı mantıklı olacaktır. En yeni Samsung Flip katlanabilir, küçük bir 1,9 inç OLED kapak ekranına (yukarıda görülüyor) sahiptir. yalnızca bildirimler, saat, hava durumu ve diğer statik metin tabanlı içerik gibi şeyleri görüntülemek için kullanılır. Apple, bu kadar küçük bir kapak ekranı için bir E Ink ekranı uygulamayı planlıyorsa, bu çok akıllıca bir karar olabilir.

E Mürekkepli ekranlar, statik içeriği görüntülemek için OLED ekranlara kıyasla çok daha az güç tüketir. Dış ekranın güç tüketimi çok düşük olacağından, şirketin katlanabilir özelliği mükemmel pil ömrü sağlayabilir. E Ink ekranının sönük renklerini merak edenler için şirket, buna bir çözüm geliştirdi. Çoğumuz E Ink’i Amazon Kindle e-kitap okuyucularındaki tek renkli ekranlarla ilişkilendirirken, şirket aynı zamanda renkli ekranlar alanına girerek onu kapak ekranı için kullanılabilir hale getirdi.

E Ink kısa süre önce 300 dpi’da 50.000’den fazla renk üretebilen Galeri 3 ekranını tanıttı. Şirketin tanıtım videoları, ekranın nasıl katlanabileceğini veya yuvarlanabileceğini de gösteriyor. En yeni E Ink ekranın üretebileceği renk sayısı, OLED ekranların üretebileceği renk sayısına yakın olmasa da (OLED ekranlar milyarlarca renk üretebilir), teknoloji, bir dış ekranın kullanım durumu için yeterli olabilir. küçük bir tane (Galaxy Z Flip 3’teki gibi) ve yalnızca bildirimleri görüntülemek için kullanılacak.

Apple, ilk katlanabilir ürününü piyasaya sürdüğünde partiye geç kalacak olsa da, E Ink ekranı gibi teknolojilerin kullanılması şirket için göz alıcı bir özellik haline gelebilir ve satışlarını artırabilir. Kuo, Apple’ın yanı sıra başka şirketlerin de bu çözüme baktığını iddia ediyor.

Apple’ın katlanabilir hakkında bildiklerimiz

Apple katlanabilir macbook oluşturma konsepti

Apple MacBook Folio konsepti

Kaynak: ADR Stüdyo Tasarımı

Apple’ın katlanabilir cihazıyla ilgili bilgiler hepimizi heyecanlandırmış olsa da, şirketin ilk katlanabilir ürününü 2025’ten önce piyasaya sürmesi beklenmiyor. Önceki raporlar, Apple’ın ilk katlanabilir cihazının bir iPhone-iPad hibriti olacağını ve muhtemelen 2025’te piyasaya çıkacağını öne sürüyordu. Katlanabilir bir iPhone-iPad’e ek olarak, Bloomberg Apple’ın ayrıca 2026’da piyasaya sürülecek 20 inçlik bir katlanabilir üzerinde çalıştığını bildirdi.

Apple’ın katlanabilir cihazına daha yıllar varken ve şirketin planları her an değişebilirken, Kuo’nun son tweet’i şirketin teknolojiyle nereye doğru gittiğine dair fikir veriyor. Apple’ın katlanabilir kapak ekranı için renkli bir E Ink ekranı kullanması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce E Ink ekranı kullanım açısından yeterli olur mu yoksa firma katlanabilir dış ekranı için OLED ekranı da mı tercih etmeli? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

  • Samsung Galaxy Z Fold 3 Siyah Ürün kutu görseli

    Samsung Galaxy Z Katlama 3

    Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, Samsung’un en yeni katlanabilir amiral gemisidir. IPX8 sertifikasına sahiptir, S Pen’i destekler ve güçlü Snapdragon 888 yonga seti ile birlikte gelir.

  • PBI Samsung Galaxy Z Flip 3

    Samsung Galaxy Z Flip 3

    Samsung Galaxy Z Flip 3, katlanabilir telefon segmentine bütçeyi zorlamadan girmek isteyenler için mükemmel bir seçenek. Güçlü bir Qualcomm Snapdragon 888 işlemciye, 8 GB RAM’e ve iki depolama seçeneğine sahiptir.